ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ | ۰۳:۳۰ ق.ظ
ترکیه رسانه های مستقل را ساکت می کند
دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که ترکیه رسانه های خبری مستقل را ساکت می کند تا مانع از انتقاد مخالفان و منتقدان از سرکوب گسترده پس از کودتای نظامی نافرجام جولای شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دیده بان حقوق بشر امروز پنجشنبه ترکیه را متهم به ساکت کردن رسانه های خبری مستقل کرده است با این هدف که مانع از انتقاد مخالفان و رسانه های مستقل از موج گسترده سرکوب دولت پس از کودتای نظامی نافرجام ماه جولای شود.

دیده بان حقوق بشر افزود: از زمان وقوع کودتای نافرجام برای سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان، حمله و یورش ترکیه به خبرنگاران به طور چشمگیری افزایش یافته است، البته حمله دولت آنکارا علیه روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای طی سال های گذشته آغاز شده ولی از سال ۲۰۱۴ به شدت افزایش یافته است.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که در گفتگو با خبرنگاران و فعالان رسانه ای ترکیه، آنها تاکید کرده اند که در فضای بسیار سختی مشغول به فعالیت هستند و فضا برای گزارش دادن درباره مسائلی که دولت نمی خواهد پوشش داده شود، به سرعت در حال محدود شدن است.

دولت ترکیه بارها تاکید کرده است که به رسانه ها یا خبرنگاران حمله نمی کند و هیچ مشکلی در زمینه آزادی مطبوعات وجود ندارد.

مقامهای ترکیه هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده اند. از اواسط جولای تاکنون بیش از ۱۴۰ رسانه خبری تعطیل شده است. با تعطیلی این رسانه های خبری بیش از ۲۵۰۰ خبرنگار نیز بیکار شده اند.

دولت ترکیه وضعیت فوق العاده را در ماه اکتبر به مدت ۳ ماه دیگر تمدید کرده است. تنها بر اساس یک دستور صادر شده از سوی دستگاه قضایی ترکیه بیش از ۱۳۱ رسانه خبری به اتهام ارتباط با جنبش گولن تعطیل شده است.

هوف ویلیامسون دبیر بخش اروپا و آسیای مرکزی دیده بان حقوق بشر تاکید کرد: زندانی کردن ۱۴۸ خبرنگار و تعطیلی ۱۶۹ رسانه و موسسه نشر در ترکیه به بهانه وضعیت فوق العاده، نشانگر ضربه زدن آنکارا به اصول حقوق بشر و اجرای قانون است.

گزارشگران بدون مرز نیز در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: تعداد خبرنگاران بازداشت شده در سال ۲۰۱۶ میلادی در سراسر جهان با افزایش روبرو شده و ترکیه با بازداشت بیش از ۱۰۰ خبرنگار و فعال رسانه ای بیشترین نقش را در این رشد داشته است.

گزارشگران بدون مرز اعلام کرد: تعداد خبرنگاران حرفه ای بازداشت شده در ترکیه پس از کودتای نظامی جولای با رشد ۲۲ درصدی روبرو شده است. تعداد خبرنگاران زن بازداشت شده نیز در این مدت ۴ برابر رشد داشته و از ۵ نفر به ۲۱ نفر افزایش یافته است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید