ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۹ دی ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۷ ق.ظ
آشنایی با شغل های مرتبط با رشته حقوق:
شرایط شغل وکالت و پیش نیازهای ورود به این شغل در ایران
با گسترش روز افزون تعداد مراکز دانشگاهی ارایه دهنده مدارک تحصیلی و ورود بی ضابطه دانشجویان به دانشگاه ها یکی از مسایلی که تحت الشعاع قرار میگیرد بازار کار رشته های دانشگاهی می باشد . طبیعتا هر فارغ التحصیل در رشته خود انتظار ورود در شغل های مرتبط با همان رشته را دارد. رشته حقوق نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد و فارغ التحصیلان این رشته پس از دریافت مدرک منتظر جذب شدن در بازار کار می باشند. یکی از شغل های پرطرفدار در این رشاه وکالت می باشد که در زیر به بررسی آن می پردازیم

با گسترش روز افزون تعداد مراکز دانشگاهی ارایه دهنده مدارک تحصیلی و ورود بی ضابطه دانشجویان به دانشگاه ها یکی از مسایلی که تحت الشعاع قرار میگیرد بازار کار رشته های دانشگاهی می باشد . طبیعتا هر فارغ التحصیل در رشته خود انتظار ورود در شغل های مرتبط با همان رشته را دارد. رشته حقوق نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد و فارغ التحصیلان این رشته پس از دریافت مدرک منتظر جذب شدن در بازار کار می باشند. آن چه که رشته حقوق را از سایر رشته ها متمایز می کند این است که هنوز در برخی از مشاغل فرصت ورود وجود دارد و قارغ التحصیل توامند حقوق با کمی تلاش می تواند جذب یکی مشاغل مرتبط با این رشته شود.

یکی از مشاغلی که دارای سطح اجتماعی بالا در جامعه می باشد و افراد زیادی به دنبال دستیابی مجوز ورود به این رشته می باشند وکالت است. وکالت شغلی است مقدس‌ و عبارتست‌ از پاسداری‌ از عدالت‌ و جلوگیری‌ از ظلم‌ و ستم‌ و دفاع‌ از حق‌ مظلوم‌ و احقاق‌ حق‌ او و اقامه‌ دعوی‌ علیه‌ کسانی‌ که‌ حقوق‌ دیگران‌ را پایمال‌ نموده‌اند. برای گرفتن مجوز وکالت هر ساله از سوی کانون وکلای دادگستری آزمون ورودی برگزار می شود . برای شرکت در این آزمون شرایط عمومی لازم است که عبارتند از:

 1. تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 2. ارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد)یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح. کسانی که فاقد مدرک کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.
 3. شرایط سنی: پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده می شود که هنگام ثبت نام سن آنها ازچهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت ‌نام سن آنها ا ز پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

آزمون وکالت معمولا در اولین جمعه آذر ماه هر سال برگزار می شود و بر مبنای تبصره ماده ۱ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت، تعیین تعداد و ظرفیت کارآموز وکالت در هر یک از کانون های وکلا برعهده کمیسیونی متشکل از رییس کل دادگستری استان، رییس شعبه اول دادگاه انقلاب و ‌رییس کانون وکلای مربوط می باشد.

افرادی که موفق به گذراندن آزمون ورودی می شوند پس از تکمیل مدارک و طی شدن روند اداری برای آن ها پروانه کارآموزی وکالات صادر می شود . دارنده پروانه کارآموزی وکالت موظف به گذراندن حدود ۱۸ ماه دوران کارآموزی زیر نظر وکیل سرپرست خود می باشد. اگر چه کارآموز وکالت در طول دوران کارآموزی می تواند قبول دعوی بکند اما در این زمینه با محدودیت هایی روبرو است. به عنوان مثال پرونده هایی با خواسته بیش از مبلغ ۵۰ ملیون تومان را نمی تواند به تنهایی قبول کند.

پس از گذراندن دوران کارآموزی شخص موظف به شرکت در آزمون اختبار می باشد. این آخرین مرحله برای گرفتن پروانه وکالت می باشد و در صورت موفقیت در این آزمون برای وی پروانه وکالت صادر می شود و در صورت عدم موفقیت با توجه به سایر شرایط، اختبار وی تجدید می شود.

برای قبولی چه منابعی لازم است مطالعه شود؟

اصطلاحا آزمون های وکالت و قضاوت بر خلاف آزمون های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری آزمون های نص محور می باشند. بدین معنی که بیشتر سوالات از متن قوانین می آید و داوطلب می تواند با تسلط کامل بر قوانین پاسخگوی سوالات باشد. البته برای فهم و مطالعه بیشتر قواین کتاب های دیگری نیز مفید می باشد.

وضعیت درآمدی این رشته چگونه است؟

شغل وکالت از آن دسته از مشاغلی است که میزان موفقیت در آن برای وکلای مختلف بسیار متفاوت است. برخی از وکلا بسیار موفق هستند و درآمد بالایی داشته و در حوزه تخصصی خود معروف می باشند و بعضی دیگر هم حتی به سختی هزینه های زندگی خود را تأمین می کنند

به گفته وکلای متخصص و موفق، تسلط بر قوانین و مقررات، دارا بودن روابط عمومی قوی و جسارت لازم از مهمترین عوامل موفقیت در این شغل به حساب می آیند.

با توجه به تمرکز فعالیت های اقتصادی و تجاری در شهرهای بزرگ مثل تهران؛ بازار کار وکلا در اکثر حوزه های تخصصی در این شهرها بسیار بیشتر از شهرهای کوچک است.  از سوی دیگر با گسترش و پیچیده تر شدن روابط  اجتماعی در سال های اخیر، مخصوصا در شهرهای پرجمعیت و بزرگ مثل تهران، اصفهان، مشهد و ….  به تناسب آن مشکلات مردم و دعواهای حقوقی و قضایی نیز افزایش یافته است و بازار کار وکلا در تمام کشور و مخصوصا در شهرهای بزرگ گسترده تر شده است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که میزان موفقیت یک وکیل در بازار کار بیش از گرایش تحصیلی و نوع دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده، به مهارت های فردی خود او در برقراری ارتباط با مخاطبان و همچنین تسلط بر موضوعات تخصصی شغلش بستگی دارد.

مهارت های مورد نیاز برای شغل وکالت

 1. مهارت عالی در سخنوری و نوشتن جهت تنظیم متن دفاعیه و قرائت آن در دادگاه
 2. توانایی تحلیل میزان زیادی از اطلاعات
 3. دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات زیرا کوچکترین موضوعی می تواند بر مسیر پرونده تأثیرگذار باشد و بی توجهی به آن آثار غیر قابل جبرانی به همراه داشته باشد
 4. توانایی توضیح موارد قانونی برای افراد غیر متخصص به صورت خوب و واضح
 5. اعتماد به نفس زیاد به منظور دفاع کامل از موکل در صحن دادگاه
 6. توانایی متقاعد کردن دیگران
 7. توانایی تحمل فشار کاری زیاد و انجام چندین کار به طور همزمان
 8. درایت و همدلی با موکل خود به منظور ایجاد اعتماد به نفس و آرامش در او در جهت پیشبرد بهتر پرونده
 9. شهامت و جسارت
 10. راز داری –  زیرا وکلا اطلاعات بسیار خصوصی موکلان خود را به منظور دفاع بهتر از پرونده کسب می کنند و باید برای موکلان خود رازدار خوبی باشند
 11. آشنایی با مسائل مالی و اعداد و ارقام به خصوص اگر با اموال و کارهای مالی سر و کار دارید.
 12. آشنایی نسبی با علوم جامعه‌شناسی، روانشناسی، انسان شناسی و علوم فلسفه – زیرا حقوق با این علوم ارتباط نزدیکی دارد و برای موفق شدن در این شغل باید با آنها آشنا بود.

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید