ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۸ ق.ظ
حواشی استیضاح فانی؛ تلاش دولت برای انداختن توپ تغییر وزیر در زمین مجلس
عضو هیات رئیسه مجلس پافشاری افرادی که جزو استیضاح‌کنندگان نیستند و اینکه خود دولت به دنبال استیضاح فانی است اما می‌خواهد این اتفاق از سوی مجلس بی‌افتد را از دلایل غیب تاثیرگذار بر استیضاح وزیر آموزش و پرورش می‌داند.

حواشی استیضاح فانی؛ تلاش دولت برای انداختن توپ تغییر وزیر در زمین مجلس

اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تشکیل کمیته میانجی‌گری به منظور رایزنی با نمایندگان متقاضی استیضاح وزیر آموزش وپرورش، گفت: کمیته میانجی‌گری به دنبال پیدا کردن راه‌حل برای موضوعاتی مطروحه از سوی متقاضیان استیضاح بوده تا بتوان مشکلات را در چارچوب ضوابط حل و فصل کرد.

درخواست پس گرفتن امضای نمایندگان مطرح نیست

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیته میانجی‌گری از هیچ نماینده‌ای درخواست پس گرفتن امضایشان را نداشته و تنها به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی برای برون‌رفت از مشکلات است تا بحث استیضاح پایان پذیرد، افزود: کمیته میانجیگری با برگزاری جلساتی، صحبت‌های استیضاح‌کنندگان را شنیده و نمایندگان وزارت آموزش و پرورش با یادداشت موارد مطروحه، قول حل مشکلات را دادند، اما هنوز گزارش مشخصی از اقدامات آن‌ها در این خصوص ارسال نشده است.

وی درخصوص ارتباط عزل و نصب‌های صورت گرفته در اداره‌کل‌های آموزش و پرورش شهرهای مختلف با استیضاح وزیر، توضیح داد: شاید مسئولان وزارتخانه به این نتیجه رسیده‌اند که باید برای حل مشکلات مطروحه از سوی نمایندگان مجلس، تعدادی از مدیران خود را تغییر دهند، اما این احتمال نیز وجود دارد که تغییر مدیران از سوی نمایندگان استیضاح‌کننده درخواست شده باشد و من نمی‍‌توانم منکر این موضوع باشم.

عضو کمیسیون بهداشت ادامه داد: با وجود آنکه وزیر آموزش و پرورش تغییراتی را در مدیران استانی خود ایجاد کرده اما نمی‌توان این تغییرات را برگرفته از “تسویه حساب شخصی” نمایندگان متقاضی استیضاح دانست چراکه گاهی ضعف عملکردی یک مدیر در حوزه‌های انتخابیه، سبب می‌شود یک نماینده به دنبال عزل مدیری باشد.

عدم اعلام وصول استیضاح وزیر براساس امضای کتبی نمایندگان بود

رنجبرزاده درباره چرایی شکل‌گیری کمیته میانجی‌گری درخصوص این استیضاح، گفت: روزی که درخواست استیضاح وزیر آموزش و پرورش تحویل مجلس شد، نمایندگان استیضاح‌کننده بلافاصله طی نامه‌ای از رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات خواستند که طرح استیضاح فعلا اعلام وصول نشود، هیات رئیسه نیز بر اساس امضای کتبی نمایندگان متقاضی استیضاح، آن را در صحن علنی مطرح نکرد، لذا در ادامه هیات رئیسه با توجه به درخواست این نمایندگان، پیشنهاد تشکیل کمیته میانجیگری را جهت تامین نظر نمایندگان و رفع چالش‌ها ارائه داد.

افرادی نسبت به استیضاح فانی پافشاری می‌کنند که جزو امضاکنندگان نیستند

نماینده مردم اسدآباد در مجلس در ادامه تصریح کرد: افرادی نسبت به استیضاح فانی پافشاری می‌کنند که اصلا جزو امضاکنندگان نیستند، درواقع دخالت‌های افرادی خارج از دایره متقاضیان استیضاح، مشکل را لاینحل کرده است و این اتفاق جای تعجب دارد!

وی با بیان اینکه هیات رئیسه هیچ اجباری برای تغییر مسیر قانونی استیضاح ندارد و فقط می‌خواهد مشکلات را با کمترین هزینه و چالش حل کند، گفت: افرادی خارج از متقاضیان استیضاح می‌خواهند در حاشیه، وزیر آموزش و پرورش را به سمت استیضاح سوق دهند؛ در حالی که امضایی در این خصوص نکرده لذا این مسئله شائبه‌هایی به دنبال دارد.

توپ تغییر وزیر در زمین مجلس

عضو هیات رئیسه مجلس درباره افرادی که شائبه‌های فوق به دنبال آن‌ها است، توضیح داد: بارها شنیده شده مدیران آموزش و پرورش برخی از استان‌ها قصد ایجاد تغییراتی در مجموعه تحت پوشش خود دارند اما دولت دستور می‌دهد تغییری صورت نگیرد؛ در چنین شرایطی احتمال دیگری مبنی براینکه “دولت به دنبال تغییر وزیر است اما می‌خواهد این اتفاق از سوی مجلس بیفتد،” نیز مطرح می‌شود./


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید