ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ | ۰۷:۰۵ ق.ظ
باز هم بدعهدی اتمی آمریکا:
نقض مکرر پیمان های خلع سلاح هسته ای توسط امریکا
محمد مهدی اسلامی
در حالی که وعده داده شده بود مهرماه اوباما برای کاهش سلاح های هسته ای تصمیم خواهد گرفت، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در جهت گسترش و حفاظت از زرادخانه هسته‌ای این کشور انجام خواهد شد.

گروه سیاسی کافه حقوق: در حالی که وعده داده شده بود مهرماه اوباما برای کاهش سلاح های هسته ای تصمیم خواهد گرفت، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در جهت گسترش و حفاظت از زرادخانه هسته‌ای این کشور انجام خواهد شد و تصریح کرده «باید یک دهه سرمایه‌گذاری ناکافی در زمینه سلاح‌های هسته‌ای اصلاح شود.» به گفته اشتون کارتر، به طور مشخص در پنج سال آینده ۱۰۸ میلیارد دلار صرف زرادخانه هسته‌ای آمریکا خواهد شد و «سلاح‌های هسته‌ای می‌توانند به‌طور هدفمند در دامنه‌ای کوچک و هنوز هم بی‌سابقه مورد استفاده قرار گیرند.»

13471_8771-custom

در پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیکی تهاجمی موسوم به “استارت-۲” که روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۸۹ میان روسیه و آمریکا منعقد شد، کاهش کلاهک های هسته ای نزد هر طرف تا ۱۵۵۰ فقره در نظر گرفته شد؛ هرچند با اعلام آمار ۵۱۱۳ کلاهکی آمریکا توسط اوباما در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰، شوک رسانه ای بزرگی وارد شد و با روشن شدن تخلفات آمریکا از پیمان سالت ، این تعهد نیز محقق ناشدنی تحلیل گشت. اوباما در آن گزارش اعتراف کرد که ایالات متحده آمریکا (‌برخلاف تعهداتش در پیمان استارت و الحاقیه های آن و نیز صراحت پیمان NPT دایر بر روند خلع سلاح قدرتهای هسته ای) در همه ی این سالها نه تنها تولید و انباشت سلاح های هسته ای را متوقف نکرده که بر تولید آنها نیز افزوده و به علاوه این نوع تسلیحات مخرب را در پایگاههای خارج از مرزهای جغرافیایی خود مستقر کرده  توزیع، و به انتشار آن نزد رژیم تروریستی صهیونیستی و کشورهای غیر عضو پیمان N.P.T پرداخته است.

آمریکا تنها کشوری است که رسما از بمب اتم در جنگ جهانی دوم استفاده کرده است، اما بجز بمب هیروشیما (۱۶۰۰۰ تن) و ناکازاکی (۲۲۰۰۰ تن) بارها رسانه ها از بمب های ضعیف تری گفتند که آمریکا در جنگ های بعدی به کار برده است.

به عنوان نمونه «جیم براون»  یکی از سربازان بازنشسته ارتش آمریکا، پس از پایان مأموریتش در عربستان در سخنانی از استفاده ارتش آمریکا از یک بمب اتمی کوچکتر به وزن ۵ هزار تن در منطقه‌ای بین شهر بصره در عراق و مرز_ایران خبر داد که با اطلاعات لرزه نگاری که به شماره ۳۴۲۷۹۳ ثبت شده و ساعت ۱۳:۳۹ در تاریخ  ۸ اسفندماه ۱۳۶۹ رخ داده مطابقت دارد. (دو روز پس از اصابت موشک‌ اسکاد که به دستور صدام به سوی پایگاه‌های آمریکا در سعودی شلیک شده بود.) جیم براون برای ادعای خود ادله دیگری نیز ارائه می کند اما هنوز وزارت دفاع آمریکا آن را نپذیرفته است.

استفاده از اورانیوم رقیق شده نیز از دیگر اشکال استفاده جدید آمریکا از سلاح های اتمی است که در جنگ های دو دهه اخیر همچون افغانستان ، عراق ، کوزو و … گزارش های مکرری پیرامون آن منتشر شده است.

جالبترین نکته این است که قرارداد «منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» ۱۰ تیر ۱۳۴۷ در خاک مجرم ترین کشور در این خصوص امضا شد و با تمام امتیازاتی که به آمریکا و ۴ کشور دیگر داده شده بود که عملا منجر به انحصار قدرت در آنها می گشت؛ بیشترین تخلف از N.P.T را کشور میزبان قرارداد مرتکب شده است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید