ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۱ ب.ظ
ورود کودتاچیان تازه نفس با امید به اشتباهات اردوغان
نماینده مردم شاهین دژ و میاندوآب ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت کشور ترکیه گفت: اعراب مرتجع به دنبال ایجاد فضای کودتای جدید و ایجاد فضای عملیات برای داعش در ترکیه هستند.

ورود کودتاچیان تازه نفس با امید به اشتباهات اردوغان

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت با بیان این که بحران امنیتی ترکیه پس از کودتای نافرجام گولن همچنان ادامه دارد گفت: متاسفانه آقای اردوغان تحت تاثیر سیاست های نوعثمانی گرایانه روند اشتباهی را در سیاست داخلی و خارجی این کشور در پیش گرفته است.

نماینده شاهین دژ و میاندوآب گفت: براساس برخی اسناد اعراب مرتجع به ویژه امارات و رژیم سعودی مبالغی را در اختیار کودتاچیان گولن قرار داده بودند اما پس از شکست کودتا دوباره نقاب دوستی با اردوغان به چهره زده و در حال تحریک رئیس جمهوری ترکیه برای تشدید سیاست های عثمانی گرایانه هستند.

وی در ادامه گفت: نکته مضحک اینجاست که اجداد سعودیو پدران همین دیکتاتورهای عرب  که امروز دست اردوغان را در دست می فشارند در گذشته تحت برنامه جاسوس مشهور انگلیسی مشهور لورانس عربستان، قاتلان عثمانی بوده اند و امروز همان سناریوهای قدیمی را برعلیه ترکیه در دستور کار قرار داده اند.

محبی نیا تصریح کرد: پس از شکست کودتاچیان شاهد این بودیم که ایران به عنوان تنها دوست دولت ترکیه ایستاد و تغییراتی در رفتارهای آنکارا حاصل شد اما این روزها در سیاست خارجی اردوغان با موضع گیری علیه عملیات بغداد یا تهاجم به خاک سوریه شاهد ادامه اشتباهات گذشته هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بهبود روابط ترکیه با روسیه و فاصله گرفتن موقت آنکارا از ناتو تنها اتفاق خوشایندی است که آنهم مشخص نیست به چه میزان پایدار خواهند ماند.

بحران نیروی انسانی در دولت ترکیه

این نماینده مجلس دهم با پیش کشیدن گزارش مفصل «المانیتور» در رابطه با تحولات سیاسی داخلی ترکیه گفت: حامیان کودتای گولن در تدارک کودتایی جدید با عنوان احیای ترکیه آتاترک هستند.

وی با بیان این که تاکنون حدود ۱۰۰هزار کارمند اخراج شده اند و حدود ۴۵ هزار نفر نیز در آستانه تعلیق قرار گرفته اند ، گفت: دولت ترکیه با بحران اساسی نیروی انسانی در نهادهای مختلف به ویژه مناسب حساس اطلاعاتی ، امنیتی و نظامی مواجه شده است.

محبی نیا در ادامه افزود: اردوغان فراموش کرده است که کودتاچیان سکولار به عنوان میراث داران کمال آتاترک که سابقه کودتا در تاریخ ترکیه را در پرونده دارند، همچنان در نهادهای اطلاعاتی نفوذ دارند.

وی خاطرنشان کرد: خصلت بازگشت به سیستم های کهنه حکومتی به ویژه عثمانی گری این است که قدرت باید در دست یک نفر به شکل منسجم قرار داده باشد که تبلور این مسئله را در برنامه اردوغان برای تغییر سیستم حکومتی ترکیه از پارلمانی به ریاست جمهوری مشاهده می کنیم.

نماینده مردم شاهین دژ و میاندوآب در تشریح سخنان خود گفت: اردوغن ظرف چند سال اخیر سیاستمداران برجسته ای همانند عبدالله گل و داووداوغلو را از دست داده است که این خلاء مدیریتی در حزب عدالت و توسعه باتوجه به نبود فقدان کادرسازی منسجم می تواند زمینه ورود نیروهای حزب میهنی یا همان هواداران ارگنه کن هموار می کند.

وی تاکید کرد: فلسفه مبنایی حزب میهنی این است که اگر ترکیه می‌خواهد بر شرایط سخت کنونی‌اش غلبه کند باید به سال‌های نخستین بنیانگذاری جمهوری ترکیه و وفاداری به کمالیسیم، سکولاریسم و ملی‌گرایی باز گردد؛ همین رویکرد می تواند زمینه ساز برخورد یا حتی تصفیه برخی از اعضای سنتی حزب عدالت و توسعه شود.

محبی نیا گفت: تنش های سیاسی داخلی ترکیه که به درون حزب عدالت و توسعه سرایت کرده است با توجه به احتمال وقوع کودتای جدید در کنار تحریکاتی که از سوی اعراب مرتجع در رابطه با عثمانی گری اردوغان وجود دارد نشانه هایی ناخوشایند از وضعیت آینده ترکیه می باشد و تهران به شدت نگران این وضعیت است.

وی در انتها تاکید کرد: عناصری از تروریست های تکفیری داعش در جنگ سوریه حمایت کردند حالا چشم طمع به خاک ترکیه دارند و می خواهند استانبول ، آنکارا و شهرهای دیگر این کشور را به آتش بکشانند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید