ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۰ ب.ظ
تلاش دستگاه قضایی اجرای مجازات‌های جایگزین حبس است
رئیس سازمان زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی با اشاره به تلاش دستگاه قضایی برای اجرای مجازات‌های جایگزین حبس، گفت: زمینه تحصیل ۲۱ رشته دانشگاهی در زندان فراهم شده است.

خبرگزاری فارس: تلاش دستگاه قضایی اجرای مجازات‌های جایگزین حبس است/ حضور 380 هزار نفر از زندانیان در کلاس‌های قرآنی

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه‌، اصغر جهانگیر پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر‌ان کل سابق و جدید زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمانشاه، اظهار داشت: ۱۱۱ میلیون نفر در زندان‌های دنیا در حبس بسر می‌برند.

جهانگیر با بیان اینکه از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ جمعیت زندانیان ۲۰ درصد افزایش یافته است، گفت: جمعیت کیفری کشور ایران نیز ۱۰ درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی افزایش جمعیت کیفری را نگرانی برای مسؤولان کیفری دانست و بیان کرد: ورودی زندان‌های کشور در چهار سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر بوده است.

این مسؤول با اشاره به تاکیدات و سفارشات مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه در راستای چاره‌اندیشی برای کاهش ورودی زندان‌ها و استفاده از شیوه جایگزین، افزود: امروز با سیاست اعمال شده ورودی زندان‌های کشور به ۳۵۰ هزار نفر رسیده که نسبت به سال‌های گذشته ۲۵۰ هزار نفر کاهش را نشان می‌دهد.

جهانگیر با اشاره به اینکه اصول فلسفه مجازات در اسلام تاکید به ارزش‌های اخلاقی است‌، تصریح کرد: در دنیا زندان به‌عنوان مجازات پذیرفته شده است که همه کشورها از آن استفاده می‌کنند.

 معاون قوه قضائیه با بیان اینکه فعلا شیوه جایگزینی مجازات‌ها مناسب نیست و رضایت مسؤولان کشوری را جلب نکرده است، ادامه داد: با همکاری قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنیم که عناوین مجازاتی را با عناوین حبس‌زدایی اعمال کنیم.

جهانگیر به کاهش ۵٫۸ درصدی محبوسان در زندان‌های کشور در ۹ ماهه سال‌جاری اشاره کرد و یادآور شد: مجازات بازداشت موقت با کاهش ۲۱ درصد نسبت به سال گذشته بیانگر توجه به ساماندهی ورود به زندان است.

وی با بیان اینکه قرار بازداشت ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است، اظهار داشت: قرار وثیقه‌ای که منجر به جلوگیری از ورود افراد به زندان شده، ۲ درصد بوده که جالب نیست.

جهانگیر گفت: ۲۲ درصد با کفالت وثیقه وارد زندان شده‌اند که کمتر از ۱۰ روز در زندان سپری کرده‌اند و کسانی که با قرار وارد زندان شده‌اند کمتر از یک‌ماه در زندان بوده‌اند.

وی با بیان اینکه حکم زندان در روابط خانوادگی و اجتماعی افراد تاثیر نامطلوب می‌گذارد‌، افزود: هرکس بنا به جرم خود حق ورود به زندان را دارد تا اصلاح شود و به آغوش جامعه برگردد.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: در دو سال گذشته ۲۵ درصد آمار زندانیان را متهمین تشکیل داده که اکنون به ۵٫۲۳ درصد رسیده، اما هنوز آمار بالایی است.

وی با اشاره به  تلاش برای رساندن جمعیت متهمین به ۱۰ درصد که حد استاندارد است، ادامه داد: تسریع در بخش رسیدگی و سرعت در دادرسی موجب جلب رضایت مردم می‌شود.

جهانگیر به وجود ۲۰۱ نفر از زندانیان در سال گذشته از جامعه متاهلان اشاره کرد و متذکر شد: ۱۱ درصد از جمعیت زندانیان را زنان تشکیل می‌دهند و ۵۰ درصد از بچه‌هایی که در کانون اصلاح تربیت بسر می‌برند جزو خانواده‌های ناهنجار هستند.

 این مسئول از تلاش برای آموزش‌های آموزه‌های قرآنی و تعالیم دینی در زندان‌های سطح کشور خبر داد و تصریح کرد: در امور قرآنی کارهای خوبی انجام شده است.

به گفته جهانگیر، در سال ۹۳ در بخش روخوانی قرآن ۱۰۳ هزار نفر، روخوانی ۸۳ هزار نفر، تجوید ۳۸ هزار نفر، در تفسیر قرآن ۴۶ هزار نفر شرکت کرده که ۴۶ درصد قبول  و گواهی‌نامه گرفته‌اند، قرائت قرآن ۲۳ هزار نفر شرکت که ۵۶ درصد قبول شده‌اند، ترتیل قرآن ۱۳ هزار نفر شرکت که ۶۶ درصد قبول و در حفظ قرآن ۱۷ هزار نفر داوطلب که با گذراندن ۵۰ درصد دوره‌ها ۵۷ درصد از ۳۲۰ هزار نفر حافظ کل قرآن شدند‌.

جهانگیر گفت: در حفظ قرآن ۶۵۱ نفر حافظ پنج جزء، ۵ هزار نفر حافظ یک جزء از قرآن کریم شدند، که در مجموع ۳۸۰ هزار نفر از زندانیان در کلاس‌های قرآنی شرکت و با قبولی دوره‌ها به آن‌ها گواهی‌نامه داده شده است.

رئیس سازمان زندان‌ها،اقدامات تربیتی و تامینی با بیان اینکه پنج درصد مردان زندانی در زندان‌ها بی‌سواد هستند‌، افزود: که ۳۰ درصد مردان در مرحله تحصیلات ابتدایی و ۵۰ درصد زنان در حین فراگیری تحصیلات ابتدایی هستند‌.

جهانگیر به با‌سواد شدن ۴ هزار زندانی در کلاس‌های نهضت سواد‌آموزی اشاره و بیان کرد: ۷۶ درصد از ۲ هزار و ۴۲۷ نفر قبول شده‌اند.

به گفته این مسؤول کسانی که از تحصیل باز می‌مانند به‌علت ناآگاهی شرایط ورود به جرم را پیدا می‌کنند و بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه زمینه تحصیل ۲۱ رشته دانشگاهی در زندان فراهم شده است، افزود: ۷۶۷ نفر از زندانیان در مقاطع دانشگاهی در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند، که تاکنون ‌۱۱۹ نفر فارغ‌التحصیل شده‌اند.

جهانگیر به برگزاری ۲۱ هزار کارگاه آموزشی دوره‌های عقیدتی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: یک‌هزار روحانی با کمترین امکانات و دستمزد آموزش‌های عقیدتی و سیره و روش زندگی اهل‌بیت(ع) را به زندانیان آموزش داده‌اند.

وی محیط زندان فرصت و تهدید دانست و افزود: محیط زندان برای کسانی فرصت  است که ارزش‌های معنوی را فرا نگرفته در زندان احکام و قرآن را می‌آموزد و تهدید برای کسانی محسوب می‌شود که به تجمع مجرمان در زندان‌ها بپیوندند و در صورت آزادی منجر به خطرات جدی در جامعه ‌می‌شوند.