ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۲ دی ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
نقد آموزش حقوق در ایران:
ما حقوق را به صورت ریاضی محض فرا می گیریم و به همین خاطر ما حقوق خوان محسوب می شویم تا حقوقدان
چرا باید دروسی که برای اجتماع کاربرد ندارد در دانشگاه تدریس شود. این موضوع در دوره کارشناسی با برخی دروس اضافی به وضوح مشاهده می شود.مشکلی که ما در رشته حقوق داریم این است که آن را به صورت ریاضی محض فرا می گیریم و به همین خاطر ما حقوق خوان محسوب می شویم تا حقوقدان.
گروه علمی کافه حقوق: چرا باید دروسی که برای اجتماع کاربرد ندارد در دانشگاه تدریس شود. این موضوع در دوره کارشناسی با برخی دروس اضافی به وضوح مشاهده می شود.مشکلی که ما در رشته حقوق داریم این است که آن را به صورت ریاضی محض فرا می گیریم و به همین خاطر ما حقوق خوان محسوب می شویم تا حقوقدان.

پژوهشکده راهبردی سازمان بسیج حقوقدانان در تاریخ ۲۲ آذرماه نشستی با موضوع «آسیب‌شناسی آموزش رشته حقوق در مقطع کارشناسی» با حضور آقایان دکترسلمان عمرانی(عضو هیئت علمی گروه حقوق جزا و جرم شناسی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع) و دکترمسلم آقایی طوق (استادیار گروه حقوق عمومی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری) برگزار نمود.

در این نشست دکتر آقایی طوق ضمن مهم دانستن برگزاری جلسات نقد و بررسی نظام آموزشی رشته حقوق در پاسخ به سوال آیا می‌توان پیشنهاد نمود که نظام آموزش رشته حقوق با در نظر گرفتن تمام ابعاد و سازوکارهای اجرایی و عملیاتی به‌گونه‌ای طراحی گردد که از یک‌طرف در دو سال اول تحصیلی دانشجو بتواند به آشنایی با کلیه مفاهیم و مواد درسی پایه رشته‌های حقوق بپردازد و از طرف دیگر حداقل از سال سوم تحصیلی، ارائه واحدهای درسی از نوعی انعطاف‌پذیری برخوردار گردد به گونه ای که دروس که متناسب باعلاقه تحصیلی و  مطالعاتی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و شغلی، استعداد و رفع نیاز جامعه است ارائه و تدریس گردد گفت: ما به صورت رایگان در دانشگاه درس می خوانیم چرا باید دروسی که برای اجتماع کاربرد ندارد تدریس شود که این موضوع در دوره کارشناسی با برخی دروس اضافی به وضوح مشاهده می شود. به عنوان مثال حقوق بین الملل خصوصی درسی است که تدریس آن برای دانشجویان رشته حقوق عمومی اصلا کاربرد ندارد. از طرف دیگر درس حقوق مالی که از مباحث بسیار مهم حقوق عمومی است و باید واحد بیشتری را به خود اختصاص دهد و مباحث مهم آن همچون بحث بودجه، مالیات ها و …. به طور کامل مورد تدریس قرار گیرد در حالی که در حد دو واحد درسی در مقطع کارشناسی بدان اختصاص یافته است این در حالی است که بسیاری از دروسی که در مقطع کارشناسی تدریس می گردد هدفمند نمی باشد.

این استاد دانشگاه ضمن بیان اینکه هر تغییر و تحولی نیازمند آن است که به شناسایی نیازهای موجود پرداخته شود گفت: ما برای اصلاح نظام آموزشی باید به مواردی توجه کنیم که الان مورد توجه نیست و یکی از بدیهی‌ترین مسایل این است که به شناسایی نیازها در نسبت با آموزش حقوق پرداخته شود؟ وی در ادامه تاکید کرد: اگر در کشور نیاز به وکیل داریم ببینیم چه تعداد وکیل و  در چه حوزه هایی نیاز داریم و در کدام یک از جرایم و کدام یک از مناطق کشور بیشتر نیاز به حقوقدان است.

دکتر آقایی طوق تصریح کرد: اگر قرار است نیاز سنجی شود باید با کمک متخصصین متعدد مشورت شود وتنها حقوقدانان در این زمینه تصمیم گیر نباشند. برهمین اساس باید به گونه ای دروس حقوق تدریس شود و مواردی تدریس شود که در اجتماع کاربرد داشته باشد. استاد دانشگاه علوم قضایی با اشاره به رشد روزافزون تکثیر دانشگاه های متعدد گفت: حقوق رشته‌ای نیست که در هر دانشگاهی تدریس شود و باید به صورت حضوری  همراه بابحث و تحقیق صورت بگیرد. وی در ادامه تصریح داشت: مشکلی که ما در رشته حقوق داریم این است که آن را به صورت ریاضی محض فرا می گیریم و به همین خاطر ما حقوق خوان محسوب می شویم تا حقوقدان. وی در رابطه با مخاطبان حقوق نیز گفت: مخاطبان حقوق باید مخاطبانی خاص باشند چرا که حقوق رشته ای بسیار حساس است و با اجتماع ارتباط دارد بنابراین این رشته افرادی مستعد، پرتلاش و دارای انگیزه قوی می‌خواهد.

استاد دانشگاه علوم قضایی یکی از مشکلات رشته حقوق را عدم وجود مبانی لازم در دوره کارشناسی دانست و تاکید کرد: مبانی لازم در دوره کارشناسی وجود ندارد و به همین سبب یک فارغ التحصیل حقوق تنها با حقوق ایران آشنا است در حالی که کسی که مبانی حقوق را آموزش دیده باشد حتی اگر در امریکا حضور پیدا کند ذهن حقوقی دارد و این یعنی یک حقوقدان که منطق و استدلال را به طور کامل آموخته است در هر مساله حقوقی می تواند تصمیم بگیرد.

دکتر عمرانی در ادامه ضمن انتقاد از نوع تدوین نقشه جامع علمی کشور گفت :  این نقشه ضد اهداف عالیه نظام است و تاکیدی بر فقه ندارد همچنین نیازمندیهای رشته حقوق در این نقشه سنجیده نشده است.وی گفت : باید رشته حقوق از ابتدا به صورت کاربردی آموزش داده شود و بین آموزش حقوق و عرصه عمل در رشته حقوق قرابت ایجاد کنیم که این ابتدا از طریق قوه قضاییه باید شروع شود. استاد دانشگاه امام صادق(ع) در رابطه با نقش قو ه قضاییه گفت: گفت باید قوه قضاییه کمک کند تا رشته حقوق ارتقا پیدا کند که این موضوع از طریق مداخله اساتید در آراء قضایی قابل بازیاببی است به همین سبب می توان گفت حل مسائل قوه قضاییه با انتشار کل آراء قضات صورت میگیرد که این سبب می شود تا آراء نقد شوند که این موضوع به نفع اساتید نیز هست تا از انتزاع محض خارج شوند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید