ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ | ۰۷:۰۰ ق.ظ
معرفی دانشکده های حقوق:
آشنایی با دانشکده حقوق پردیس فارابی دانشگاه تهران
رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند. به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد. در ادامه به معرفی دانشکده حقوق پردیس فارابی دانشگاه تهران خواهیم پرداخت.

گروه علمی کافه حقوق: رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد. در ادامه به معرفی دانشکده حقوق پردیس فارابی دانشگاه تهران خواهیم پرداخت.

پردیس فارابی دانشگاه تهران در تاریخ ۲۱/۷/۱۳۴۹ در شهر قم تأسیس شد و به عنوان کهن-ترین مرکز آموزش عالی استان قم به شمار می رود. بنیان گذار این مجموعه دانشگاهی آقای دکتر «محمد حسین ضیائی بیگدلی» است. این مجموعه دانشگاهی تاکنون چند بار تغییر نام داده است. پردیس فارابی نخست با نام «مدرسه عالی امور قضایی و اداری»، در خیابان ایستگاه آغاز به کار کرد و از سال ۱۳۵۳ در محل فعلی مستقر گردید.

%image_alt%

بر اساس ماده اول اساسنامه مدرسه عالی امور قضایی و اداری، هدف از تأسیس این مدرسه «تأمین نیازمندی‌های نیروی انسانی آزموده و کمک به ارتقای توان علمی و فرهنگی کشور از طریق فراهم آوردن موجبات و وسایل شایسته آموزشی و پژوهشی» ذکر شده است. همچنین بر اساس نامه شماره ۲۸۴۸۴/۳۲، مورخ ۱۲/۱۱/۱۳۵۶ دبیر کل شورای مرکزی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، هدف از ایجاد این مدرسه عالی «تأثیر نیروی انسانی در سطح میانه برای ایجاد امور دفاتر حقوقی و دادگاه‌ها و دفاتر اسناد رسمی» بوده است.

مقطع اولیه تحصیل در این مدرسه کاردانی بوده و در سال ۱۳۵۱، هیئت امنا ارتقای این مقطع را به لیسانس در دستور کار قرار می‌دهد و در سال ۱۳۵۴ (سه سال از تاریخ تصویب) متقاضی تغییر عنوان لیسانس خدمات شهری به لیسانس قضایی می‌گردد (استناد این تقاضا همسانی برنامه‌های درسی این مدرسه با برنامه درسی دانشگاه تهران بوده است).

در سال ۱۳۵۴ با تلاش مسئول وقت مدرسه، این مدرسه به دانشگاه تهران واگذار می‌شود. از آن پس، این مدرسه در مقطع کارشناسی به پذیرش دانشجو در دو رشته حقوق قضایی و مدیریت دولتی اقدام می کند.

شورای گسترش آموزش عالی در یکصد و هشتادمین جلسه خود که در تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۵۵ تشکیل شد، با تغییر اداره آن از غیردولتی به دولتی و تغییر نام آن از مدرسه عالی امور قضایی و اداری به «مجتمع آموزش عالی قم» موافقت کرد. البته نام این مجموعه در سال ۱۳۸۳ به «پردیس قم دانشگاه تهران» تغییر یافت.

%image_alt%

پردیس فارابی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص (استقرار در شهر قم)، از جهات گوناگون مورد توجه بوده است؛ به گونه ای که هم برخی سردمداران رژیم گذشته و هم گروهی از مبارزان دانشگاهی همچون دکتر حسن آیت در این پردیس تدریس می کردند.

روند رو به رشد پردیس به صورت نسبی، تا زمان انقلاب فرهنگی ادامه داشت. پس از آن به دلایلی که ریشه در اوضاع و احوال زمان پس از هر انقلاب دارد، دچار رکود شد اما پس از پشت سر گذاشتن این دوره بحرانی، از سال ۱۳۶۵ به بعد، روند مناسب و معقولی در بهبود اوضاع آموزشی، رفاهی و عمرانی پردیس آغاز گردید. در این سال شمار دانشجویان به پانصد نفر افزایش یافت.

از همین سال به بعد، اقداماتی برای افزایش رشته ها و تعداد دانشجویان و نیز جذب دانشجو به صورت آموزش های آزاد انجام شد؛ به گونه ای که در سال های بعد علاوه بر افزایش دانشجو، رشته های پردیس، از دو رشته حقوق قضایی و مدیریت دولتی به پنج رشته در مقطع کارشناسی (حقوق، مدیریت، فلسفه، ادبیات عرب و الهیات) افزایش یافت. همچنین مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز به مقاطع پیشین پردیس افزوده شد. در طول سال های ۶۵ تا ۷۵ پردیس اقدام به خرید زمین های اطراف و نیز تغییر کاربری آنها نمود؛ به طوری که وسعت آن از حدود ۳۰ هزار متر به ۹۰ هزار متر، و تا پایان دهه ۹۰ به ۱۲۰ هزار متر افزایش یافت.

این روند تا سال ۱۳۹۱ ادامه داشت و از این سال به بعد، بر رشته‌ها و مقاطع پردیس، به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و آموزش های مجازی به شدت افزوده شد.

گروه‌های آموزشی دانشکده حقوق

گروه حقوق خصوصی

رشته حقوق خصوصی در مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۷۳و در مقطع دکتری در سال ۱۳۸۲ راه اندازی شد. رشته های جدید حقوق مالکیت فکری، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق تجارت بین الملل نیز در مقطع ارشد در سال ۱۳۹۲ راه اندازی شدند. گروه حقوق خصوصی همزمان با تشکیل دانشکده حقوق در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد و هم اکنون دارای ۱۱ عضو هیأت علمی می باشد.

مدیر گروه : جلیل قنواتی

اسامی اساتید گروه به ترتیب حروف الفبا :

جلیل قنواتی، رحیم پیلوار، سید علی محمد یثربی، سید علی علوی قزوینی، سید علی سیداحمدی سجادی، علیرضا باریکلو، عبدالحسین شیروی، عبدالرضا علیزاده، عبداله رجبی، محمدتقی رفیعی، محمد ساردوئی نسب

کارشناسان گروه:

مقطع ارشد حقوق خصوصی، حقوق تجارت بین الملل : عباسعلی البرزیان

مقطع ارشد حقوق مالکیت فکری : علی اوسط فرخ نیا

مقطع ارشد حقوق ثبت اسناد و املاک : فتانه سلطانی

دکتری حقوق خصوصی : هادی احمدی

گروه حقوق جزا و جرم شناسی

رشته حقوق جزا و جرم شناسی در مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۷۳ و در مقطع دکتری در سال ۱۳۸۲ راه اندازی شد. گروه حقوق جزا و جرم شناسی همزمان با تشکیل دانشکده حقوق در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد و هم اکنون دارای ۸ عضو هیأت علمی می باشد.

مدیر گروه : سید محمود میرخلیلی

اسامی اساتید گروه به ترتیب حروف الفبا :

احمد حاجی ده آبادی، حسن عالی پور ، سید محمود میرخلیلی، عباس منصورآبادی، علی مهدیزاده، محمدجواد فتحی، محمدابراهیم شمس، مهدی شیدائیان، محمدحسین زارعی

کارشناسان گروه:

مقطع ارشد: مرتضی نعمتی

مقطع دکتری : هادی احمدی

گروه حقوق عمومی

رشته حقوق عمومی در مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۷۳ و در مقطع دکتری در سال ۱۳۸۲ راه اندازی شد. رشته جدید فقه و حقوق اقتصادی نیز در مقطع ارشد در سال ۱۳۹۲ راه اندازی شد. گروه حقوق عمومی همزمان با تشکیل دانشکده حقوق در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد و هم اکنون دارای ۶ عضو هیأت علمی می باشد.

مدیر گروه : محمد جواد ارسطا

اسامی اساتید گروه به ترتیب حروف الفبا :

حسین رحمت الهی، سید احمد حبیب نژاد، سید ناصر سلطانی، محمدجواد ارسطا، مهدی بالوی، محمد هادی کاویانی

کارشناسان گروه:

مقطع ارشد حقوق عمومی : مرتضی نعمتی

مقطع ارشد فقه و حقوق اقتصادی : فتانه سلطانی

مقطع دکتری حقوق عمومی : هادی احمدی

گروه حقوق بین الملل

رشته حقوق بین الملل و حقوق نفت و گاز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در سال ۱۳۹۲در دانشکده حقوق راه اندازی شد و همزمان در این سال گروه حقوق بین الملل ایجاد گردید و هم اکنون دارای ۵ عضو هیأت علمی می باشد.

مدیرگروه : مهدی حدادی

اسامی اساتید گروه به ترتیب حروف الفبا :

سید احمد طباطبایی، عبدالحسین شیروی، علیرضا ابراهیم گل، مهدی حدادی، محمد ساردوئی نسب

کارشناسان گروه:

مقطع ارشد حقوق بین الملل : مرتضی نعمتی

مقطع ارشد حقوق نفت و گاز : فتانه سلطانی

مقطع دکتری : هادی احمدی


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید