ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۰ ب.ظ
بهانه‌های حقوق بشری اروپایی ها در پسابرجام!
شورای اتحادیه اروپا از اجرای برجام استقبال کرد اما در ادامه سیاست های دوگانه خود مدعی شد : توان موشکی و وضعیت حقوق بشر در ایران نگران کننده است !
به گزارش روزنامه حمایت:

شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه، پس از پایان نشست خود درباره ایران بیانیه‌ای را منتشر کرد که همچنان با طرح ادعاهایی بی اساس، سیاست خصمانه خود علیه ایران را نمایان کرد.
در این بیانیه اروپایی ها،  برای گسترش بیشتر روابط با ایران به شیوه‌ای که با برجام سازگار باشد، ابراز تمایل کرده اند اما در رویکردی دوگانه مدعی شدند که همچنان نگران اوضاع حقوق بشر در ایران به ویژه در رابطه با استفاده مکرر از حکم اعدام علیه جوانان و قاچاقچیان مواد مخدر هستیم.
اروپا همچنین در  این بیانیه ادعا کرد که  اتحادیه اروپا با استفاده از حکم اعدام در تمام شرایط مخالف است. این شورا بر ضرورت تضمین حقوق برابر زنان و تمامی اقلیت‌ها شامل اقلیت‌های قومی و مذهبی، احترام به آزادی بیان، گردهمایی و اجتماع و اجرای پیمان‌هایی که ایران عضو آن است در کنار موافقت کردن با کنوانسیون‌هایی که ایران عضو آنها نیست، تأکید دارد. شورای اروپا همچنین از ایران می‌خواهد تا با گزارشگر ویژه سازمان ملل همکاری داشته و به وی دسترسی‌های لازم را اعطا کند. اتحادیه اروپا به دنبال رسیدگی به این مسائل به شیوه‌ای سازنده از جمله از طریق گفت‌وگو درباره حقوق بشر است که در نهایت حوزه های همکاری در این زمینه را مشخص کند.
اروپایی ها  همچنین ضمن مداخله در امور داخلی کشورمان از توان دفاعی و موشکی ایران ابراز نگرانی کردند. در بندی از بیانیه شورای وزیران اتحادیه اروپا آمده است؛ شورای اروپا با ساختار نظامی در منطقه از جمله برنامه موشکی ایران نگران است و از ایران می‌خواهد از فعالیت‌هایی خودداری کند که بی‌اعتمادی را افزایش می‌دهد و این فعالیت‌ها شامل آزمایش‌های
موشک بالستیکی می‌شود که با UNSCR 2231 و بیانیه‌های مرتبط با آن ناسازگار است.
بخشی از این بیانیه هم به تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران اختصاص دارد تاجاییکه از گفت‌‌وگوهای سیاسی، حقوق بشری و مواردی دیگر از افتتاح بی‌درنگ دفتر هیأت نمایندگی اتحادیه اروپا در ایران حمایت کرده است!
گفتنی است؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در ایران با اهدافی از پیش تعیین شده و در راستای پروژه نفوذ غرب در کشور است که باید مسئولان نسبت به آن مراقب باشند.
شورای اروپا همچنین در بندی از بیانیه خود به موضوع پیوستن ایران به FATF هم پرداخته و خواستار اجرای فوری این موضوع از سوی ایران شده است!
ادعاهای حقوق بشری علیه ایران مردود است
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  در واکنش بیانیه جدید شورای وزیران اتحادیه اروپا  ضمن مردود دانستن ادعاهای مطروحه در بیانیه شورای وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در موضوع حقوق بشر، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در فضای آرام و غیرجنجالی و از طریق گفت‌وگو و تبادل نظر، دیدگاه‌های دین مبین اسلام را در زمینه حقوق بشر تبیین کرده و در راستای نزدیک‌تر کردن نظرات دو طرف تلاش کند.
همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: ایران همواره نقش تعیین‌کننده در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه داشته و تلاش‌های فراوانی در راستای حل و فصل سیاسی و مسالمت‌آمیز بحران‌های منطقه‌ای از جمله در سوریه، یمن، عراق و … داشته و سعی کرده است که در رفع آلام و رنج‌های مردم مظلوم و بی‌دفاع این کشورها و در چارچوب همکاری‌های بشردوستانه به طور سازنده و فعال اقدام کند. قاسمی در ادامه تصریح کرد: آزمایش‌های موشکی ایران در چارچوب سیاست‌های دفاعی کشور انجام می‌گیرد و توانایی‌های دفاعی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره و مصالحه نیست.وی  همچنین از ابراز علاقه‌مندی و عزم اتحادیه اروپا برای توسعه هرچه بیشتر روابط با جمهوری اسلامی ایران و از تاکید بر تعهد مجدد اتحادیه اروپا در اجرای کامل برجام از سوی همه طرف‌ها استقبال کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: با وجود پیشرفت‌های قابل توجهی که در سطوح مختلف همکاری‌ها به‌وجود آمده است و ظرفیت‌های فراوانی که در راستای تعمیق و گسترش مناسبات وجود دارد، رفع قطعی مشکلات بانکی، عامل کلیدی و تعیین‌کننده‌ای در توسعه همکاری‌های تجاری، اقتصادی و اجرای پروژه‌های مشترک خواهد بود. قاسمی ادامه داد: با توجه به حمایت رسمی اتحادیه اروپایی از الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت، جمهوری اسلامی ایران خواستار اقدامات عملی اتحادیه در روند الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان مزبور است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید