ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
آشنایی با سر فصل های رشته حقوق:
نگاهی به سرفصل های آموزشی رشته حقوق اقتصادی در مقطع کارشناسی ارشد
آموزش رشته حقوق در ایران از جمله قدیمی ترین رشته های دانشگاهی است که عمر آن به بیش از ۱۰۰ سال می رسد. اولین موسسه آموزشی در این زمینه به نام مدرسه حقوق در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی تاسیس می گردد و بعد از آن با تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، اولین دانشکده حقوق کشور در دانشگاه تهران تاسیس می گردد و به تدریج با تاسیس مراکز آموزشی دیگر ،آموزش این رشته در کشور گسترش می یابد. یکی گرایش های پر طرفدار رشته حقوق در مقطع تحصیلات تکمیلی، گرایش حقوق اقتصادی است. در ادامه به معرفی سر فصل های این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

گروه علمی کافه حقوق: آموزش رشته حقوق در ایران از جمله قدیمی ترین رشته های دانشگاهی است که عمر آن به بیش از ۱۰۰ سال می رسد. اولین موسسه آموزشی در این زمینه به نام مدرسه حقوق در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی تاسیس می گردد و بعد از آن با تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، اولین دانشکده حقوق کشور در دانشگاه تهران تاسیس می گردد و به تدریج با تاسیس مراکز آموزشی دیگر ،آموزش این رشته در کشور گسترش می یابد. یکی گرایش های پر طرفدار رشته حقوق در مقطع تحصیلات تکمیلی، گرایش حقوق اقتصادی است. در ادامه به معرفی سر فصل های این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

سر فصل ها

دوره کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی برای دو سال تحصیلی(چهار نیم سال) طراحی شده است. بار عایت نظم دروس پیشنیاز، الزامی و اختیاری، دروس کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی مجموعا در ۳۲ واحد درسی طراحی شده است که علاوه بر واحدهای پیش نیاز – که به همراه الزامی و اختیاری و قبل از ارائه دورس تحلیل اقتصادی حقوق – شامل ۲۲ واحد الزامی و ۱۰ واحد اختیاری است.

عناوین و تعداد واحدهای درسی:

الف) دورس پیشنیاز:

دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی که دروس مبانی علم اقتصاد، اقتصاد خرد و کلان را در دوره کارشناسی نگذرانده باشند باید هریک از این دروس را در قالبی فشرده به عنوان دروس پیشنیاز بگذرانند. سایر دروس پیشنیاز و تکمیلی با توجه به نوع رشته تحصیلی در دوره کارشناسی و توسط گروه مربوط تعیین می گردد.

ب) دورس الزامی:

تحلیل اقتصادی حقوق ۱

تحلیل اقتصادی حقوق ۲

حقوق شرکت های تجاری

حقوق اسناد تجاری

حقوق مالیاتی

حقوق بانکی

حقوق عمومی اختصاصی

حقوق جزای اختصاصی

حقوق بین الملل اقتصادی

حقوق تجارت بین المللی

متون حقوقی

سمینار

پایانامه

ج)دروس اختیاری:

حقوق تعهدات

حقوق مسئولیت مدنی

حقوق داوری تجاری

حقوق اراضی

حقوق بین الملل خصوصی

حقوق مالکیت معنوی و صنعتی

حقوق سرمایه گذاری خارجی

حقوق محیط زیست

حقوق گمرکی

حقوق بیمه

حقوق حمل نقل دریایی

حقوق حمل و نقل هوایی

حقوق مالکیت و اموال

حقوق نفت

حقوق کار

حقوق بین الملل کار

حقوق بین الملل توسعه

سازمان های اقتصادی بین المللی

اقتصاد بخش عمومی

نکته قابل توجه آنکه بر اساس این مصوبه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حقوق عمومی مکلفند به ازای هر درس (به جز متون) یک کار تحقیقی را نیز انجام دهند که تطبق نظر استاد بخشی از نمره نهایی درس را به خود اختصاص خواهد داد. لذا آنچه که در عمل رخ خواهد داد، این است که دانشجو در هر ترم با تحقیقات متعددی رو به رو خواهد شد که در ابتدای امر ممکن است امری صعب و مشکل تلقی گردد. اما با اندکی تلاش و برنامه ریزی این کارهای تحقیقاتی به یک پشتوانه قوی برای فعالیت علمی دانشجو در سالهای آینده تبدیل خواهد گردید.

در فرصت های بعدی به بررسی و نقد سرفصل های آموزشی مقطع کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی می پردازیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید