ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۰۲:۰۰ ق.ظ
انتخابات ریاست جمهورى آمریکا؛ پرده بردارى از یک افتضاح‌
نارضایتى مردم آمریکا از هر دو نامزد آشکار است و به‌صراحت بیان مى‌شود که آن‌ها میان گزینه بد و بدتر یکى را انتخاب مى‌کنند (۸۰ درصد انتظار مثبتى از انتخابات ندارند).چنان‌چه صدها آمریکایى با حضور در خیابان‌هاى واشنگتن دى سى علیه نامزدها تظاهرات کردند.

تظاهرات ضد ترامپ

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سه شنبه این هفته پس از روزها چالش و افشاگرى، نهایتاً انتخابات آمریکا برگزار گردید. این نوشتار به برگزیده انتخابات نمى پردازد و آن‌را به مهلتى دیگر واگذار مى‌کند اما ماهیت نظامى که توسط کاندیداهاى ریاست جمهورى آن از افتضاحاتش پرده‌بردارى مى‌شود؛ موضوع این مقاله است.

ابتدا شایسته است نکات برجسته در انتخابات اخیر آمریکا را فهرست نماییم:
نارضایتى مردم آمریکا از هر دو نامزد آشکار است و به‌صراحت بیان مى‌شود که آن‌ها میان گزینه بد و بدتر یکى را انتخاب مى‌کنند (۸۰ درصد انتظار مثبتى از انتخابات ندارند).چنان‌چه صدها آمریکایى با حضور در خیابان‌هاى واشنگتن دى سى علیه نامزدهاى انتخابات ریاست‌جمهورى این کشور تظاهرات کردند.
تکرار انتخابات دو حزبى و مجبور بودن مردم براى انتخاب صرفا میان دو گزینه، حق مردم را زیر سؤال برده است و نوعى دمکراسى نمایشى را اثبات کرده است.
مسأله تقلب در انتخابات آمریکا در این نوبت مورد تصریح قرار گرفته است. ابهام‌سازى در نتایج انتخابات از سوى ترامپ با استناد به برخى اخبار و گزارش‌ها مبنى بر این‌که ساختار آمریکا به‌دنبال کلینتون است، مورد توجه قرار گرفت.
عدم مردمى بودن نامزدها و تحمیلى بودن آن‌ها با استناد به سخنان ترامپ و کلینتون که هیچ اشاره‌اى به بحران‌هاى آمریکا یعنى تبیعض و فقر و نژادپرستى علیه سیاه‌پوستان ندارند؛ کاملا آشکار است.
فساد اخلاقى و مالى هر دو نامزد به‌عنوان نشانه فاسد بودن ساختار حاکم بر آمریکا که برگرفته از نظام سرمایه‌دارى است در این نوبت کاملا بروز یافته است.
شواهد نشان مى‌دهد که اوباما هم مانند بوش با ناکامى کاخ سفید را ترک می‌کند، این امر از سوى بعضى تحلیل‌گران به‌عنوان نشانه زوال ساختارى آمریکا ارزیابى شد. هر دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه علیه ایران نگاه منفى روشنى را ابراز کردند.
این نکته که راى الکترال نه به‌عنوان راى نخبگان بلکه عاملى براى نادیده گرفتن راى مردم است در این نوبت برجسته‌تر شد. چنان‌که با راى الکترال از یک‌سو تنها چند ایالت سرنوشت انتخابات را تعیین مى‌کنند و از سوى دیگر راى الکترال یعنى نادیده گرفتن راى مردمى که در یک ایالت به یک نامزد راى داده‌اند. به‌عنوان مثال اگر در یک ایالت با ۱۰ الکترال ۶۰ درصد به یک نامزد و ۴۰ درصد به یک نامزد راى داده باشند، تمام راى التکرال به نامزد ۶۰ درصدى می‌رسد و راى آن ۴۰ درصدى‌هاى نادیده گرفته مى‌شود. وابستگى نامزدها به خارج، نشانه غیر مردمى بودن آن‌هاست؛ چنان‌که ترامپ از لابى‌هاى صهیونیستى کمک گرفته و هیلارى نیز رسماً عنوان شده که از قطر، عربستان، امارات و صهیونیست‌ها کمک انتخاباتى دریافت کرده است.
*    هراس آمریکاییان از آشوب‌
نگرانى مردم آمریکا از احتمال وقوع آشوب پس از انتخابات ریاست جمهورى این کشور سبب شده خرید اقلام غذایى و مواد ضرورى در آمریکا افزایش یابد.
رسانه‌ها گزارش دادند؛ مردم نگران آمریکا به فروشگاه‌هاى این کشور هجوم برده‌اند.
«کیث بانسمر» بازاریاب یکى از شرکت‌ها در آمریکا گفت: فروش مواد غذایى در هنگام وقوع بلایاى طبیعى و برگزارى انتخابات در این کشور بیشتر مى‌شود، اما امسال همزمان با برگزارى انتخابات ریاست جمهورى هجوم مردم به فروشگاه‌ها عجیب بوده است.
ارزش شاخص «سهام میانگین صنعتى داو جونز»، یکى از سه شاخص عملکرد بورس اوراق بهادار نیویورک آمریکا نیز روز سه‌شنبه همزمان با برگزارى انتخابات ریاست جمهورى این کشور، با ۱۴ دهم درصد معادل ۲۵ واحد کاهش به ۱۸ هزار و ۲۳۴ واحد رسید.
هم‌چنین ارزش شاخص «سهام نزدک»، دیگر شاخص عملکرد بورس اوراق بهادار نیویورک که بزرگ‌ترین بازار معاملات الکترونیک سهام در آمریکا است در معاملات روز سه‌شنبه با ۲۳ صدم درصد معادل ۱۲ واحد کاهش به پنج هزار و ۱۵۴ واحد رسید.
به گزارش منابع آمریکایى، در مجموع ۲۱۸ میلیون و ۹۵۹ هزار نفر واجد شرایط رأى‌دهى در انتخابات ریاست جمهورى آمریکا هستند، اما فقط ۱۴۶ میلیون و ۳۱۱ هزار نفر براى رأى‌دادن در این انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند.
در همین حال؛ گروه‌هاى حقوق‌بشر آمریکایى، ۵ هزار و پانصد مشکل از تخلفات در محل‌هاى برگزارى انتخابات ریاست جمهورى آمریکا را گزارش کرده‌اند.
به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، چندین گروه حقوق‌بشرى غیردولتى آمریکایى با نام «۸۶۶- رأى – ما» که خط آزاد تلفن براى جمع‌آورى نظرات رأىدهندگان در خصوص روند برگزارى انتخابات ریاست جمهورى آمریکا ایجاد کرده‌اند، سه‌شنبه همزمان با برگزارى انتخابات، تخلفاتى را در ایالت‌هاى مختلف گزارش دادند. این گروههاى حقوق بشر آمریکایى، از مردم این کشور در خصوص مشکلات جارى در روند رأى‌گیرى انتخابات ریاست‌جمهورى نظرسنجى تلفنى و مشکلات مختلف رأى‌دهندگان آمریکایى را گزارش کرده‌اند. تاکنون ۵ هزار و پانصد تماس با این خط برقرار و مشکلات متنوعى گزارش شده است.
بیش از نیمى از کسانى‌که تماس گرفته‌اند، مشکلات مربوط به حوزه‌هاى رأى‌گیرى در نقاط مختلف آمریکا ازجمله تأخیر در شروع کار حوزه را گزارش داده‌اند.
یک‌چهارم معترضین، در تماس تلفنى خود از بروز مشکلاتى در ثبت‌نام خبر داده‌اند.
«کریستین کلارک» مدیر اجرایى کمیته وکلاى گروه موسوم به «حقوق‌بشر ذیل قانون، در ایالت فلوریداى آمریکا» اعلام کرده است در برخى حوزه‌ها بعضى از افراد براى تغییر نظر رأى‌دهندگان از مجراى غیرقانونى، تلاش کرده‌اند.
در این گزارش آمده است، در برخى حوزه‌ها نیز افراد غیرمسؤول در محل رأى‌گیرى توقف کرده‌اند و حاضر به ترک محل نیستند.
مشکلات فنى نیز در برخى ایالت‌ها مانند ایالت کالیفرنیا گزارش شده است. به هر حال؛ روشن است که علایم افول در نظام ایالات متحده آشکار شده و دیگر فراتر از سطح نخبگان معترض در میان توده‌ها نیز از آن سخن به‌میان مى‌رود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید