ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۴ ب.ظ
گفتگویی درباره نظارت مستمر بر نمایندگان:
اتهام زنی به مسئولان بدون ارائه مدرک خلاف شان نمایندگی است
ساداتی نژاد
بر اساس قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان، هیاتی متشکل از ۶ نفر از نمایندگان مجلس تشکیل می گردد که وظیفه دارد بر رفتار نمایندگی نظارت نموده و با مواردی که مطابق این قانون تخلف محسوب می گردد، برخورد نماید. یکی از مواردی که در به عنوان تخلف در این قانون بیان گردیده، رفتار های خلاف شان نمایندگی است. در همین رابطه گفتگویی را با سید جواد ساداتی نژاد، نماینده کاشان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تهیه نمودیم.

گروه سیاسی کافه حقوق: بر اساس قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان، هیاتی متشکل از ۶ نفر از نمایندگان مجلس تشکیل می گردد که وظیفه دارد بر رفتار نمایندگی نظارت نموده و با مواردی که مطابق این قانون تخلف محسوب می گردد، برخورد نماید. یکی از مواردی که در به عنوان تخلف در این قانون بیان گردیده، رفتار های خلاف شان نمایندگی است. در همین رابطه گفتگویی را با سید جواد ساداتی نژاد، نماینده کاشان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تهیه نمودیم.
sadatinejad

در ابتدا خبرنگار کافه حقوق ضمن مطرح کردن مسئله نظارت بر نمایندگان، پرسش خود را از تعریف رفتار خلاف شون نمایندگی آغاز نمود. ساداتی نژاد در پاسخ به این پرسش گفت: نماینده به نوعی وکیل مردم است و باید متاسب با این شان رفتار نماید. یکی از مهم ترین اصولی که باید از جانب یک نماینده مجلس رعایت گردد، اصل احترام به دیگران است.

نماینده مردم کاشان در ادامه گفت: بر عهده نمایندگان است که احترام مردم، سایر نمایندگان و مسئولین را حفظ نماید. بر این اساس اگر تذکری هم دارد باید از طریق قانونی و مطابق اختیارات نمایندگی اش مطرح نماید.

وی همچنین افزود: حداقل انتظار از یک نماینده این است که ادعای خود را به صورت مستند ارائه نماید. بدیهی است که حرف بدون سند که هیچ اعتباری ندارد. انتظار از یک نماینده خیلی بالا است.

ساداتی نژاد در ادامه گفت: رعایت ادب نیز بر همه واجب است به خصوص بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی که نماینده و وکیل ملت هستند. اینها بخشی از معیار هایی است که برای رفتار مطابق با شان نمایندگی مورد انتظار است.

در ادامه این گفتگو خبرنگار کافه حقوق ضمن اشاره به بند ۱۳ سیاست های کلی انتخابات که در رابطه با نظارت بر نمایندگان در طول دوران نمایندگی شان است، نظر نماینده مردم کاشان را درباره این موضوع جویا شد. وی در پاسخ گفت: نماینده هم در پیشگاه خداوند مسئول است و هم باید به مردم پاسخ گو باشد. بنابراین مهمترین نظارت بر رفتار نمایندگان به یاد داشتن این موضوع است که خداوند در همه حال ناظر بر رفتار ما است.

وی همچنین ادامه داد: نظارت برخواسته از ذات وظیفه نمایندگی است. چرا که نمایندگان به دلیل اینکه نماینده مردم هستند مسئولیت بسیار سنگینی دارند.

ساداتی نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا نظارت بر نمایندگان موجب محدودیت آنها می شود یا خیر، گفت:مسئله نظارت به هیچ وجه با وظایف نمایندگی منافاتی ندارد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید