ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۳ ب.ظ
تحلیلی پیرامون بیانات امروز رهبری در ابتدای درس خارج فقه:
نگرشی فقهی، حقوقی و سیاسی بر سخنان رهبر انقلاب، در باب اتحاد در جناح مومن و انقلابی
سید مرتضی موسوی نژاد
تاکید رهبر انقلاب بر این نکته است که نظرشان امریه ی رهبری نبوده است و یک توصیه بوده است، که این موضوع شائیه ی هرگونه تلاش برای مهندسی انتخابات را از بین می برد، چه آنکه اگر فرمایش ایشان امری نیز بود، با نگاه عام با تکیه بر نظریه ی ولایت فقیه و با نگاه خاص با تکیه بر اصل۵۷ قانون اساسی چنین اختیاری داشتند، که البته نگاه جذاب رهبری به مردم سالاری دینی ایشان را از این مسئله دور کرد.

گروه سیاسی کافه حقوق: سخنان آغازین رهبر انقلاب در درس خارج فقه ایشان با تکیه بر وحدت بین نیروهای مومن و انقلابی آغاز و به پایان رسید. رهبر انقلاب در ادامه مبنای مهم مصلحت را اساس فرمایشات خود قرار دادند، که عنصر مصلحت در فقه و حقوق باعث شکل گیری بسیاری از نهادها و تصمیمات در نظام جمهوری اسلامی شده است.

photo_2016-09-26_14-08-56-custom

مسئله ی بعدی تاکید رهبر انقلاب بر این نکته است که نظرشان امریه ی رهبری نبوده است و یک توصیه بوده است، که این موضوع شائیه ی هرگونه تلاش برای مهندسی انتخابات را از بین می برد، چه آنکه اگر فرمایش ایشان امری نیز بود، با نگاه عام با تکیه بر نظریه ی ولایت فقیه و با نگاه خاص با تکیه بر اصل۵۷ قانون اساسی چنین اختیاری داشتند، که البته نگاه جذاب رهبری به مردم سالاری دینی ایشان را از این مسئله دور کرد.

نکته ی بعدی آن است که سخنان رهبری به خوبی نشان می دهد که ایشان به خوبی شخصیت و اعمال احمدی نژاد را مستعد دوقطبی سازی می دانند. فرقی نمی کند که این دوقطبی سازی توسط او شکل بگیرد یا طرف مقابل او یا هر دو.

از مقوله ی پشت بلندگو هم اینطور می توان برداشت کرد که ایشان در خفا نیز تاکیداتی داشته اند، که استفاده ی انکار کننده ی این توصیه های خصوصی از دیگر فرمایشات رهبری، باعث شد که توصیه های خود را علنی کنند.

اما اصلی ترین مساله این است که اختلاف مدنظر رهبری که بین جناح مومن و انقلابی را احمدی نژاد با یک اطلاع رسانی مختصر می توانست از بین ببرد، اما بنی صدر وارانه به نحوی بعد از جلسه موضع گیری کرد، که برداشت خلاف آن می شد. چنانچه بنی صدر نیز اول انقلاب پس از جلسه با امام اعلام کاندیداتوری برای انتخابات کرد.

رهبر انقلاب تاکید دارند که بر خود نصیحت دادن به احمدی نژاد را واجب می دانستند. مبنای فقهی این موضوع را نیز می توان در روایات زیادی از جمله روایتی که خود ایشان در جلسات متعدد فقهی بحث کردند را به عنوان مثال ذکر کرد. چنانچه در احادیث است که اگر کار ناپسند یک نفر را تا جایی که می توانند می پوشانند و سپس به او نصیحت علنی می کنند.

مبنای فقهی رهبر انقلاب بر جلوگیری از عدم سوءاستفاده ی دشمنان، نیز بر قاعده ی معروف نفی سبیل سوار است، که استفاده از این قاعده باعث شده است که ولی امر مسلمین همه را بر مقابله با دشمن در این قضیه فرا بخواند.

تاکید ایشان بر شیخ عبدالعالی که هم نام پدر و هم پسر محقق کرکی است، شاید از آن جهت است که شاید عبدالعالی پسر نباید مسئولیت هایی را در دولت صفویه می پذیرفته است.

یکی از اساسی ترین قسمت فرمایشات ایشان، تاکید صریح دارد بر این نکته که در این سخنانشان تاثیر پذیرفته از کسی نیستند و خود به خوبی تشخصی می دهند، که ورود احمدی نژاد موجب شکل گیری #دوقطبی است. جالب تر اینکه ایشان برای خود انگیزه ی بسیار بالایی برای نهی توصیه ای به احمدی نژاد برای ورود به انتخابات نسبت به دیگران می بینند.

مسئله ی مهم دیگر هم این است که صحبت های جلسه ی پیشین درس خارج فقه رهبر انقلاب که بصورت گسترده مورد سوءاستفاده ی برخی هواداران احمدی نژاد قرار گرفته بود با تاکید رهبری مشخص شد که اصلا مربوط به آن جلسه ی خصوصی نبوده است.

اما ایشان در پایان نتیجه گیری مهمی کردند، که اختلافات باعث سود بردن شخص سومی است، که قطعا خارج از جناح مومن و انقلابی زیست سیاسی می کند و اینکه ضرورت اتحاد بین جناح مومن و انقلابی برای انتخابات ریاست جمهوری و حضور تک گزینه ای مورد تاکید رهبر انقلاب است.


  1. مرتضی بیگی   ۱۳۹۵/۰۷/۲۶  

    باسلام .وقتی ایرانی ها عمدتا کارگروهی بلد نیستند نه در حد تشکیلاتی و نه حتی در سطح خانوادگی که سبب این مقدارطلاقهاشده و همه اش به خاطر روحیه خودخواهی است چه بایدکرد؟

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید