ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۰ ب.ظ
در مصاحبه اختصاصی با کافه حقوق مطرح شد:
لایحه هوای پاک درمان درد نیست؛ دولت به دنبال بهانه تراشی است
حسینعلی شهریاری
لایحه هوای پاک نیز فی نفسه امر مفیدی است، اما اینکه عنوان شود مشکل اصلی در بحث مبارزه با آلودگی هوا نقص قانون است، حرف درستی نیست. چرا که دولت حتی به الزامات قانونی فعلی برای جلوگیری از آلودگی هوا چندان توجهی ندارد، چه رسد به اینکه الزامات قانونی جدیدی برای این امر وضع گردد.

گروه اجتماعی کافه حقوق: به اعتقاد کارشناسان حوزه محیط زیست، امروزه یکی از دلایل اصلی آلودگی هوا در شهرهای صنعتی، افزایش ورود دود و ذرات معلق ناشی از مصرف گسترده سوخت های فسیلی است. هم زمان با گسترش مصرف سوخت های فسیلی، کشور ها با وضع قوانین و مقررات گوناگون جهت جلوگیری از آلودگی هوا اقداماتی را انجام داده اند. موضوع قانون گذاری در رابطه با کنترل آلودگی هوا پیش از آنکه در کشور ما مطرح شود، از چندین دهه قبل، در بسیاری از کشورهای صنعتی جهان، مطرح گردیده است. در این رابطه می توان به قانون «لایحه هوای پاک» انگلستان در سال ۱۹۵۲ و قانونی با همین نام مصوب ۱۹۶۳ در ایالات متحده نام برد.

در کشور ما نیز مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۴با تصویب قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا، اولین قانون مدون در حوزه مبارزه با آلودگی هوا را تصویب نمود.

به تازگی دولت که متولی اصلی رفع مشکل الودگی است،  برای کاهش میزان آلودگی در کلان شهرها لایحه ای را با نام «لایجه هوای پاک» تقدیم مجلس نموده و مدعی است که برای رفع مشکل از طریق این لایجه اقداماتی را انجام خواهد داد. خبرنگار کافه حقوق در همین راستا گفتگویی را با حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تهیه نموده است.

حسینعلی شهریاری

در ابتدای این گفتگو شهریاری ضمن اشاره به سوابق قانونی جلوی گیری از آلودگی هوا گفت: در برنامه های توسعه گذشته و همچنین در سایر قوانین الزامات قانونی در جهت کاهش آلودگی هوا برای دولت در نظر گرفته شده است. الزاماتی نظیر تولید خودروهای استاندارد، جمع آوری خودروهای فرسوده، توسعه حمل ونقل عمومی، توزیع بنزین یورو ۴ و یورو۵ در کلان شهرها و برخورد با صنایع آلاینده و …اما متاسفانه شاهد آن هستیم که علی رغم وجود الزامات قانونی برای دولت، باز هم دولت نسبت به اجرای این موارد توجهی ندارد. بدون شک اگر این الزامات قانونی اجرایی می شد، وضعیت آلودگی به حالت فعلی نمی رسید.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه گفت: به عنوان مثال در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی دولت بسیار کوتاهی نموده است.این گله ای است که از زبان شهرداری ها به کرات شنیده می شود.

وی همچنین افزود: لایحه هوای پاک نیز فی نفسه امر مفیدی است، اما اینکه عنوان شود مشکل اصلی در بحث مبارزه با آلودگی هوا نقص قانون است، حرف درستی نیست. چرا که دولت حتی به الزامات قانونی فعلی برای جلوگیری از آلودگی هوا چندان توجهی ندارد، چه رسد به اینکه الزامات قانونی جدیدی برای این امر وضع گردد. به نظر می رسد مقصود دولت از مطرح کردن لایحه هوای پاک، بهانه تراشی برای انحراف افکار عمومی است تا فصل سرما بگذرد و کم کاری های دولت در زمینه جلوگیری از آلودگی هوا کمتر مورد انتقاد قرار بگیرد.

شهریاری در پایان نیز افزود: ما باید این واقعیت را در نظر بگیریم که موقعیت جغرافیایی شهر تهران به گونه است که خود به خود در فصلهای  سرد سال، تشدید کننده آلودگی هوا است. بنابراین به توجهی مسئولین اجرایی به این مسئله عواقب خطرناکی را برای شهروندان تهرانی به همراه خواهد داشت.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید