ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ | ۱۹:۰۴ ب.ظ
گفتگوی اختصاصی با عضو کمیسیون حقوقی مجلس:
جایگاه منشور حقوق شهروندی در میان سلسله مراتب قوانین و مقررات در کجاست؟
محمدعلی پورمختار
سرانجام پس از گذشت بیش از ۳ سال از عمر دولت تدبیر و امید و در واپسین روزهای این دولت، «منشور حقوق شهروندی» توسط رئیس جمهور رونمایی شد. انتشار این منشور این سوال را در اذهان مطرح ساخته است که این منشور از چه پشتوانه قانونی برخوردار است؟ به عبارت دیگر جایگاه این منشور در سلسله مراتب قوانین و مقررات کشور کجاست؟ در همین رابطه گفتگو نمودیم با محمدعلی پور مختار، عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی:

گروه اجتماعی کافه حقوق: سرانجام پس از گذشت بیش از ۳ سال از عمر دولت تدبیر و امید و در واپسین روزهای این دولت، «منشور حقوق شهروندی» توسط رئیس جمهور رونمایی شد. انتشار این منشور این سوال را در اذهان مطرح ساخته است که این منشور از چه پشتوانه قانونی برخوردار است؟ به عبارت دیگر جایگاه این منشور در سلسله مراتب قوانین و مقررات کشور کجاست؟ در همین رابطه گفتگو نمودیم با محمدعلی پور مختار، عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی:

 کافه حقوق: توضیحاتی در رابطه با جایگاه  حقوقی این منشور در سلسله مراتب قوانین و مقررات بفرمایید؟ ایا در حال حاضر این منشور از اعتبار ایین نامه دولتی برخودار است ؟

پور مختار: به نظر می رسد این متن بیشتر شبیه به بخشنامه است تا آیین نامه. چرا که به اعتقاد من حقوقی که در این منشور بیان گردیده پیشتر نیز در سایر قوانین و مقررات بیان گردیده است . اقدام رئیس جمهور بیشتر از این جهت قابل توجیه است که در راستای توصیه و تاکید بر اجرای حقوق شهروندی، این منشور را برای اجرا در دستگاه های زیر مجموعه قوه قضائیه صادر نموده است. لذا این منشور حداکثر از قدرت بخشنامه برخوردار است.

کافه حقوق: چرا دولت این منشور را در قالب لایحه تقدیم مجلس نمیکند تا ضمن تصویب آن در مجلس، این منشور از اعتبار قانون برخوردار گردیده و ضمانت اجرای قانونی لازم را کسب نماید؟

پور مختار: بله اگر قرار باشد این منشور به تنهایی از قدرت الزام آور حقوقی برخوردار گردد، نیاز هست تا حداقل در هیات وزیران به تصویب برسد تا تبدیل به آیین نامه دولتی گردد یا اینکه در قالب لایحه تقدیم مجلس گردد و بعد از طی مراحل قانونی تبدیل به قانون گردد.

کافه حقوق: به نظر شما به چه میزان شائبه سیاسی بودن این قدام رئیس جمهور وجود دارد؟

پورمختار: در هر صورت از جناب رئیس جمهور جای تشکر دارد اگر چهه بعد از گذشت بیش از سه سال از عمر دولتشان و زمانی که تقریبا در اواخر کار قرار دارد این منشور تدوین گردید ولی بالاخره همین مقدار هم که به حقوق شهروندی اهمیت می دهند، باز هم جای تقدیر دارد. اما جناب روحانی باید زود تر از این ها به فکر این می بود که حقوق شهروندی هم هست و باید توسط دستگاه های اجرایی رعایت گردد. در حال حاضر که این منشور صادر گردیده چه فایده ای خواهد داشت؟ دستیار ویژه ایشان تا بخواد شروع به کار نماید و سازمان و تشکیلات خود را برای اجرای این منشور مهیا نماید، عمر این دولت به پایان خواهد رسید. لذا به نظر می رسد رونمایی از این منشور در زمان فعلی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و به نظر می رسد برای پوشش دادن ضعف های دولت در سایر عرصه ها است.

 


 1. سعدی (علیه    ۱۳۹۵/۱۰/۰۲  

  از باب «حقوق شهروندی»
  منبعد برا آن سرم که چندی
  بنشینم و صبر پیش گیرم
  دنباله کار خویش گیرم !

  خدا بخیر کند

 2. ن   ۱۳۹۵/۱۰/۰۴  

  شاید هم بدهکاری به دولت اوباما دارند و می خواسته به برجام و … عمل کند.

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید