ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
معرفی دانشکده های حقوق:
آشنایی با دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی
رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد. در ادامه به معرفی دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد خواهیم پرداخت.

گروه علمی کافه حقوق: رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد. در ادامه به معرفی دانشکده علوم اداری  و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد خواهیم پرداخت.

46ec9a950cd9bfbff38ce77795038843__eco-small

درباره دانشکده

دانشکده‌ علوم‌ اداری‌ و اقتصادی‌ دانشگاه ‌فردوسی‌ مشهد در سال‌ ۱۳۶۷ با هدف‌ تأمین‌ و تربیت نیروی‌ انسانی‌ متخصص‌ مورد نیاز کشور در رشته اقتصاد‌ ، رشته مدیریت‌ ، رشته حسابداری تأسیس و سپس رشته حقوق و رشته علوم سیاسی ‌ به رشته های فوق اضافه گردید.
فعالیت‌های‌ آموزشی‌ دانشکده‌ علوم‌ اداری‌ و اقتصادی‌ مشهد از مهرماه‌ سال‌ ۱۳۶۷ با پذیرش‌۱۲۰ دانشجو در سه‌ رشته‌ی‌ کارشناسی:‌ اقتصاد بازرگانی، حسابداری‌ و مدیریت‌ بازرگانی آغاز شد. درسال‌های‌ بعد به‌ ترتیب‌ رشته‌‌های کارشناسی‌ حقوق‌، اقتصاد نظری‌ و مدیریت‌ دولتی‌ به رشته‌های قبلی اضافه شدند. توسعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی این دانشکده با تأسیس دوره‌های کارشناسی‌ ارشد علوم ‌اقتصادی‌ و کارشناسی‌ارشد (معادل‌) توسعه‌ی‌ اقتصادی‌ و برنامه‌‌ریزی‌ در سال‌ ۷۳ ادامه یافت. ایجاد دوره‌ی روزانه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، دوره‌ی‌ شبانه ‌رشته‌های‌ کارشناسی‌ مدیریت‌ بازرگانی‌ و حقوق‌ درسال‌های‌ ۷۳و۷۴، کارشناسی‌ اقتصاد بازرگانی‌ در سال‌ ۷۶ و علوم‌ سیاسی‌ در سال‌تحصیلی‌ ۷۸، موجبات گسترش بیشتر فعالیت‌های آموزشی این دانشکده را فراهم نمود. سپس کارشناسی ارشد حسابداری در سال ۸۳، کارشناسی ارشد حقوق (گرایش جزا و جرم شناسی) در سال ۸۵، کارشناسی ارشد علوم سیاسی در سال ۸۵ و دکتری علوم اقتصادی در سال ۸۶ و دکتری مدیریت در سال ۸۷ و کارشناسی ارشد رشته‌های حقوق خصوصی و علوم سیاسی (روابط بین‌الملل) به دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشکده اضافه گردیدند. در حال حاضر تعداد ‌۲۱۰۰ نفر دانشجوی‌ دختر و پسر در دوره‌های‌ کارشناسی‌ (روزانه‌ و شبانه‌)، کارشناسی‌ ارشد و دکتری در این دانشکده مشغول‌ به‌تحصیل‌ هستند. همچنین مراکز پژوهشی اقتصاد شرق ایران و کشورهای همجوار در سال ۸۴ و مرکز مطالعات مدیریتی و بازار در سال ۸۶ تأسیس گردیدند.

جدول زیر آخرین وضعیت رشته‌ها و مقاطع تحصیلی را در دانشکده نشان می‌هد:

نام رشته مقاطع تحصیلی موجود هر رشته
علوم اقتصادی – اقتصاد بازرگانی کارشناسی
علوم اقتصادی – اقتصاد نظری کارشناسی
اقتصاد انرژی کارشناسی ارشد
توسعه اقتصادی و برنامه ریزی کارشناسی ارشد
علوم اقتصادی کارشناسی ارشد
علوم اقتصادی دکتری
مدیریت بازرگانی کارشناسی
مدیریت دولتی کارشناسی
مدیریت بازرگانی (تحول) کارشناسی ارشد
مدیریت بازرگانی (بازاریابی بین الملل) کارشناسی ارشد
مدیریت صنعتی (تولید) کارشناسی ارشد
مدیریت (اجرایی) کارشناسی ارشد
مدیریت رفتار سازمانی دکتری
مدیریت منابع انسانی دکتری
مدیریت تحقیق در عملیات دکتری
حسابداری کارشناسی– کارشناسی ارشد
حسابداری دکتری
حسابرسی کارشناسی ارشد
حقوق کارشناسی
حقوق-جزا و جرم شناسی کارشناسی ارشد
حقوق (خصوصی) کارشناسی ارشد
علوم سیاسی کارشناسی– کارشناسی ارشد
علوم سیاسی (روابط بین‌الملل) کارشناسی ارشد

دانشجویان‌ این‌ دانشکده‌ با گذراندن‌ یک‌دوره‌ آموزشی‌ چهار ساله‌ (در ۸ نیمسال‌تحصیلی‌) با اخذ درجه‌ کارشناسی در رشته‌های‌اقتصاد بازرگانی‌، اقتصاد نظری‌، مدیریت‌بازرگانی‌، مدیریت‌ دولتی‌، حسابداری‌، حقوق‌ و علوم سیاسی دانش‌آموخته‌ می‌شوند. زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد در هر یک از رشته‌ای موجود ۲تا۳ سال می‌باشد. تعداد دانش‌آموختگان‌ دانشکده‌ از بدو تأسیس‌ تاکنون‌ حدود ۴۷۰۱ نفر در مقاطع ‌مختلف‌ تحصیلی‌ و در رشته‌های‌ گوناگون‌ فوق بوده ‌است‌.

اعضای هیئت علمی دانشکده:

استاد دانشیار استادیار مربی جمع
مدیریت ۴ ۵ ۹ ۱۸
اقتصاد ۵ ۶ ۱۱ ۱ ۲۳
حسابداری ۵ ۵ ۱ ۱۱
حقوق ۳ ۹ ۲ ۱۴
علوم سیاسی ۱ ۳ ۷ ۱۱
پژوهشی مدیریت ۱ ۱
پژوهشی اقتصاد ۲ ۲
جمع کل ۱۰ ۲۲ ۴۴ ۴ ۸۰

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید