ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۰ ب.ظ
گزارش چهارم آژانس از عملکرد برجامی ایران؛ جای خالی بدعهدی آمریکایی در مفاد گزارش‌ها
نمایندگان مردم در خانه ملت، تأکید کردند که آژانس هیچ اقدامی برای نظارت بر عملکرد گروه ۱+۵ در اجرای برجام ندارد و گزارش های این نهاد درباره برجام، یک طرفه است و تنها عملکرد ایران در این حوزه را نشان می دهد.

گزارش چهارم آژانس از عملکرد برجامی ایران؛ جای خالی بدعهدی آمریکایی در مفاد گزارش‌ها

خبرگزاری خانه ملت؛ گروه سیاسی؛ کومل فروتا هماهنگ کننده آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در کنفرانس منع تکثیر و خلع سلاح اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که این سازمان تا کنون ۳ گزارش درباره اقدامات ایران در چارچوب آژانس ارائه کرده است و چهارمین گزارش نیز به زودی منتشر خواهد شد.

در همین راستا، رابرت آینهورن مقام پیشین و از تحلیلگران ارشد آمریکایی نیز گفت که آمریکا امروز هیچ نشانه‌ای از فعالیتهای مخفی هسته‌ای ایران نمی‌بیند. با این حال وی گفت که اگر چه توافق هسته‌ای در واشنگتن زیر حملات مخالفان است اما خطر اصلی در این زمینه از ناحیه تهران است. 

وی تاکید کرد که ناامیدی ایران از تسهیل آهسته تحریمها اصلیترین چالش برای توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ است.

حال نمایندگان مجلس به تشریح اهمیت و ابعاد گزارش چهارم آژانس درباره روند اجرای برجام پرداخته اند.

گزارش های آژانس درباره برجام، یک طرفه است/آژانس بدعهدی غرب را در اجرای برجام نشان دهد

فرهاد فلاحتی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برنامه ریزی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارائه چهارمین گزارش از روند اجرای برجام، گفت: بر اساس توافق هسته ای، آژانس بین المللی انرژی اتمی باید در یک بازه زمانی مشخص، گزارشی را درباره روند اجرای برجام ارائه کند که گزارش چهارم نیز در راستای گزارش های قبلی خواهد بود.

فرهاد فلاحتی

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: خوشبختانه جمهوری اسلامی به تعهدات خود در اجرای برجام عمل کرده و این موضوع در سه گزارش قبلی آژانس مورد تأیید و تأکید قرار گرفته که این نشان دهنده رویکرد مثبت ایران در اجرای توافق هسته ای است.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه و قابل تأمل در شرایط کنونی رویکرد کشورهای غربی دراجرای برجام و بی تفاوتی آژانس به این موضوع است، زیرا در شرایط کنونی این نهاد نظارتی و بین المللی، هیچ اقدامی برای نظارت بر عملکرد گروه ۱+۵ در اجرای برجام ندارد و گزارش های آژانس درباره برجام، یک طرفه است و تنها عملکرد ایران در این حوزه را نشان می دهد.

فلاحتی افزود: این در حالی است که بر اساس گزارش های واصله به ویژه گزارش اخیر مجلس، غربی ها نسبت به اجرای برجام متعهد نبودند و بخشی از توافق هسته ای از سوی این کشورها عملیاتی نشده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: به طور حتم نظارت بر اجرای برجام از سوی غربی ها به طی شدن درست این مسیر کمک شایانی می کند.

آژانس مسئول بررسی تعهدات ایران در برجام است/ایران بدعهدی آمریکا را در کمیسیون مشترک مطرح کند

مرتضی صفاری نطنزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برنامه ریزی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارائه چهارمین گزارش از روند اجرای برجام، گفت: بر اساس توافق هسته ای، آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول رسیدگی و بررسی تعهدات ایران در اجرای برجام است.

مرتضی صفاری نطنزی

نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: پس از اجرای برجام، تاکنون سه گزارش از سوی آژانس درباره عملکرد ایران در اجرای برجام منتشر شده، که هر سه گزارش موید پایبندی ایران به توافق هسته ای و تعهداتش در این عرصه بوده و قطعا گزارش آتی نیز در همین راستا خواهد بود.

وی افزود: به نظر من مسئله بررسی عملکرد گروه ۱+۵ در اجرای برجام، جزء تعهدات آژانس نیست و در توافق هسته ای برای رسیدگی به این موضوعات، کمیته مشترک تعبیه شده است، تا ایران بتواند شکایت خود از بدعهدی طرف مقابل را مطرح و رسیدگی کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: بر اساس گزارش اخیر مجلس، کشورهای غربی به تعهداتشان در راستای برجام به ویژه در حوزه بانکی و مالی عمل نکرده اند، بنابر این دستگاه دیپلماسی باید با دقت و جدیت این موضوعات را پیگیری کند، تا حقوق حقه ملت ایران به دست آید.

ایران باید آژانس را مجاب به نظارت بر عملکرد برجامی غرب کند/انتشار گزارش دوطرفه، غرب را وادار به اجرای برجام می کند

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برنامه ریزی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارائه چهارمین گزارش از روند اجرای برجام، گفت: به طور حتم برای ارائه گزارش درباره عملکرد کشورها در اجرای برجام، نه تنها باید اقدامات ایران مورد بررسی قرار گیرد، بلکه می بایست عملکرد کشورهای ۱+۵ نیز در در این رابطه مورد ارزیابی قرار گیرد.

جلیل رحیمی جهان آبادی

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به طور حتم اصلی ترین ضمانت اجرای قراردادها و معاهدات، منافع متقابل کشورها است و در این عرصه نمی توان ضمانت اجرای قوی تر ایجاد کرد.

وی افزود: در شرایط کنونی جمهوری اسلامی باید تلاش کند که به همان میزانی که رفتار ایران از سوی آژانس در اجرای برجام رصد می شود، از عملکرد و اجرای تعهدات غربی ها نیز گزارشی تهیه و قرائت شود.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: به طور حتم قرائت گزارش درباره عملکرد غربی ها در اجرای برجام، می توان فشار افکار عمومی را بر این کشورها افزایش دهد و این موضوع نشان می دهد که غربی ها عامل خدشه وارد شدن بر روند اجرای توافق هسته ای هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: قطعا با اقدامات دیپلماتیک از سوی مسئولان وزارت خارجه می توان شرایطی را ایجاد کرد تا آژانس در عرصه نظارت بر عملکرد اجرای برجام از سوی گروه ۱+۵ نیز ورود کند، که این مسئله نیازمند دیپلماسی از سوی مقامات کشورمان است.

وی درباره رویکرد آژانس در نظارت یک طرفه بر اجرای برجام، افزود: آژانس در حوزه وظایفش به دنبال نظارت بر فعالیت های هسته ای است و نظارت بر عملکرد ایران جزء وظایف ذاتی این نهاد است، حال ما باید از آژانس بخواهیم که با مجاب کردن غربی ها، بر عملکرد ۱+۵ در اجرای برجام نیز نظارت کند.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، ادامه داد: این موضوع نیز قابل توجه است که غربی ها در اجرای برجام به بخشی از تعهداتشان عمل کرده اند، که آن بخش جزء اصلی ترین محورهای توافق بوده، البته در شرایط کنونی سیستم های مالی و بانکی غرب با توجه به مستقر بودن نظام های اقتصادی لیبرال، بر اساس قوانین مربوطه در این حوزه عمل می کنند./


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید