ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۰ ب.ظ
معرفی اساتید حقوقی:
معرفی اساتید حقوقی/ دکتر علی اکبر گرجی
بی شک رشد و اعتلای جامعه حقوقی کشور در عرصه های مختلفی علمی و اجتماعی چه در داخل و چه در خارج از کشور، مدیون تلاش ها و زحمات شبانه روزی اساتید فرزانه و متعهد حقوقی در کشور است. در این میان شناساندن و معرفی این اساتید برجسته تاثیر شایانی بر ارتباط گیری بهتر میان جامعه حقوقی کشور و این اساتید خواهد گذاشت. در همین راستا کافه حقوق قصد دارد هر پنجشنبه به معرفی یکی از اساتید مطرح حقوق بپردازد. این هفته به زندگی و فعالیت های علمی علی اکبر گرجی عضو هیات علمی گروه حقوق عمومی دانشگاه شهید بهشتی،می پردازیم.

گروه علمی کافه حقوق: بی شک رشد و اعتلای جامعه حقوقی کشور در عرصه های مختلفی علمی و اجتماعی چه در داخل و چه در خارج از کشور، مدیون تلاش ها و زحمات شبانه روزی اساتید فرزانه و متعهد حقوقی در کشور است. در این میان شناساندن و معرفی این اساتید برجسته تاثیر شایانی بر ارتباط گیری بهتر میان جامعه حقوقی کشور و این اساتید خواهد گذاشت. در همین راستا کافه حقوق قصد دارد هر پنجشنبه به معرفی یکی از اساتید مطرح حقوق بپردازد. این هفته به زندگی و فعالیت های علمی علی اکبر گرجی عضو هیات علمی گروه حقوق عمومی  دانشگاه شهید بهشتی،می پردازیم.

dr-gorji-small

علی اکبر گرجی در نخستین روز مهرماه سال ۱۳۵۲ در شهر اَزَندَریان از توابع شهرستان ملایر متولد شد. او تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در اَزَندَریان به پایان رساند و به دلیل نبودن دبیرستان در این شهر برای انجام تحصیلات متوسطه راهی ملایر شد. دوران دبیرستان برای دکتر گرجی، دوران سختکوشی، دوری از خانواده و عشق و امید بود. به هر حال، با اتمام تحصیلات متوسطه در رشته اقتصاد، در سال ۱۳۷۲ با رتبه ممتاز جهت انجام تحصیلات عالی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران راه یافت. وی در سال ۱۳۷۶ مدرک کارشناسی خود را در رشته حقوق از دانشگاه تهران، دریافت کرد و در همان سال با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، در رشته حقوق عمومی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد. سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ را می توان آغازی بر مطالعات جدی تر دکتر گرجی در عرصه حقوق عمومی دانست. دقیقا، به دلیل همین تلاش ها بود که ایشان در سال ۱۳۷۸ و با استفاده از بورس شاگرد اولی به قصد ادامه تحصیل عازم فرانسه گردید و به مدت هفت سال در دانشگاه نانت به تحصیل در رشته حقوق عمومی، در مقاطع کارشناسی ارشد( DEA ) و دکتری پرداخت. لازم به ذکر است که عمده مطالعات و تحصیلات وی در این دوران در زمینه حقوق اساسی، بویژه دادرسی اساسی ، بوده است. پایان نامه استاد در مقطع کارشناسی ارشد تحت عنوان « هنجارهای مرجع در روند نظارت بر مصوبات پارلمانی » به راهنمایی پروفسور میشل دُویلیه به نگارش درآمد. رساله دکتری ایشان هم با موضوع «دادرسی اساسی: افسانه یا واقعیت؟» تحت راهنمایی استاد میشل دُویلیه تدوین و در سال ۱۳۸۵ مورد دفاع قرار گرفت. دکتر گرجی در سال ۱۳۸۵ همزمان با بازگشت خود به ایران از ترم بهمن همان سال با سمت استادیاری در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تدریس شد.
– گزیده ای از فعالیت ها و تالیفات:
نشریه حقوق اساسی: دکتر گرجی در سال ۱۳۸۲، در حالیکه هنوز تحصیلات دکتری خود را به پایان نرسانده بود، اقدام به تاسیس و انتشار نشریه تخصصی حقوق اساسی نمود. این امر در زمان خود یکی از دشوارترین کارها در سطح علمی بود، چرا که فضای آکادمیک دانشگاه ها در آن دوران نه تنها مساعد انجام چنین کارهای تخصصی نبود، بلکه عموما و حتی برخی از اساتید پیشکسوت نیز انتشار یک مجله تخصصی مانند حقوق اساسی را خطرناک و ناممکن می دانستند. اما، دکتر گرجی بی اعتنا به تمامی این نامهربانی ها و بدون دریافت حتی کوچکترین کمک مالی از دولت، سختی راه را به جان خرید و با اتکا به اراده لایزال الهی و عزم توانای خود انتشار مجله حقوق اساسی را آغاز نمود. موفقیت وی در انجام این امر تا آن حد بوده است که هم اکنون شاهد انتشار دوازدهمین شماره از دوفصلنامه حقوق اساسی هستیم و می توان این نشریه را یکی از جدی ترین منابع تخصصی حقوق اساسی در کشور به شمار آورد. تاسیس و انتشار نشریه حقوق اساسی را می توان نقطه عطفی در کارنامه علمی این استاد و اندیشمند کشورمان دانست. در حال حاضر، صاحب امتیاز و مدیر مسئول این نشریه دکتر گرجی است و سردبیری آن را نیز دکتر سیدمحمد قاری سیدفاطمی استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی بر عهده دارد.
از دیگر تالیفات دکتر گرجی علاوه بر مقالات متعدد می توان به کتب زیر اشاره نمود:
۱-مبانی حقوق عمومی: این کتاب که در سال ۱۳۸۸ منتشر گردید، حاصل سال ها تحصیل، تدریس و پژوهش دکتر گرجی است. کتاب مبانی به تبیین و تحلیل بنیادها، مفاهیم، نظریه ها و قواعد کلی حقوق عمومی می پردازد. طرح پاره ای از مباحث جدید در این کتاب را می توان از جمله نقاط قوت این کتاب دانست. مقایسه سرفصل ها و محتوای این کتاب با کتاب ها یا جزوات پیشین، خود می تواند موید این سخن باشد .
۲-در تکاپوی حقوق اساسی: این کتاب نیز در سال ۱۳۸۸ منتشر گردیده و دربرگیرنده مقالات این استاد ارجمند در طول دوران تحصیل وی در فرانسه و ایام پس از فراغت از تحصیل،و اشتغال در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی می باشد. کتاب در تکاپو تنها ۴ ماه پس از انتشار به چاپ دوم رسید و توانست جایزه کتاب فصل را از آن خود نماید.
۳-دادگاه های قانون اساسی (الگوی اروپایی): این کتاب نیز برگردانی است از اثر ارزشمند پروفسور لویی فاوُرو استاد شهیر حقوق اساسی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه اکس-مارسی که به قلم توانای دکتر علی اکبر گرجی به فارسی روان ترجمه گردیده و در اختیار علاقمندان و دانش پژوهان قرار گرفته است. این اثر نیز همانند دو کتاب اخیر برای نخستین بار در سال ۱۳۸۸ منتشر شد و چاپ دوم آن هم با شمایلی نو در مرداد ماه ۱۳۸۹، توسط نشر جنگل، روانه بازار معرفت شد.
۴- دادگاه های قانون اساسی: الگوی غیراروپایی: نگارش این اثر تالیفی مراحل پایانی خود را طی می کند.

– سال شمار زندگی شخصی:
دکتر علی اکبر گرجی در سال ۱۳۷۸ ازدواج کرده،که حاصل این ازدواج پسری به نام سینا است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید