ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۲ ق.ظ
وضعیت حقوق بشر در سوریه:
گزارشی از موارد گسترده نقض حقوق بین الملل بشر دوستانه
بر اساس حقوق بین المللی بشر دوستانه تحت هیچ شرایطی حمله به غیرنظامیان مجاز نیست و برای جلوگیری از این حملات باید تفکیک لازم بین اهداف نظامی و غیرنظامی صورت پذیرد. اما به گزارش نماینده ویژه سازمان ملل در امور سلامت، تروریست ها تا کنون مراکز درمانی بسیاری را هدف قرار داده اند.

گروه بین الملل کافه حقوق: یکی ازشاخه های بسبار مهم حقوق بین الملل، حقوق بشر دوستانه است که هدف از وضع آن، حمایت از افراد و تعیین مقرراتی برای استفاده از زور و اسلحه می باشد. درواقع نقش حقوق بین الملل بشر دوستانه ایجاد توازن و تعادل میان ضرورت نظامی گری و الزامات انسان دوستانه است.

 از طرفی یکی از اصول مسلّم و شناخته شدۀ حقوق بین الملل بشر دوستانه، اصل تفکیک است. این اصلی ریشه در حقوق عرفی دارد و در در نظام حقوق بین الملل بشر دوستانه از جایگاه والای برخوردار است به طوری که می‌توان گفت حقوق بین الملل بشر دوستانه در اصل تفکیک خلاصه می‌شود.

بر این اساس در تعریف اصل تفکیک باید گفت: در مخاصمات از یک سو افراد و تجهیزات نظامی وجود دارند و از سوی دیگر، افراد و تجهیزات غیرنظامی متحمل ورود ناخواسته به جنگ می گردند و به همین جهت و با توجه به اینکه غیرنظامیان در حقوق بین الملل بشردوستانه تحت حمایت کامل قوانین مربوطه هستند، باید بین این دو گروه تفکیک قائل شد.

به همین جهت است که حمله تحت هیچ شرایطی به غیرنظامیان مجاز نمی باشد و برای جلوگیری از این حملات باید تفکیک لازم بین اهداف نظامی و غیرنظامی صورت پذیرد.

d8add984d8a8-custom

متاسفانه علی رغم توصیه های صریح حقوق بین الملل بشردوستانه در رابطه با عدم به کار گیری نیروی نظامی علیه غیرنظامیان، همه روزه شاهد نقض گستره اصل تفکیک در کشورهایی نظیر یمن، سوریه، عراق و افغانستان هستیم.

به عنوان مثال در تازه ترین گزارش نماینده ویژه سازمان ملل در امر سلامت به نقض گسترده حقوق بین الملل بشر دوستانه توسط تروریست ها در سوریه اشاره گردیده است. گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور سلامت اعلام کرد که از آغاز درگیری‌های سوریه تاکنون ۲۶۹ بیمارستان در این کشور هدف حمله قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، به نقل از خبرگزاری آناتولی، داینیوس پوراس در نشست خبری در دفتر این سازمان در ژنو، ضمن ارزیابی حملات صورت گرفته به اماکن بهداشتی و درمانی در سوریه به عنوان جرایم جنگی و انسانی، اعلام کرد: «سازمان پزشکانِ مدافع حقوق بشر (PHR) از آغاز درگیری‌های سوریه تاکنون، ۲۶۹ مورد حمله به بیمارستان ها را در این کشور ثبت کرده است».

وی افزود: «در همین مدت ۷۵۷ نفر از کارکنان بهداشتی و درمانی نیز در درگیری‌های سوریه کشته شده‌اند»

پوراس خطاب به جوامع بین المللی خواستار شناسایی و همچنین دستگیری عاملان حمله به اماکن بهداشتی شد و گفت: «استقرار صلح دائمی در سوریه بدون رسیدگی عادلانه به این نوع جنایات سنگین دشوار خواهد بود»

گروه های تروریستی و مسلح در سوریه که از سوی برخی کشورهای منطقه و قدرت های بزرگ حمایت می شوند، با کشتار وحشیانه مردم و ثبت تصاویر آن و انتشارش در رسانه ها ثابت کرده اند که به هیچ قانون و اصولی پایبند نیستند و هیچ گاه از از حمله به مناطق مسکونی، بیمارستان ها، مدارس، دانشگاه و تاسیسات آب و برق و … ابایی ندارند.

یادآور می شود که در اردیبهشت ماه سال جاری در دهمین روز از حملات متوالی خمپاره ای و موشکی گروه های تروریستی به محلات بخش شرقی شهر حلب واقع در شمال سوریه، تروریست ها بیمارستان “الضبیط” را گلوله باران و دهها بیمار بستری شده در آن کشتند و یا و مجروح کردند.

ذکر این موارد تنها گوشه ای از جنایات جنگی ارتکابی توسط تروریست ها در سوریه است که در سایت سکوت سازمان های بین المللی نظیر شورای امنیت سازمان ملل و دیوان کیفری بین المللی، روز به روز در حال گسترش است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید