ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۵ ب.ظ
گزارش از چون و چرای تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران؛
تحریم های حقوق بشری و فتنه های جدید
باید از حوادث اوایل انقلاب تاکنون، باید درس بگیریم. معمولا سفارتخانه های کشورهای خبیث اروپایی، همچون انگلستان و فرانسه در بسیاری از حوادث داخل کشورمان همچون دشمن عمل کرده اند. به عنوان مثال در فتنه ی ۸۸، سفارتخانه های انگلستان و فرانسه بیشترین خیانت ها را علیه نظام انجام داده اند.

گروه سیاسی کافه حقوق: این روزها بحث تاسیس دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در ایران بالا گرفته است. در همان آغاز کار باید بدانیم که اتحادیه اروپا دفتر خود را در هر کشوری تاسیس نمی کند و اصولا دفتر اتحادیه اروپا به مانند سفارت خانه های معمولی کشورها در خاک یکدیگر نیست.

خبرگزاری فارس: موگرینی: تحریم‌ اروپا علیه روسیه تابستان تمدید می‌شود

«کلود فوکه» در یادداشتی که بسیاری از حقایق را روشن می کند، در یکی از روزنامه فرانسوی به چاپ رسانده ، آورده است: بروکسل در تلاش است تا گفتگو و همکاری با تهران را گسترش داده و در همین راستا دفتری را در تهران تاسیس کند.

وی با بی سابقه خواندن چنین اقدامی نوشت: زمانی که اتحادیه اروپا کشوری را برای تاسیس دفتر نمایندگی انتخاب می کند به معنای مهم و استراتژیک بودن آن کشور برای اروپایی است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  معتقد است که به سود اروپایی ها و ایران است به نحوی عمل کنند که بانک ها در ایران وارد شده و از ورود به این کشور بیمی نداشته باشند و این رویکرد ضمن سهولت در تعهد اقتصادی جدید از آن پشتیبانی می کند.

از این موضع به خوبی می توان دریافت که گشایش های بانکی، که باید محصول برجام می بود، بار دیگر به اقدامی دیگر وابسته اعلام شده است. از سوی دیگر بارها در رسانه های ما مطرح شده است که تهران تاسیس دفتر اتحادیه اروپا را در داخل خاک خود را نپذیرفته است.

نقوی حسینی

این سوال پیش می آید که به چه دلیل اتحادیه اروپا این چنین مصر بر تاسیس دفتر خود در تهران است و این تاسیس چه منافعی برای او دارد؟ در همین باره سید حسین نقوی حسینی نماینده ی مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با کافه حقوق گفت:

از گسترش و بهبود مناسباتمان با همه ی کشورهای دنیا به جز رژیم صهیونیستی که آن را فاقد مشروعیت می دانیم و آمریکا که آن را کشوری جنایت کار می دانیم، استقبال می کنیم. تاسیس هر دفتری از کشورهای دیگر می تواند به این مناسبات کمک کند. ولکن باید از حوادث اوایل انقلاب تاکنون، باید درس بگیریم. معمولا سفارتخانه های کشورهای خبیث اروپایی، همچون انگلستان و فرانسه در بسیاری از حوادث داخل کشورمان همچون دشمن عمل کرده اند.

وی با پرداختن به موضوع فتنه ی ۸۸ ابراز داشت: به عنوان مثال در فتنه ی ۸۸، سفارتخانه های انگلستان و فرانسه بیشترین خیانت ها را علیه نظام انجام داده اند.

گفت‌و‌گو با محمدجواد لاریجانی

پیش از این محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، با انتقاد شدید از پیشنهاد غربی‌ها برای تأسیس دفتری در تهران گفته بود: این دفتر اگر برای پیگیری موضوعات تجاری باشد مشکلی نیست ولی آنها عنوان کردند که به‌دنبال تأسیس این دفتر می‌خواهند با مدافعان حقوق بشر و NGOهای داخل کشورمان ارتباط نزدیک بگیرند تا از روند اجرای حقوق بشر در کشورمان اطمینان حاصل کنند لذا باید بدانند که دستگاه قضا قطعاً اجازه نمی‌دهد تا چنین لانه فسادی در ایران تأسیس شود.

قبل از سفر اخیر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که نمی‌خواسته نامش فاش شود، در خصوص این سفربه تهران، به رویترز گفته است که بحث افتتاح دفتر نمایندگی دائم اتحادیه در ایران، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

باید منتظر ماند که برای اجرائی شدن برجام، دولت یازدهم چه امتیازات دیگری را به غرب خواهد داد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید