ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
معرفی دانشکده های حقوق:
رشته حقوق در دانشگاه گیلان
رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد. در ادامه به معرفی گروه حقوق دانشگاه گیلان خواهیم پرداخت.

گروه علمی کافه حقوق: رشته حقوق یکی از قدیمی ترین رشته های آموزش عالی در کشور محسوب می شود. سابقه آموزش علم حقوق باز می گردد به سال ۱۲۹۹ که اولین گروه آموزش حقوق با ۴ استاد فرانسوی و ۳۰ دانشجو کار حود را در چارچوب وزارت عدلیه آغاز می کند . به تدریج از آن سال به بعد بر تعداد مراکز آموزش حقوق افزوده می شود به طوری که امروزه تقریبا در اکثر دانشگاه های کشور گروه آموزشی حقوق را می توان یافت. کافه حقوق در نظر دارد هر جمعه به معرفی یکی از دانشکده های حقوق بپردازد. در ادامه به معرفی گروه حقوق دانشگاه گیلان خواهیم پرداخت.

%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%da%af%db%8c%d9%84%d8%a7%d9%86-1-small

دانشکده ادبیات و علوم انسانی از سال ۱۳۵۶ فعالیت علمی خود را با تأسیس رشته زبان و ادبیات آلمانی آغاز کرد. در سال ۱۳۵۹ بدلیل وقوع انقلاب فرهنگی، فعالیتهای آموزشی دانشگاه گیلان متوقف گردید. اما با بازگشایی مجدد آن در سال ۱۳۶۲ ، ضمن جذب ۴۰ نفر دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی فعالیت آموزشی دانشکده مجدداً ادامه یافت و دانشجویان رشته زبان و ادبیات آلمانی نیز (بدلیل خروج مدرسین آلمانی از کشور) از طریق تغییر رشته در سایر رشته‌های موجود دانشگاه مشغول به تحصیل شدند.
در گذشته محل فعالیت‌آموزشی دانشکده در بخشی از پادگان نیروی دریایی رشت قرار داشت که در سال ۱۳۶۳ به محل فعلی دانشکده تربیت بدنی انتقال یافت. از تابستان سال ۱۳۷۳ با اتمام فاز اول بنای ساختمان دانشکده علوم انسانی به مساحت ۳۳۰۰ متر مربع (واقع در پردیس اصلی دانشگاه) گروههای زبان و ادبیات فارسی و علوم اجتماعی به این محل منتقل شدند. از سال ۱۳۸۰ با همت نیکوکار گیلانی جناب آقای دکتر ابریشم چیان ساخت فاز دوم ساختمان دانشکده آغاز گردید و بدین‌ترتیب، حدود ۷۳۰۰ متر مربع به فضای آموزشی و اداری دانشکده اضافه شد. در نتیجه از مهر ماه سال ۱۳۸۲ دانشکده ادبیات و علوم انسانی با تمام امکانات و تجهیزات به این محل انتقال یافت.
در حال حاضر این دانشکده دارای ۱۳ گروه آموزشی و یک گروه پژوهشی است که در دوره‌های روزانه، شبانه و نیمه حضوری برای آموزش ۳۵۰۳ نفر دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی ۲۴۹۲ نفر ، کارشناسی ارشد ۹۳۳ نفر و دکتری ۸۰ نفر) فعالیت می‌کند.

گروه آموزشی حقوق در مهر ماه ۱۳۷۳ با پذیرش ۵۳ نفر دانشجوی دوره روزانه در مقطع کارشناسی فعالیت خود را به طور رسمی آغاز نمود.پذیرش دانشجو برای دوره شبانه این رشته نیز در سال ۱۳۷۴ شروع شد؛ و از آن هنگام تا کنون در دوره های روزانه و شبانه این رشته ،پذیرش دانشجو ادامه دارد.

گروه حقوق اکنون ۳۴۷دانشجو در مقطع کارشناسی دارد؛ که از این تعداد ۲۲۸ نفر در دوره روزانه و ۱۱۹نفر در دوره شبانه مشغول به تحصیل هستند.ضمناً تا پایان نیمسال دوم سال تحصیلی۹۴-۹۳ تعداد۹۶۱ نفر در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اند.

همچنین از مهر ماه ۱۳۸۷ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در دو گرایش حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم شناسی آغاز شد؛ که در حال حاضر تعداد۶۷ نفر در گرایش خصوصی و۵۷ نفر در گرایش جزا و جرم شناسی(مجموعاً۱۲۴نفر) در قالب دو دوره روزانه و شبانه در حال تحصیل هستند؛ و تعداد۹۰ نفر تاکنون در دو گرایش(۳۹نفرخصوصی و۵۱نفرجزا) فارغ التحصیل شده اند.

از برنامه های آینده نزدیک گروه حقوق، پذیرش دانشجو در مقطع دکترای رشته جزا و جرم شناسی می باشد ؛که با توجه به ظرفیت های موجود و آمادگی اعضای گروه،در حال پیگیری است.

در حال حاضر گروه حقوق از همکاری ۱۲عضو هیئت علمی بهره می برد؛ که از این تعداد ۱نفردارای مرتبه علمی دانشیار و۹ نفر استادیار و ۲نفر مربی هستند. همچنین گروه ، در صدد جذب چند عضو جدید می باشد. مدیریت گروه حقوق را در حال حاضر، آقای دکتر مجتبی جانی پور عهده دار هستند.

 • دکترحسین آقابابایی
 • دکترسیدمحمد اسدی نژاد
 • دکتر اکبر ایمان پور
 • آقای رضا پرستش
 • دکتر مجتبی جانی پو ر
 • دکتر عباداله رستمی
 • دکتر مهین سبحانی
 • آقای عباس سلمان پور
 • دکتر حسن شاه ملک پور
 • -دکتر عیسی مقدم
 • -دکتر رضا مقصودی
 • دکتر محمدرضا نظری نژاد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید