ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
آشنایی با سر فصل های رشته حقوق:
نگاهی به سرفصل های آموزشی رشته حقوق محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد
آموزش رشته حقوق در ایران از جمله قدیمی ترین رشته های دانشگاهی است که عمر آن به بیش از ۱۰۰ سال می رسد. اولین موسسه آموزشی در این زمینه به نام مدرسه حقوق در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی تاسیس می گردد و بعد از آن با تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، اولین دانشکده حقوق کشور در دانشگاه تهران تاسیس می گردد. یکی گرایش های نسبتا جدید رشته حقوق در مقطع تحصیلات تکمیلی، گرایش حقوق محیط زیست است. در ادامه به معرفی سر فصل های این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

گروه علمی کافه حقوق: آموزش رشته حقوق در ایران از جمله قدیمی ترین رشته های دانشگاهی است که عمر آن به بیش از ۱۰۰ سال می رسد. اولین موسسه آموزشی در این زمینه به نام مدرسه حقوق در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی تاسیس می گردد و بعد از آن با تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، اولین دانشکده حقوق کشور در دانشگاه تهران تاسیس می گردد. یکی گرایش های نسبتا جدید رشته حقوق در مقطع تحصیلات تکمیلی، گرایش حقوق محیط زیست است. در ادامه به معرفی سر فصل های این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

سر فصل ها

افزایش جمعیت جهان و توسعه تکنولوژی باعث تخریب و آلودگی محیط زیست گردیده است به نحوی که امروزه یکی از معضلات جهانی, توقف، پیشگیری و مبارزه با الودگی محیط زیست است.

کارشناسی ارشد حقوق محیط زیست یک رشته میان رشته ای است که در آن دانش حقوق در رشته ای مختلف(خصوصی, عمومی, بین الملل, جزا و جرم شناسی) با توجه به سایر علوم مرتبط با محیط زیست تدریس می گردد.

بر اساسی آیین نامه آموزش مصوب وزارت علوم، دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته) رشته حقوق محیط زیست حداقل چهار نیم سال و حداکثر ۵ نیم سال تحصیلی با (پایان نامه) است و هر دانشجو باید ۳۲ واحد درسی را به شرح زیر بگذراند:

۱- دورس اختصاصی(اعم از الزامی و اختیاری) ۲۸ واحد

۲- پایان نامه ۴ واحد

دروس الزامی کارشناسی ارشد گرایش حقوق محیط زیست عبارت اند از:

کلیات حقوق محیط زیست

حقوق اداری

حقوق حفاظت از ابها

حقوق حفاظت از پوشش گیاهی

حقوق حفاظت از جانوران

حقوق حفاظت از هوا

حقوق انرژی و صنعت

سازمان های داخلی مسئول حفاظت از محیط زیست

سازمان های بین المللی حفاظت از محیط زیست

ضمانت های حقوقی حفاظت از محیط زیست

مسئولیت بین المللی ناشی از خسارات محیط زیست

متون حقوقی به زبان خارجی

سمینار

پایانامه

همچنین دروس اختیاری دراین گرایش به شرح زیر است:

حقوق بشر و محیط زیست

حقوق شهری و روستایی

تجارت بین الملل و حقوق محیط زیست

توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست

حفاظت از محیط زیست در مخاصمات مسلحانه بین المللی

حفاظت از محیط زیست در رویه قضایی کشورها

حفاظت از محیط زیست در رویه بین المللی

 

نکته قابل توجه آنکه بر اساس این مصوبه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حقوق عمومی مکلفند به ازای هر درس (به جز متون) یک کار تحقیقی را نیز انجام دهند که تطبق نظر استاد بخشی از نمره نهایی درس را به خود اختصاص خواهد داد. لذا آنچه که در عمل رخ خواهد داد، این است که دانشجو در هر ترم با تحقیقات متعددی رو به رو خواهد شد که در ابتدای امر ممکن است امری صعب و مشکل تلقی گردد. اما با اندکی تلاش و برنامه ریزی این کارهای تحقیقاتی به یک پشتوانه قوی برای فعالیت علمی دانشجو در سالهای آینده تبدیل خواهد گردید.

در فرصت های بعدی به بررسی و نقد سرفصل های آموزشی مقطع کارشناسی ارشد حقوق محیط زیست می پردازیم.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید