ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۲ ب.ظ
در تماس تلفنی با سخنگوی کمیسیون آموزش مطرح شد:
آزمون دکتری دانشگاه آزاد نیز به صورت متمرکز برگزار خواهد شد
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس
موضوع آزمون دکتری دانشگاه آزاد در جلسه امروز کمیسیون مطرح شد و تصمیم بر آن شد که مُر قانون اجرا شود.

گروه علمی کافه حقوق: اسفند ماه سال گذشته بود که با تصویب قانون « سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور» ضوابط پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی به شورای با همین نام قرار گرفت. همچنین به موجب تبصره ۱ قانون مذکور همچنین مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی، برگزاری ازمون های پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای کلیه دانشگاه های کشور اعم از دولتی و غیر دولتی به صورت متمرکز و از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور صورت می پذیرد.

بر همین اساس ثبت نام آزمون دکتری ۹۶ از تاریخ۱۶ آذر ماه از طریق سازمان سنجش کشور آغاز گردید. اما در این بین، طرح شکایت دانشگاه آزاد اسلامی از مصوبه مذکور در دیوان عدالت اداری و درخواست صدور دستور موقت برای توقف اجرای بند ۳ مصوبه مذکور و ابطال آن از سوی دیوان عدالت اداری، ابهاماتی را برای متقاضیان شرکت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد ایجاد نمود.

اما آموزش در گفتگوی تلفنی با خبرنگار کافه حقوق گفت: «موضوع آزمون دکتری دانشگاه آزاد در جلسه امروز کمیسیون مطرح شد و تصمیم بر آن شد که مُر قانون اجرا شود.»

میرزاده در ادامه افزود:« این ادعا اصلا صحیح نیست که قانون سنجش و پذیرش شامل دانشگاه آزاد نمی شود چرا که عبارت دانشگاه های غیر دولتی در بند الف ماده ۱ شامل کلیه دانشگاه های غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی می شود.»

اگر چه در ابتدا شعبه چهار دیوان عدالت اداری ضمن پذیرفتن دلایل دانشگاه آزاد نسبت به صدور دستور موقت برای توقف اجرای بند ۳ مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو اقدام نمود اما پس از چند روز دیوان عدالت اداری همان دستور موقت را درباره برگزاری آزمون مستقل از سوی دانشگاه آزاد منتفی اعلام کرد.

دیوان عدالت اداری اعلام کرده است: «شعبه چهارم دیوان عدالت اداری دستور موقت مبنی بر عدم اجرای بند ۳ مصوبه نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی و اجازه انتشار دفترچه آزمون برای دانشگاه مذکور صادر کرده بود بعد از حصول دلایل جدید مبنی بر عدم ضرورت ادامه دستور موقت به تاریخ ۹۵/۹/۲۲ مستنداً به ماده ۴۰ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری دستور موقت منتفی شد»

در مقابل دفتر حقوقی دانشگاه آزاد در اطلاعیه ای اعلام کرده است: «پیگیر احقاق حقوق حقه دانشگاه آزاد اسلامی در هیات عمومی دیوان عدالت اداری هستیم و دانشگاه آزاد با مراجعه به دیوان عدالت اداری خواسته قانونی خود برای انتشار دفترچه را مطرح و تاکید کرد در صورت صدور دستور موقت یا حکم دیوان به نفع دانشگاه اقدام به انتشار دفترچه خواهد کرد و در صورت رد خواسته،‌ انتشار دفترچه از سوی دانشگاه صورت نخواهد گرفت»
در ادامه این اطلاعیه تاکید شده است:« البته این نکته قانونی قابل توجه مخاطبان و داوطلبان ورود به تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی است که لغو دستور موقت تاثیری در رسیدگی به اصل پرونده دانشگاه ندارد»

از سوی دیگر وزارت علوم هم تکلیف را درباره نحوه ثبت نام با وجود ۲ پورتال ثبت نام به درستی مشخص نکرده است. محمد فرهادی وزیر علوم در حاشیه مراسم تجلیل از پژوهشگران یادآور شد: «در خصوص آزمون دکتری ما یک قانون داریم و طبق همان قانون عمل می کنیم. هماهنگی های لازم برای برگزاری آزمون دکتری انجام می شود و داوطلبان نگران نباشند. تکلیف برگزاری آزمون دکتری روشن شده و خواهد شد و با دانشگاه آزاد نیز هماهنگی صورت گرفته و می شود.»

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید