ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۵ ب.ظ
پنج روز از بازداشت دو شهروند ایرانی در کنیا گذشت:
ادامه کارشکنی دولت کنیا برای آزادی دو وکیل ایرانی
بیش از ۵ روز از دستگیری دو تن از شهروندان ایرانی در کنیا گذشته است ولی متاسفانه هیچ گونه همکاری از سوی دولت این کشور برای آزادی این شهروندان ایرانی صورت نمی گیرد.

گروه بین الملل کافه حقوق: بیش از ۵ روز از دستگیری دو تن از شهروندان ایرانی در کنیا گذشته ولی متاسفانه هیچ گونه همکاری از سوی دولت این کشور برای آزادی این شهروند ایرانی صورت نمی گیرد.

به گزارش کافه حقوق، هفته گذشته پلیس کنیا دو تن از وکلای دادگستری در ایران را به اتهامات واهی دستگیر کرد. این دو وکیل دادگستری یعنی آقایان عبدالحسین صفایی و نصرالله ابراهیمی، از طرف وزارت امور خارجه به کنیا مأمور شده بودند تا مذاکراتی را برای آزادی دو تن از زندانیان سیاسی ایران که در زندان‌های کنیا به سر می‌برند با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران انجام دهند. این دو استاد دانشگاه پس از برگزاری یک دور از مذاکرات در حین بازگشت به هتل توسط پلیس کنیا، دستگیرمی گردند.
در همان ساعات اول دستگیری وزارت امور خارجه به پرونده ورود پیدا کرده و به اصرار سفیر کنیا این دو تن از زندان آزاد می‌شوند اما با شیطنت برخی از نفوذی‌ها و رسانه‌های بین‌المللی این دو تن پنج‌شنبه گذشته دوباره بازداشت و روانه زندان می‌شوند.

بهرام قاسمی
در پی دستگیری این دو شهروند ایرانی، سخنگوی وزارت خارجه  در روز جمعه ۱۲ آذرماه به این اتفاق واکنش نشان داد: آقایان دکتر عبدالحسین صفایی و دکتر سید نصرالله ابراهیمی از وکلای رسمی دادگستری و اساتید دانشگاه که از سوی خانواده دو زندانی ایرانی در کنیا به منظور پیگیری و مشاوره حقوقی زندانیان مذکور به نایروبی رفته اند،  روز سه شنبه در بازگشت از دیدار با زندانیان، با بروز یک سوء تفاهم، از سوی پلیس مورد سوال قرار گرفتند که با پیگیری های به عمل آمده و رفع سوءتفاهم آزاد شدند؛ اما متاسفانه سوء استفاده و ورود برخی طرف های ثالث به این موضوع، منجر به بازداشت مجدد دو وکیل مزبور از سوی پلیس کنیا در روز پنج شنبه شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در پی این رویداد، علاوه بر پیگیری های سفارت کشورمان در نایروبی با وزارت خارجه و پلیس محل، سفیر کنیا در تهران نیز عصر پنجشنبه به وزارت امور خارجه دعوت و ضمن اعتراض به مداخله مغرضانه «طرف ثالث» در یک موضوع خاتمه یافته که بدون تردید با قصد تخریب روابط خوب ایران و کنیا صورت گرفته، پیگیری جدی موضوع درخواست و بر ضرورت آزادی فوری این دو شهروند ایرانی تاکید شد.

قاسمی افزود: سفیر کنیا در این ملاقات قول داد موضوع را به سرعت پیگیری و نتیجه اقدامات خود را به وزارت امور خارجه اطلاع دهد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با توجه به هویت شناخته شده وکلای مذکور، روند رسیدگی به این رویداد تحت تاثیر خبرسازی های بدخواهان روابط دو کشور قرار نگرفته و با پیگیری جدی و تعامل مسئولانه دولت و قوه قضائیه کنیا، دو شهروند ایرانی فوراً آزاد شوند.

متاسفانه با گذشت بیش از ۵ روز از دستگیری این دو شهروند ایرانی، همچنان دولت کنیا هیچ گونه همکاری با سفارت ایران برای آزادی آنان انجام نداده است.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید