ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۶ ق.ظ
قانون اساسی چه می گوید؟
چرا باید ازعراق، سوریه، یمن، لبنان و فلسطین حمایت کرد؟
عباس شیرمحمدی
رسالتی که برای سیاست های خارجی توسط خبرگان پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری بنیان گذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در ق.ا.ج مهندسی و طراحی شده و در رفرندارم سراسری با بیش از ۹۸ درصد آرای مردمی مورد تایید قرارگرفته است . دارای زمینه ها و مبنای متعدد و استوار است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

گروه سیاسی کافه حقوق: رسالتی که برای سیاست های خارجی توسط خبرگان پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری بنیان گذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در ق.ا.ج مهندسی و طراحی شده و در رفرندارم سراسری با بیش از ۹۸ درصد آرای مردمی مورد تایید قرارگرفته است . دارای زمینه ها و مبنای متعدد و استوار است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

۱- مبانی اسلامی

در  متون ومنابع اسلامی دلیل متقن و قابل توجهی برای دفاع از مسلمانان و سرزمین هایشان وجود دارد.  در قاموس فرهنگ دینی ، اسلامی ظالم به انسانها و قتل هر انسان بی گناه با قتل همه انسان ها برابر است من قتل نفس به غیر نفس او فساد فی الارض کانها قتل الناس جمعیا.

حضرت رسول اکرام (ص) میفرماید : اگر مسلمانی استغاثه مسلمانی دیگری را بشنود اما به فریاد و یاری وی نشتابد مسلمان نیست .

امام علی (ع) می فرماید : کونو للظالم خصما و للمظلوم عونا.

امام حسین می فرماید : زندگی عقیده و جهاد است.

با این وصف قرآن مجید ، سیره نبوی وعلوی و رفتار عملی بزرگان و وارستگان گویای موضوع حمایت و دفاع مسئولانه از مسلمانان است .

قانون اساسی

 ۲- مبنای حقوقی:  از مبنای محوری و رفتاری در سیاست خارجی هر کشور قانون اساسی آن کشور است. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله منابع مهم در جهت گیری هدفمند سیاست خارجی نظام است و در اصول متعددی دفاع و حمایت از مستضفان و مسلمانان جهان را وظیفه ذاتی خود تلقی می نماید، مانند بند ۱۶ اصل سوم تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمایت بی دریغ از آنان است.

اصل ۱۱ به حکم آیه ان هذا امتکم امت واحده  وانا ربکم فاعبدون  که بیانگر اتحاد و اعتلاف ملتهای اسلامی است.

اصل ۱۵۲ نفی هر گونه سلطه جویی و سلطه پذیری و دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در مقابل قدرت های سلطه گر است.

اصل ۱۵۴ ق.ا ج در عین خودداری از هر گونه دخالت در امور داخلی ملت ها از مبارزات حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می کند.

خبرگزاری فارس: ممانعت الجزائر از ورود هیأت حقوق بشری اروپا

۱/۲- حقوق بشر

از دیگر مبادی و مبانی مهم دیگر، جهت گیری سیاست خارجی جمهوری اسلامی است.

سرزمینهایی که به زور اشغال میشود یا ساکنان آن قتل عام می گردد مورد تعرض و اقدامات وحشیانه ی  تروریستی ، نسل کشی و سایر رفتار های ضد بشری قرار گرفته و مدعیان حقوق بشر عکس العمل مناسبی نشان نداده ،مسئولیت مارا مضاعف و ملزم می کند که حقیقتا از حقوق پایمال شده مسلمانان دفاع و حمایت کنیم.

۲/۲حقوق بین المل    

یکی دیگر ازمبانی حقوقی حمایت  جمهوری اسلامی ایران از کشورهای مسلمان حقوق بین الملل میباشد که حق حاکمیت و استقلال کشورها در آن محترم شمرده شده است. کشوری که مورد تعرض کشور بیگانه  دیگر قرار می گیرد و یا  مبارزات حق طلبانه ای   برای آزاد سازی مناطق اشغالی یا رهایی  از  ترور ، نسل کشی و کودک کشی انجام میدهد بایست مورد  حمایت قرار گیرد.

۳/۲  قطعنامه های سازمانهای بین المللی

گرچه حوادث تلخ کشور های مسلمان زاییده و مولد اراده های توسعه طلبانه دولت های بزرگ در شورای امنیت سازمان ملل میباشد ، تمام این اوصاف تحت فشار افکار عمومی قطنامه های مانند ۱۸۱ ، ۲۳۸،شورای امنیت سازمان ملل که مبنی بر خروج رژیم صهنویستی از سرزمین های اشغالی ۱۹۶۸ است با این وجود دستاویزی است که باید از آنها در راستای حکایت از ملتهای تحت ستم استفاده نمود و بر اساس آن محق خواهیم بود که در خصوص دفاع از مسلمانان دریغ نکنیم .

۳- مبانی انسانی:  تهدید ، ترور ، کشتار جمعی زنان و کودکان ، تخریب ،و صدها ظلم و جنایت دیگر پس از مشاهده هر آزاده ای وجدان انسانی او را برمی انگیزد تا از حیثیت و شرف انسانی مسلمانان حمایت نماید به فرمایش امام حسین (ع) اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید لذا بعنوان ملت آزادیخواه و براساس مبنای انسان دوستانه حمایت از ستم دیدگان بی پناه را باید در کانون دیپلماسی خارجی قرار داد.

امنیت ملی

۴- امنیت ملی: با توجه به حوادث تلخ و خونبار منطقه همچنین نقش استکباری آمریکا و اسرائیل و عوامل مخرب تکفیری ، سلفی ، داعشی مجموعه تهدیدهای هستند که امنیت ملی ما را به مخاطره انداخته است از این رو نه تنها باید از این موضوع  غفلت نکنیم بسیار منطقی است که به لحاظ دفاع از حریم و امنیت ملی از حمایت مسلمانان تحت هیچ عنوان  دریغ نکنیم.

۵ منافع ملی: منافع ملی هر کشوری عبارت است از مهمترین احتیاجات مادی و غیر مادی و ارزشهای اساسی و حیاتی ان کشور است که مبنا و محور اصلی تصمیم گیری مقامات و مسوولین آن کشور محسوب میگردد و عملا منافع ملی ریشه در ارزشهای جامعه دارد لذا منافع ملی ما مجموعه ای از متغیر های مادی ارزشی و حیاتی است که متاثر از اندیشه ها و اموزه های دینی و هویت ملی کشور عزیزمان ایران است. مطابق این تعریف منافع ملی ما که بر پایه ی جمهوری اسلامی شکل گرفته نمیتوانیم به سرنوشت مردم و شعارهای اساسی انقلاب که ابعاد گسترده ای دارد بی تفاوت باشیم. بایست حمایت از مظلومین را در سرلوحه شعارها و دیپلماسی خود قرار دهیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید