ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ | ۰۹:۵۴ ق.ظ
سلسله یادداشت های بازخوانی پرونده کشمیری«3»:
وقتی کشمیری مسئول بررسی اسناد طبقه بندی نهاجا می شود!
محمدمهدی اسلامی
آقای مسعود کشمیری ماموریت دارند که پرونده های ضداطلاعات و سایر اسناد را بررسی نمایند و جز ایشان و افرادی که از طرف مشارالیه معرفی می گردند پرونده ها و اسناد موجود را در اختیار دیگری قرار ندهید. چنان چه فرماندهی نیروی هوایی پرونده ای را جهت مطالعه خواستند، می توانند در اختیار ایشان قرار داده و مجددا تحویل بگیرند.

به گزارش گروه سیاسی کافه حقوق، در ادامه ی بررسی پرونده ی انفجار نخست وزیری، دسترسی کشمیری به اسناد نیروی هوای ارتش را بررسی می کنیم. کشمیری در ماه های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی با معرفی علی اکبر تهرانی، به عضویت در کمیته مستقر در اداره دوم ارتش تحت سرپرستی محمد کاظم #پیرورضوی در می آید. جالب آنکه این کمیته چهار نفر را به دفتر امور انقلابِ نخست وزیری معرفی می کند و پس از مدتی این چهار نفر(مسعود کشمیری، حبیب الله داداشی، سعید حجاریان و علی اژه ئیان) در احکامی به امضای ابراهیم حکیمی (رئیس دفتر بازرگان ) در تاریخ ۹ تیر ۵۸ اجازه می یابند تا به یکی از نیروهای مسلح رفته و به اسنادِ تا رده ی بکلی سری دسترسی داشته باشند. بر همین اساس کشمیری به نیروی هوایی می رود.

متن نامه معرفی مسعود کشمیری خطاب به فرماندهی ستاد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که رونوشت آن به ناصر فرید، رئیس ستاد کل ارتش و سرهنگ حاتمی راد رئیس اداره دوم ارتش ارسال شده بود، به این شرح است:
بدین وسیله آقای مسعود کشمیری که از دفتر نخست وزیری جهت بررسی اسناد و مدارک طبقه بندی شده تا رده بکلی سری تعیین گردیده اند به آن نیرو معرفی می شوند. دستور فرمایید مسئولین امر در این زمینه تسهیلات لازم معمول و همکاری بایسته به عمل آید. (پرونده انفجار نخست وزیری، معرفی نامه مسعود کشمیری به اداره دوم ارتش به شماره ۴/۰۱/۷۲ م)

همچنین مهدی هادوی ، دادستان کل انقلاب وقت، در نامه ای خطاب به سرهنگ فوقانی در معرفی مسعود کشمیری در تاریخ ۲۳/۴/۱۳۵۸ می نویسد:
آقای مسعود کشمیری ماموریت دارند که پرونده های ضداطلاعات و سایر اسناد را بررسی نمایند و جز ایشان و افرادی که از طرف مشارالیه معرفی می گردند پرونده ها و اسناد موجود را در اختیار دیگری قرار ندهید. چنان چه فرماندهی نیروی هوایی پرونده ای را جهت مطالعه خواستند، می توانند در اختیار ایشان قرار داده و مجددا تحویل بگیرند. (پرونده انفجار نخست وزیری، معرفی نامه مسعود کشمیری به نیروی هوایی)

با این معرفی نامه ها عملا مسعود کشمیری بر اسناد و مدارک ضداطلاعات نیروی هوایی ارتش، حتی بیشتر از فرماندهی این نیرو تسلط یافت.

در آخرین روزهای ماموریت مسعودکشمیری در رکن دو ارتش، به طور اتفاقی مشخص می شود که او برخی اسناد سری را خارج می کند ولی این اقدام او با اغماض مسئول مربوطه روبرو می شود. مرحوم سیدرضا زواره ای نماینده مجلس اول در بخشی از سوال خود از اصغری وزیر دادگستری وقت این موضوع را اینگونه بیان می کند:
«مسائلی که در همین چند روزه برادرانی از نیروی هوایی در مورد اقدامات کشمیری می‌گفتند درخور توجه است. یک روز نزدیک به آمدنش به نخست‌وزیری کنار خیابان در صف اتوبوس او را می‌بینند شخصی بنام ستوان یکم هرمز یعقوبی می‌رود از کنار خیابان یقه‌اش را می‌گیرد می‌آورد کیفش را می‌گیرند باز می‌کنند می‌بینند یک مقدار اسناد سری درون کیفش است و دارد می‌برد. ایشان را می‌برندش پیش آقای باقری که آن موقع بوده و او هم می‌گوید که آقای کشمیری نادم است و این آخرین بارش است او را رهایش کنید شما هم صدای قضیه را درنیاورید. » (ویژه نامه رمز عبور ۲ روزنامه ایران)
همچنین در مدتی که کشمیری در #ضداطلاعات_نیروی_هوایی مشغول بوده، با اِعمال نفوذ خود مانع اخراج عناصر بدنام و مرتبط با ساواک و ارتشیان ضد انقلاب می شود. جلوگیری از به جریان افتادن و محاکمه عاملان کشتار ۱۷شهریور نیز از دیگر اقدامات او در زمان مشغول بودن در اداره دوم است (که در آینده بررسی می شود)

مسعود کشمیری یکی از مهمترین ارکان ستاد خنثی سازی کودتا در شب ۱۸تیر ۱۳۵۹ بوده است. کشمیری با دادن اطلاعاتی به کمیته اداره دوم درباره وقوع کودتا، مسئول یکی از تیم های دستگیری عوامل کودتا در شب ۱۸ تیر ۱۳۵۹ بوده است.
بیژن تاجیک، ناصر زلفی، اکبر طاهری، تقی محمدی ، محمدحسین طائفه و مسعود کشمیری مسئول تیم های دستگیری عوامل کودتا بودند. گفته می شود در شب اول کودتا قرار بوده بنی عامری توسط کشمیری دستگیر شود که او برای دستگیری می رود ولی اعلام می کند که از دست ما فرار کرد!
پس از فروکش کردن خطر اصلی کودتا و تشکیل ستاد خنثی سازی توطئه کودتا که شامل نیروهای اطلاعات سپاه پاسدران، کمیته اداره دوم ارتش، کمیته انقلاب اسلامی، انجمن اسلامی ارتش و گروه ضربت مستقر در قصر فیروزه تشکیل شد. با تشکیل این ستاد، مسعود کشمیری از مجموعه نیروی هوایی خارج شده و به ستاد خنثی سازی می پیوندد. محمد پیرورضوی درباره چگونگی راهیابی مسعود کشمیری به ستاد خنثی سازی کودتا می گوید:
« مسعود کمشیری و علی ریاحی از افرادی بودند که در ستاد نیروی هوایی جهت حفاظت اسناد و مدارک آنجا اعزام شدند. پس از این ایشان در ستاد نیرو ضمن انجام وظیفه محوله از طرف دفتر امور انقلاب، به تناسب اقتضای برخورد با رئیس نیروی هوایی و به اعتبار این که ایشان را نماینده نخست وزیری و در نتیجه فرد متعهد و انقلابی شناخته بودند، ارتباط ایشان با پرسنل متعهد نیروی هوایی برقرار شد، لذا کلیه اخبار و حوادثی در محدوده اطلاعاتی پرسنل متعهد بود، جهت انتقال به نخست وزیری و اطلاع مسئولین می رساند و ایشان با دفتر امور انقلاب در رابطه می گذاشتند. این جریانات ادامه یافت تا اواسط تیرماه۱۳۵۹ که برادران متعهد نیروی هوایی به دلیل هوشیاری انقلابی و اسلامی خویش حرکت های مشکوکی که در سطح نیرو به دست آورده و با ایشان در میان گذاشتند، چون شبکه سلطنت طلبان وابسته به بختیار از چند ماه قبل مشترکا توسط کمیته اداره دوم و برادران اطلاعات سپاه دنبال شده و تعدادی از آنها با همکاری دادگاه انقلاب ارتش دستگیر و زندانی شده بودند، مسعود کشمیری موارد فوق را جمع آوری و کمیته اداره دوم را از موضوع آگاه کرد و پس از جلسات متعدد کاری موضوع کشف شد. … چون جریان بسیار عمیق و فراگیر بود وکار بازجویی و اطلاعات رسیده پس از کشف جریان از طرق وسایل ارتباط جمعی، حکایت از ریشه های عمیق این جریان سلطنت طلب در ارتش و سایر نهادها و افراد عادی می نمود، در نتیجه کار ستاد مذکور که بعدا به نام ستاد خنثی سازی توطئه کودتا مشهور شد، در جهت مقابله با ضدانقلابیون طیف راست و سلطنت طلبان و طرفداران بختیار و … برادرانی که از اول و بنا بر ضرورت اولیه کار از همه جا برای کمک آمده بودند، در این ستاد مشغول به ادامه کار شدند. مسعود کشمیری از افراد این ستاد و یکی از پایه های تشکیل و ادامه ان بود. همانطور که قبلا ذکر شد، جریان نیروی هوایی را به کمیته اداره دوم و سپاه وصل کرده بود. …
اواخر سال ۵۹ … او اظهار تمایل کرد که کار او در ستاد راندمانی ندارد و به نخست وزیری برود. با این خواسته ایشان مخالفت شد و او به کار خودش ادامه داد. اوایل فروردین ۶۰ مسائلی در ستادخنثی سازی به وجود آمد که موجب از هم پاشیدگی نسبی آن ستاد گردید.» (اظهارات پیرورضوی ۱ شهریور ۱۳۶۳)


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید