ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۹ ب.ظ
گفتگو با نمایندگان مجلس پیرامون حادثه تصادف دوقطار:
گزارش کمیسیون عمران برخی از ضعف های مدیریتی را اشکار ساخت
نمایندگان کمیسیون عمران
صبح امروز گزارش کمیسیون عمران پیرامون این حادثه در صحن علنی مجلس قرائت شد که حاوی نکات متعددی در خصوص ابعاد این حادثه است. در همین راستا در تماس تلفنی خبرنگار کافه حقوق با دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نکاتی پیرامون این گزارش همچنین استیضاح وزیر مطرح گردید.

گروه سیاسی کافه حقوق: با گذشت بیش از۲۰ روز از بروز حادثه تصادف میان دو قطار در ایستگاه هفتخوان استان سمنان هنوز پاسخ دقیقی از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی در خصوص علل وقوع حادثه مذکور، ارائه نگردیده است.  در این حادثه تصادف که میان قطار تبریز- مشهد  و مشهد سمنان رخ داده است، ۴۵ نفر از مسافران، جان خود را از دست می دهند و عده زیادی نیز اسیب دیده اند.

صبح امروز گزارش کمیسیون عمران پیرامون این حادثه در صحن علنی مجلس قرائت شد که حاوی نکات متعددی در خصوص ابعاد این حادثه است.از جمله اینکه  تلفات جانی ناشی از ضربه اول بسیار کم بوده ، اما شرایط تشدید کننده‌ای مانند امداد و نجات نامطلوب و دیرهنگام، کمبود تجهیزات لازم در واگن‌ها منجر به افزایش تلفات سانحه شده. همچنین در مدت اجرای پروژه بیش از ۲۰۰۰ بار دستور خاموشی ATC ثبت شده و خاموش نمودن این سیستم تبدیل به یک رویه عادی و موجب بی‌اطمینانی کاربران به این سیستم کنترلی شده بود.

در همین راستا در تماس تلفنی خبرنگار کافه حقوق با دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نکاتی پیرامون این گزارش همچنین استیضاح وزیر مطرح گردید.

حجت الاسلام سالک پیرامون گزارش امروز مجلس درباره حادثه تصادف دوقطار در ایستگاه هفت خوان سمنان گفت: گزارش قابل قبولی بود، چرا که ابعاد مختلف ماجرا را بررسی نموده بود. هم به ضعف های فنی پرداخته بود و هم موضوع ضعف های مدیریتی را پوشش داده بود.

حجت الاسلام سالک در ادامه افزود: در رابطه با سیستم حمل و نقل ریلی توجه به چند نکته ضروری است؛ اول از همه فرسوده بودن بسیاری از زیر ساخت ها در این بخش، نکته بعدی عدم کفایت آموزش های لازم به نیروهای شاغل در بخش های حساس در صنعت حمل و نقل ریلی است.

وی در پایان افزود: با توجه به گزارش امروز کمیسیون عمران باید گفت، نمی شود تمام تقصیر را بر شانه خطای عامل انسانی گذاشت، چرا که ضعف مدیریتی نیز به وضوح در این حادثه هویدا است. اما برای قضاوت نهایی نیز هنوز زود است و باید منتظر گزارش های تکمیلی ماند.

همچنین محمد حسین فرهنگی، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی، در خصوص این گزارش امروز مجلس پیرامون حادثه تصادف دو قطار گفت: این گزارش اولیه بود و در آینده گزارش های تکمیلی دیگری نیز ارائه خواهد گردید. اما این گزارش نیز موارد فراوانی را مشخص ساخت. ازجمله ضعف در امداد و نجات، نظارت بر عملکرد ماموران راه آهن و نقص دستگاه کنترل کننده.

وی ادامه داد: اینکه سیستمی با هزینه های فراوان نصب گردد اما به راحتی اب خوردن از مدار خارج شود و به صورت دستی حرکت قطارها مدیریت شود، اصلا پذیرفته نیست. علت این را نیز باید در خطاهای مکرر سیستم جستجو کرد که همچون قصه چوپان دروغگو باعث نااطمینانی ماموران به اخطارهای سیستم شده بود.

فرهنگی در پایان افزود: استضاح وزیر همچنان در دستور کار ما قرار دارد و  ایشان باید پاسخگوی حادثه تصادف دو قطار باشند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید