ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ | ۱۸:۴۱ ب.ظ
اعضای کمیسیون تلفیق برنامه ششم پاسخ می دهند:
برنامه ششم چه زمانی تصویب خواهد شد؟
مصاحبه با اعضای کمیسیون تلفق برنامه ششم
با توجه به اعلام دولت مبنی بر تقدیم لایحه بودجه در روز ۱۴ آذر ماه، به نظر می رسد با توجه زمان بر بودن بررسی لایحه بودجه ۹۶،کار بررسی برنامه ششم در مجلس با اندکی کندی مواجه خواهد شد. حال سوال اصلی اینجا است که آیا تصویب برنامه ششم در سال ۹۵ به پایان خواهد رسید یا اینکه مجدد برای یک سال دیگر نیز برنامه پنجم تمدید خواهد شد؟ در همین راستا آخرین وضعیت برنامه ششم را از زبان دو تن از اعضای کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی جویا شدیم.

گروه اقتصادی کافه حقوق: برنامه ششم توسعه پس از مدتی تاخیر، سرانجام در بهمن ماه سال ۹۴ تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. اما به علت نبود فرصت کافی برای بررسی این برنامه در مجلس نهم، برنامه پنجم توسعه برای مدت یک سال دیگر نیز تمدید شد. با این رویه ناگزیر بررسی برنامه ششم به مجلس دهم سپرده شد. در این دوره نیز با تشکیل کمیسیون تلفیق برنامه ششم از اواخر مرداد ماه، کار بررسی برنامه ششم آغاز شد. با توجه به اعلام دولت مبنی بر تقدیم لایحه بودجه در روز ۱۴ آذر ماه، به نظر می رسد با توجه زمان بر بودن بررسی لایحه بودجه ۹۶،کار بررسی برنامه ششم در مجلس با اندکی کندی مواجه خواهد شد. حال سوال اصلی اینجا است که آیا تصویب برنامه ششم در سال ۹۵ به پایان خواهد رسید یا اینکه مجدد برای یک سال دیگر نیز برنامه پنجم تمدید خواهد شد؟ در همین راستا آخرین وضعیت برنامه ششم را از زبان دو تن از اعضای کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی جویا شدیم.

khodabakhshi

محمد خدابخشی، سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم، در هین رابطه به خبرنگار کافه حقوق گفت: ما و سایر همکاران در کمیسیون تلفیق به شدت پیگیر این هستیم که بررسی برنامه ششم هر چه زود تر به پایان برسد.در همین راستا با تشکیل جلسات متعدد تاکنون توانسته ایم حدود ۳۰ ماده از برنامه را بررسی نماییم.

خدابخشی در ادامه افزود: با این روندی که در پیش است، حداکثر تا دو هفته دیگر کار ما در کمیسیون تلفیق به پایان خواهد رسید. بعد از این است که گزارش ما برای صحن علنی آماده خواهد شد و کار تصویب برنامه در صحن علنی پیگیری می شود.

خدابخشی در پاسخ به این سوال که ایا برنامه ششم امسال توصیب خواهد شد یا اینکه بار دیگر برنامه پنجم برای سال ۹۶ تصویب می شود گفت: تمام تلاش ما در کمیسیون تلفیق این است که برنامه امسال تصویب گردد و کار به تمدید  برنامه پنجم نرسد و انشالله همین طور هم خواهد شد.

salahshori-small

در ادامه ی گفتگو نظر پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه را پیرامون روند بررسی لایحه برنامه ششم در کمیسیون تلفیق، جویا شدیم. وی در این رابطه به خبرنگار ما گفت: بحث برنامه ششم خیلی مهم است چراکه مسئله برنامه ریزی کشور برای ۵ سال آینده است و هرگونه کاستی در این زمینه صدمات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. از این رو جلسات ما نیز مرتب تشکیل میشود و سعی تمام اعضای کمیسیون این است که به نهایت دقت و سرعت کار بررسی برنامه ششم توسعه را به پایان برسانیم.

وی در ادامه گفت: آخرین ماده این که در کمیسیون بررسی گردید ماده ۳۰ بود که مربوط به زنان و امور مربوط به خانواده است. کمیسیون پیشنهاد دولت را با اندکی تغییرات پذیرفت و علاوه بر آن الحاقاتی از سوی کمیسیون فرهنگی پیشنهاد گردیده بود که به ماده ۳۰ افزوده شد. این الحاقات در رابطه با مسائلی نظیر حمایت از افزایش نرخ باروری خانواده ها، کاهش اطلاق و اسیب های خانوادگی و ارائه آموزش های پیش از ازدواج مطرح گردید.

سلحشوری در پایان نیز خاطر نشان کرد: پنج ماده دیگر از برنامه باقی مانده که امیدوارم تا ۲ هفته دیگر کار برنامه ششم در کمیسیون تلفیق به پایان برسد.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید