ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
یادداشت اختصاصی کافه حقوق:
نقض قوانین بین المللی در حملات گسترده عربستان به یمن
دکتر لیلا رئیسی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان
سیاری از اماکن عمومی و مسکونی, اماکن تاریخی و مذهبی, مدارس, بیمارستانها و زیرساخت های اقتصادی و حتی محموله های غذایی یمن هدف بمب باران جنگنده های سعودی واقع شده است که بر اساس کنوانسیون های ۱۹۴۹ ژنو,به منزله جنایات جنگی محسوب می شود و جامعه بین المللی صلیب سرخ باید ضمن محکوم کردن این اقدامات, در زمینه تضمین رعایت و حسن اجرای این موازین عام,تدابیر قضایی و اجرای مقتضی را به عمل آورد.
گروه بین الملل کافه حقوق: طی ماه های گذشته جهان شاهد حملات گسترده عربستان سعودی با حمایت ایالات متحده آمریکا و بعضی دولت های عربی به کشور یمن بوده است. در پی این تجاوز تا کنون هزاران نفر از مردم مظلوم یمن که غالب آنها از غیر نظامیان, من جمله زنان و کودکان بودند کشته و زخمی شدند و بسیاری از اماکن عمومی و مسکونی, اماکن تاریخی و مذهبی, مدارس, بیمارستانها و زیرساخت های اقتصادی و حتی محموله های غذایی یمن هدف بمب باران جنگنده های سعودی واقع شده است که بر اساس کنوانسیون های ۱۹۴۹ ژنو,به منزله جنایات جنگی محسوب می شود و جامعه بین المللی صلیب سرخ باید ضمن محکوم کردن این اقدامات, در زمینه تضمین رعایت و حسن اجرای این موازین عام,تدابیر قضایی و اجرای مقتضی را به عمل آورد.
یمن با کیفیت

به نظر می رسد تجاوز عربستان سعودی به یمن که باعث نقض فاحش و آشکار موازین انسانی و بشر دوستانه بین المللی و ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت هست, مستلزم تعقیب و محاکمه بین المللی است و ضروری است نگاه مجامع بین المللی,سازمانهای مردم نهاد و نخبگان جهانی را به موارد زیر معطوف گردد:

مردم یمن در چند ماه اخیر با انجام راهپیمایی های مسالمت آمیز خواستار تحقق اهداف و تثبیت انقلاب خویش هستند و این امر مبتنی بر یکی از اساسی ترین حقوق ملت ها, یعنی حق تعیین سرنوشت است, که در بسیاری از اسناد حقوق بشری مهم بین المللی همانند اعلامیه جهانی حقوق بشر, میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و منشور سازمان ملل متحد به تصریح بیان گردیده است. علاوه بر آن بدون تردید حق بر صلح و داشتن امنیت یکی از بنیادی ترین حقوق تمام جوامع بشری است که باید همه آن را رعایت نموده و از توسل به هر گونه زور و رفتار خشونت آمیز که موجب نقض آن بگردد خودداری نمایند.

دولت عربستان سعودی با حمله به مردم بی دفاع یمن تمام اصول اساسی حقوق بشر را زیر پا گذاشته و موجب نقض وسیع و گسترده حقوق انسانی در این کشور و ناامن شدن منطقه خلیج فارس گردیده است.این دولت باید به عنوان یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد, به اصول بنیادین حقوق بشر مندرج در منشور ملل متحد و دیگر موازین بین المللی هم چون اصل عدم توسل به زور, اصل احترام به تمامت ارضی کشورها, اصل حق تعیین سرنوشت ملزم و پایبند باشد و هر چه سریع تر به خشونت خود علیه مردم مظلوم یمن پایان دهد.

عربستان سعودی به عنوان یک کشور اسلامی باید مقید به دستورات قرآن باشد که می فرماید “یا ایها الذین آمنوا ادخلوا فی السلم کافه” (بقره ۲۰۸) و همچنین می فرماید:”ادع الی سبیل ربک بالحکمه و الموعظه الحسنه” (نحل ۱۲۵) پس همه کشورهای اسلامی,  باید خیر خواه و حافظ صلح و امنیت جهان اسلام باشند نه آتش جنگ و خونریزی برافروزند که به هیچ وجه به نفع کشورهای اسلامی و جهان اسلام نیست و ذینفع واقعی آن دول زورگوی غربی و استکبار جهانی است.

سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت باید با اعمال فصل هفتم منشور, تدابیر مناسب را به منظور بازداشت عربستان سعودی از استمرار بمباران هوایی به خصوص نقض حقوق اساسی مردم یمن به ویژه کشتار کودکان و افراد غیر نظامی و تخریب غیر قانونی اموال عمومی و ابنیه تاریخی و مذهبی,مدارس, بیمارستان ها و زیرساخت های اقتصادی اتخاذ کند. از دبیر کل سازمان ملل متحد تقاضا می شود تلاشهای خود را برای پشتیبانی از حقوق مردم بیگناه یمن را تقویت کرده, ظرفیت های این سازمان و آژانسهای آن برای امداد رسانی و حمایت بشر دوستانه از قربانیان و مناطق آسیب دیده را به کار گیرد.

متاسفانه در چنین شرایطی سازمانهای منطقه ای و بین المللی در برابر این جنایات تدابیر موثری را اتخاذ نکرده اند. در این وضعیت ضروری است که سازمان همکاری های اسلامی و جنبش غیر متعهد  با تشکیل جلسه فوق العاده, به مسئولیت های محوله در اساسنامه این سازمانها در رابطه با حمایت موثر از حقوق عضو خود (یمن) عمل کنند و به ویژه اقدامات سیاسی و تنبیهی علیه متجاوز را هماهنگ و اعمال کنند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید