ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۵۴ ق.ظ
حجت الاسلام دکتر جلیل محبی در یادداشتی مطرح کرد:
دو نکته حقوقی درباره اظهارات آقای کواکبیان در مجلس
حجت الاسلام دکتر جلیل محبی
حجت الاسلام دکتر جلیل محبی در صفحه شخصی خود توضیحاتی را پیرامون ادعای کواکوبیان درباره مقایسه جایگاه رئیس مجلس در ایران و برخی کشورهای اروپایی مطرح کرد.

گروه سیاسی کافه حقوق: دکتر جلیل محبی در صفحه شخصی خود پیرامون ادعای کواکوبیان درباره مقایسه جایگاه رئیس مجلس در ایران و برخی کشورهای اروپایی نوشت:
کواکبیان: لاریجانی فکر می کند همه کاره است/ در کشورهای اروپایی رئیس مجلس سخنگوست.
رئیس مجلس متاسفانه فکر می‌کند که بسیار قدرتمند و همه کاره است. در کشورهای اروپایی رئیس مجلس سخنگوست و هیچ فرقی با دیگر نماینده‌ها ندارد در صورتی که او ٣٠٠ هزار رای آورده و ما یک میلیون و ٣٠٠ هزار رای داشته‌ایم.

جلیل محبی

۱٫ اول اینکه قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس و احکام رهبری نشان از تفاوت جایگاه ریاست مجلس با جایگاه نمایندگی دارد. برای مثال در قانون اساسی ابطال مصوبات دولت با رییس مجلس است نه با نمایندگان. یا در احکام رهبری، رییس مجلس به عنوان شخص حقوقی در مجمع تشخیص یا شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت میکند. همچنین در قانون آیین نامه داخلی مجلس که به علت رای دو سوم از قوانین بالادستی است برای رییس مجلس وظایف و اختیارات بسیاری در نظر گرفته شده است. لذا مقایسه رییس مجلس در ایران با رییس مجلس در کشوری اروپایی مانند انگلیس که صرفا ریاست اداری دارد متفاوت و ناشی از عدم شناخت ساختار حقوقی کشور است.

۲٫ اینکه گفته شود رییس مجلس برای مثال ۳۰۰ هزار رای اورده و دیگری در شهری بزرگتر رای بیشتری اورده است، دلیلی بر توفق یکی بر دیگری نیست زیرا رییس مجلس از ۲۳۷ نماینده که مجموعا بالای بیست میلیون رای با خود دارند رای اورده و این نمایندگی غیر مستقیم است….


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید