ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۵ ق.ظ
مشنور حقوق شهروندی از شعار تا عمل
تناقض طرح عقیم سازی گورخواب ها با ماده یک منشور حقوق شهروندی
آنها که دولت سازندگی را به یاد می‌آورند اظهاراتی از این دست را هم خوب به یاد دارند که فقرا لاجرم زیر چرخ‌های توسعه باید له شوند که عده‌ای هم شدند! اما در دولت تدبیر و امید، سیاستگذاری‌ها برای بی‌خانمان‌ها و فقرا فراتر از له شدن رفته و نسل آنها قرار است برچیده شود، برچیده شدنی که نه با دست‌گیری‌ و حمایت باشد بلکه با عقیم سازی و قیچی کردن نسل آنها همراه است.

گروه اجتماعی کافه حقوق: انتشار گزارشی در مورد گورخوابی چند تن از هموطنان در یکی از شهرستان ها فضاهای متعددی را در مورد این مساله بوجود آورد و در این میان هریک از مسئولین بار مسئولیت ساماندهی این افراد را به گردن دیگری می اندازند. این معضل که در بسیاری از شهرستان ها وجود دارد تبدیل به یکی از مشکلات اجتماعی جامعه شده است که اگر به موقع با آن برخورد نشود چه بسا مشکلات بیشتری را در آینده ایجاد کند.

همیشه در جوامع مختلف عده‌ای هستند که به دلایل متعددی از بیماری گرفته تا اعتیاد و ورشکستگی و… در دایره فقر و بی‌خانمانی دست و پا می‌زنند اما آنچه خط تمایز بین این فقرا می‌شود نوع مواجهه با آنها در جوامع گوناگون است، مواجهه‌ای که در کشور ما بنا به دولت‌های مختلف، شکل و شمایل مثبت دارد.

آنها که دولت سازندگی را به یاد می‌آورند اظهاراتی از این دست را هم خوب به یاد دارند که فقرا لاجرم زیر چرخ‌های توسعه باید له شوند که عده‌ای هم شدند! اما در دولت تدبیر و امید، سیاستگذاری‌ها برای بی‌خانمان‌ها و فقرا فراتر از له شدن رفته و نسل آنها قرار است برچیده شود، برچیده شدنی که نه با دست‌گیری‌ و حمایت باشد بلکه با عقیم سازی و قیچی کردن نسل آنها همراه است. شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان ریاست جمهوری چندی پیش اعلام کرد که باید زنان کارتن خواب «عقیم» شوند تا از میزان هزینه‌ها و خطرات آنها کاسته شود. در اظهار نظری دیگر مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: باید با پروژه قانع کردن زنان کارتن خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد تا جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود. جناب آقای روحانی، مگر نه این است که در متن منشور حقوق شهروندی که چندی پیش به دستان شما با تشریفات بسیار و هزینه های مختلف و تبلیغات فراوان به امضاء رسید، داشتن حق حیات و سلامت و کیفیت زندگی به عنوان یکی از ابتدایی ترین نیازهای هر انسان اشاره نشد؟ حال چگونه و با چه وجدانی برخی از مسئولین دولت تدبیر و امید سخن از عقیم سازی افرادی را می زنند که بسیاری از آن ها احتمالا توسط برخی از سیاست های غلط دولت شما به این روز گرفتار شدند؟

ماده ۲ متن حقوق شهروندی می گوید:««شهروندان از حق زندگی شایسته و لوازم آن همچون و لوازم آن همچون آب، غذای متناسب و …، شرایط محیط زیستی سالم و مطلوب برای ادامه زندگی برخوردارند»» اگر عقیم سازی این گونه افراد متناقض با حقوق شهروندی نیست پس چه می توان نام آن را گذاشت؟ مگر تامین مسکن این گونه افراد در جامعه ایرانی بر عهده دولت نیست؟ آیا منظور از حق داشتن مسکن در منشور حقوق شهروندی، حق داشتن گور برای خواب می باشد؟

گور خواب‌های امروز نتیجه سیاست‌گذاری‌های دیروز است، وقتی به جای راه‌حل ایجاد شغل و تأمین مسکن و سرپناه، یا به دنبال له شدن طبیعی آنها زیر چرخ‌های توسعه هستیم یا در پی عقیم کردنشان که نسلی از آنها باقی نماند، اتفاقات بدیع اینچنینی در جامعه امروزمان، دور از ذهن نیست.

مسئولان دولت تدبیر و امید، طرح‌های حمایتی چون مسکن مهر یا پرداخت یارانه را برای افراد کم درآمد، طرحی شکست خورده خواندند بدون آنکه جایگزینی برای آن تعریف کنند و امروز انگشت حیرت بر دهان می‌گزند که حضور گورخواب‌ها دردناک و ناراحت‌کننده است! از سوی دیگر استاندار تهران این گوخواب‌ها را معتادان متجاهر، معرفی می‌کند و با افتخار اعلام می‌کند که ابتدای دولت تدبیر، سقف نگهداری معتادان ۴۰۰ نفر معتاد متجاهر بوده و امروز به ۱۱ هزار نفر رسیده است!

البته اگر مردم در نظر برخی از مسئولین دولت تدبیر و امید به شهروندان درجه یک و دو تقسیم نشوند باید همه افراد این جامعه سرپناهی برای زندگی داشته باشند.

حضرت امام خمینی (ره) در بیاناتی فرموده‌اند ««طبقات محروم و پابرهنگان جامعه، مورد عنایت خاص حکومت باشند و رفع محرومیت و دفاع از آنان در برابر قدرتمندان، وظیفه بزرگ دولت و دستگاه قضایی محسوب می‌شود. هیچ کس به خاطر تمکن مالی، قدرت آن را نیابد که در امور سیاسی کشور و مدیریت جامعه دخالت و نفوذ کند و هیچ تدبیر و حرکتی درجامعه، به افزایش شکاف میان فقرا و اغنیا نینجامد. پابرهنگان، حکومت اسلامی را پشتیبان و حامی خود حس کنند و برنامه‌های آن را در جهت رفاه و رفع محرومیت خود بیابند»» نه این که با عقیم سازی این افراد آنان را از یکی از بهترین لذت های زندگی یعنی داشتن فرزند محروم سازیم. مسئله عقیم سازی گور خواب‌ها که این افراد به اصطلاح روشن فکر نما بیان کردند، دور از شان انسان است، چراکه این راه کار برای حیوانات هم استفاده نمی‌شود. به جای آنکه برای جلوگیری از این معضلات و آسیب‌های اجتماعی راه حل‌های مناسب ارئه دهند، شروع به پاک کردن صورت مسئله و ایجاد یک فاجعه‌ بزرگ‌تر می‌کنند.

اکنون که تنور تصویب منشور حقوق شهروندی داغ است و دولت آن را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم خود در این چهار سال نام می برد شاهد این سخنان متناقض با متن منشور توسط تیم دولت هستیم وای بر روزی که این منشور به فراموشی سپرده شود و در گوشه ای خاک بخورد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید