ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱۹:۰۰ ب.ظ
جزئیات جدید‌ از سانحه برخورد دو قطار در هفت‌خوان
شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای جزئیات وقوع سانحه برخورد دو قطار مسافری سمنان-مشهد و تبریز-مشهد که‌ بین سمنان و دامغان در منطقه راه‌‌آهن شمال شرق رخ داد را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، راه‌آ‌هن جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای‌ جزئیات وقوع سانحه اخیر برخورد قطار‌های مسافری در سمنان را تشریح کرد.

در ابتدای این اطلاعیه آمده است: در ساعت ۷:۲۲ صبح روز ۹۵/۹/۵، قطار مسافری سمنان – مشهد شماره ۳۲۴۲ (متشکل از لکوموتیو شماره ۱۵۵۷ و ۵ دستگاه سالن مسافری) در بلاک گرداب – هفتخوان (کیلومتر ۲۹۱) به انتهای قطار مسافری تبریز – مشهد شماره ۴۸۰۲ (متشکل از لکوموتیو شماره ۱۶۲۲ و ۱۳ دستگاه سالن مسافری) که به دلیل مشکلات ناشی از برودت هوای سرد و ترمز خود به خودی قطار متوقف شده بود، برخورد می‌کند که‌ در این حادثه متاسفانه تعدادی از مسافران و ماموران قطار جان خود را از دست داده و تعدادی از مسافران نیز دچار مصدومیت می‌شوند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: در این سانحه لکوموتیو ۱۵۵۷ از خط خارج، واژگون شده و دچار حریق می‌شود و سه سالن انتهایی قطار تبریز – مشهد و ۵ سالن قطار سمنان – مشهد نیز دچار حریق‌ و هر دو بلاک زوج و فرد مسدود می‌شوند.

‌توالی رخدادها تا وقوع حادثه طبق مستندات مندرج در این اطلاعیه به این ترتیب است که در ساعت ۶:۱۴ مورخ ۹۵/۹/۵، قطار ۴۸۰۲ تبریز – مشهد با ۴۳۲ نفر مسافر از ایستگاه گرداب به سمت هفت‌خوان حرکت می‌کند که مطابق اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت وقایع، قطار مذکور از ساعت ۶:۳۲ به علت برودت هوا و ترمز خود به خود قطار در کیلومتر ۲۹۱ متوقف بوده است. همچنین ساعت ۷ صبح کشیک ماموران CTC و کنترل خاتمه یافته و ماموران جدید جایگزین می‌شوند.

در ادامه اطلاعیه راه‌آهن آمده است: در ساعت ۷:۰۸ لکوموتیوران قطار ۴۸۰۲ تبریز – مشهد طی تلفنگرام شماره ۱ سیار از طریق ایستگاه هفتخوان به کنترل ترافیک شاهرود اعلام می‌کند: «به علت یخ زدن ترمز قطار، در کیلومتر ۲۹۱ متوقف هستیم که پس از رفع عیب، ادامه سیر خواهیم داد»؛ در ساعت ۷:۰۸ قطار مسافری ۳۲۴۲ سمنان – مشهد با ۱۱۰ نفر مسافر وارد ایستگاه گرداب شده و در ساعت ۷:۰۹ به صورت عبوری به ایستگاه هفت‌خوان حرکت می‌کند؛ در ساعت ۷:۱۴ قطار مسافری سمنان – مشهد ۳۲۴۲، با توجه به قرمز بودن چراغ بلاک میانی در پشت چراغ IB60  متوقف و لکوموتیوران قطار با اعلام مراتب توقف و قرمزبودن چراغ از کارشناس CTC کسب تکلیف می‌کند، کارشناس CTC شاهرود به صورت شفاهی از طریق بیسیم مجوز خاموش کردن سیستم ATC و ادامه سیر تا ایستگاه هفت‌خوان را به لکوموتیوران قطار سمنان – مشهد اعلام می‌کند و قطار در ساعت ۷:۱۸ از محل حرکت می‌کند، همچنین کارشناس CTC ضمن مکالمه با کنترل منطقه نسبت به گزارش خرابی IB61 اقدام می‌کند.

در بحش دیگر اطلاعیه راه‌اهن آمده است: در ساعت ۷:۲۲ کنترلر کنترل ترافیک شاهرود، طی تلفنگرام به شماره ۷۷۶۱- ۹۵/۹/۵ مراتب خرابی را به مامور علائم، اعلام می‌کند؛ ساعت ۷:۲۲ قطار مسافری ۳۲۴۲ سمنان – مشهد با سرعت Km/h 132 (سرعت مجاز در بلاک ۱۴۰ Km/h) با قطار ۴۸۰۲ تبریز-مشهد (متوقف) برخورد می‌کند؛ براساس مستندات موجود ماموران کنترل ترافیک شاهرود، ماموران اپراتور CTC، ماموران قطار ۴۸۰۲ تبریز -مشهد و ماموران قطار ۳۲۴۲ سمنان-مشهد از جمله افراد درگیر در این حادثه بوده‌اند.

به گزارش فارس ساعت ۰۷:۴۵ صبح روز جمعه پنجم آذرماه‌ قطار مسافری سمنان-مشهد از محل لکوموتیو با انتهای قطاری مسافری متوقف تبریز-مشهد برخورد می‌کند که در این حادثه بیش از ۴۵ نفر جان می‌بازند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید