ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۰ ب.ظ
اثرات پیروزی ترامپ:
افت جهانی قیمت نفت و شاخص بورس
با توجه به اینکه هر کدام از نامزد ها برنامه ها و شعارهای متفاوتی را حوزه سیاست داخلی و خارجی آمریکا اعلام کرده بودند پیروزی هرکدام از نامزدها، پیش بینی می شد که پیروزی هر کدام از نامزدها، تاثیرات فراوانی را بر اقتصاد جهانی و بازارهای نفتی خواهد گذاشت. آنچه که در عمل نیز مشاهده می شود، این است که در ساعات اولیه خبر پیروزی ترامپ تاثیر بسیاری را در بازار های مالی و نفتی سراسر دنیا به وجود آورده است.

گروه اقتصادی کافه حقوق: نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا نشان گر پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه، در این کشور است. با توجه به گزارش و نظر سنجی های رسانه های آمریکایی در روزهای قبل از انتخابات، پیش بینی پیروزی ترامپ کمی دور از ذهن به نظر می رسد. اما علی رغم تمام این نظر سنجی ها و گزارش ها، ترامپ توانست در روز انتخابات نتیجه دیگری را رغم زند و پیروز این رقابت ها گردد.

با توجه به اینکه هر کدام از نامزد ها برنامه ها و شعارهای متفاوتی را حوزه سیاست داخلی و خارجی آمریکا اعلام کرده بودند پیروزی هرکدام از نامزدها، پیش بینی می شد که پیروزی هر کدام از نامزدها، تاثیرات فراوانی را بر اقتصاد جهانی و بازارهای نفتی خواهد گذاشت. آنچه که در عمل نیز مشاهده می شود، این است که در ساعات اولیه خبر پیروزی ترامپ تاثیر بسیاری را در بازار های مالی و نفتی سراسر دنیا به وجود آورده است.

به گزارش کافه حقوق به نقل از خبرگزاری تسنیم، واکنش سرمایه گذاران بازار نفت به نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که از برتری دونالد ترامپ جمهوری‌خواه در مقابل هیلاری کلینتون دموکرات حکایت دارد، باعث شد روز چهارشنبه بهای نفت در بازار آسیا به‌طور فاحشی کاهش یابد.

نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه دسامبر در مبادلات الکترونیک در بازار آسیا با یک دلار و ۶۷ سنت کاهش به بشکه‌ای ۴۳ دلار و ۳۱ سنت رسید. نفت برنت اروپا برای تحویل در ماه ژانویه نیز  با یک دلار و ۴۶ سنت کاهش به بشکه‌ای ۴۴ دلار و ۵۸ سنت رسید.

بر اساس این گزارش  امکان پیروزی ترامپ  سبب کاهش شدید قیمت نفت در بازار جهانی شده است. این  نتایج  به سقوط سه ممیز بیست و هفت صدم درصدی شاخص بورس هنگ‌کنگ منجر شد.

شاخص بازارهای بورس آمریکا نیز  پس از انتشار نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور که پیشتازی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه را نشان می‌دهد کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویورک، شاخص‌های «اس‌اندپی۵۰۰»، «نزدک» و «داوجونز» پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات حدود سه درصد کاهش یافت.

شبکه تلویزیونی العربیه نیز اعلام کرد، شاخص داوجونز در بورس وال استریت در پایان معاملات امروز افت شاخص پانصد واحدی را تجربه کرد.

شبکه تلویزیونی الجزیره اعلام کرد، نگرانی از امکان پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا موجب شد تا واحد پول مکزیک (پزو) در برابر دلار حدود ده درصد از ارزش خود را از دست بدهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، شاخص سهام بورس توکیو نیز در پی پیشتازی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برابر هیلاری کلینتون نامزد دموکرات کاهش یافت.

شاخص نیکی با دو و دودهم درصد یا ۳۸۲ ممیز ۴۸ واحد کاهش به ۱۶۷۸۸ ممیز ۹۰صدم واحد رسید. بازارهای هند صبح امروز چهارشنبه تحت تأثیر پیشتازی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برابر هیلاری کلینتون نامزد دموکرات و اعلام غیرمنتظره مقابله با پول سیاه از سوی دولت هند، شش درصد سقوط کرد.

خبرگزاری فرانسه از بمبئی اعلام کرد، در آغاز معاملات امروز شاخص سنسکس بورس بمبئی شش و هشت‌صدم (۶٫۰۸) درصد یا یک‌هزار و ۶۷۶ واحد کاهش یافت.

بر اساس این گزارش شاخص بازار آمریکا بر اثر احتمال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیش از پنج درصد کاهش یافت.

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، همزمان با پیشتازی دونالد ترامپ، بهای هر انس طلا با پنج و چهار دهم درصد افزایش به ۱/۳۳۷ دلار رسید.

بازار پولی و مالی ایران

بازارهای مالی و سرمایه ای در ایران نیز از نتایج انتخابات آمریکا مصون نمانده است. امروز شاخص بورس تهران همراه با شاخص بورس های جهانی دچار ریزش شد. به گزارش تسنیم، معاملات امروز بازار سرمایه در حالی صبح امروز آغاز شد که تا به این لحظه شاخص بورس افت ۱۳۵۶ واحدی را به ثبت رسانده و تا ارتفاع ۷۸ هزار و ۵۱۴ واحد عقب نشینی کرده است و بیشتر نمادهای معاملاتی نیز تا به این لحظه معاملاتی منفی را شاهد هستند.

این درحالی است که رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه ایران نیز اظهار داشت: این موضوع تاثیر بلندمدتی بر بازار سرمایه ایران ندارد. به مرور زمان سرمایه گذاران نیز متوجه می شوند این انتخابات تاثیر طولانی بر بازار سرمایه ندارد و آنچه در بازار ما مهم است تحلیل و سرمایه گذاری بلند مدت است. سرمایه گذاران پتانسیل‌ها را شناسایی و مبتنی بر تحلیل حرکت می کنند اینکه بازار مبتنی بر تحلیل باشد باید روند آن را پذیرفت و از این رو منبع ورود پول در این روند از اهمیت برخوردار نیست.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید