ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۵ ب.ظ
تصویب قطعنامه 2328 شورای امنیت در خصوص تخلیه حلب:
اقدام مشکوک شورای امنیت در اعزام ناظر به حلب
اعضای شورای امنیت سازمان ملل در روز دوشنبه ۲۹ آذر (۱۹ دسامبر) به اتفاق آرا قطعنامه پیشنهادی مبنی بر اعزام ناظر به حلب سوریه را تصویب کردند.

گروه بین الملل کافه حقوق: اعضای شورای امنیت سازمان ملل در روز دوشنبه ۱۹ دسامبر به اتفاق آرا قطعنامه پیشنهادی مبنی بر اعزام ناظر به حلب سوریه را تصویب کردند.

یکشنبه شب(دیشب) منابع دیپلماتیک غربی خبر دادند که اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر سر پیش‌نویس قطعنامه‌ای مربوط به سوریه توافق کردند.به نوشته رویترز، این پیش‌نویس خواستار نظارت سازمان ملل بر روند تخلیه مناطق باقی‌مانده شرق حلب می‌شود.در خبرها آمده بود که قرار است متن اصلی قطعنامه ساعت ۹ صبح روز دوشنبه (به وقت نیویورک) به رأی گذاشته شود.

طرح نظارت سازمان ملل بر روند تخلیه شرق حلب که از سوی فرانسه مطرح شده بود، با مخالفت روسیه با برخی از مفاد آن، مواجه شد و در همین راستا روسیه اعلام کرد که این قطعنامه را وتو می‌کند.

مسکو در مقابل پیش‌نویس دیگری را بین اعضا مطرح کرد که به نظر میرسد طرفین نهایتا بر سر یک متن واحد به توافق رسیده‌اند.  سرانجام با رای گیری در در شورای امنیت سازمان ملل درباره قطعنامه پیشنهادی برای اعزام ناظر به حلب سوریه، اعضا به اتفاق آرا قطعنامه ۲۳۲۸ درباره نظارت سازمان ملل بر روند تخلیه شرق حلب تصویب شد.

اما به نظر می رسد تصویب این قطعنامه، بیشتر تلاشی است برای ورود نیروهای دولت های حامی تروریسم به منطقه برای شناسایی و رصد اوضاع در شرق حلب.

جمهوری اسلامی ایران نیز موضعی منفی نسبت به تصویب این قطعنامه در شورای امنیت اعلام کرده است. در همین رابطه علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص این قطعنامه گفت: «تصویب قطعنامه ۲۳۲۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد که شب گذشته انجام شد اقدامی در ادامه فعالیت‌های مخرب گذشته و زمینه سازی برای ورود عناصر اطلاعاتی و نظامی کشورهای حامی تروریسم در قالب نیروهای ناظر به حلب است. در این قطعنامه هیچ گونه نقشی برای دولت قانونی سوریه دیده نشده و به جای اولویت دادن به موضوع امدادرسانی به مردم تحت محاصره تروریست‌ها در سوریه، تنها مسئله چگونگی خروج امن مسلحان از حلب مورد توجه قرار گرفته است.

وی همچنین در خصوص رفتار دوگانه غربی ها در مواجهه با تروریسم گفت: «رفتار غیر قابل قبول غرب و برخی کشور های منطقه در حمایت شگفت آور از تروریست های شناسنامه دار که سابقه جنایت واقدامات ضد بشری آنها کاملا در معرض نگاه و قضاوت افکار عمومی جهانی است نشان می دهد که رویکرد بهره برداری ابزاری از تروریسم برای مقاصد سیاسی دارای ابعاد راهبردی بوده و مردم منطقه باید طی سال های آینده نیز هزینه های انسانی و اقتصادی این سیاست ها را بپردازند.»

وی با تاکید بر اراده قاطع روسیه و ایران برای تداوم همکاری در مبارزه با تروریسم و پشتیبانی از دولت قانونی سوریه، افزود: «روسیه هم پیمان ما در جنگ با تروریسم بوده و در این عرصه در حوزه های سیاسی و نظامی بخوبی درخشیده است.»


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید