ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۰ ب.ظ
توقف شهرک سازی ها در سرزمین های اشغالی؛ از رویا تا واقعیت:
قطعنامه شورای امنیت و شهرک سازی های اسرائیل
این قطعنامه که پیش نویس آن به پیشنهاد مصر تهیه گردیده بود، در روز پنجشنبه ۲۳ دسامبر در با ۱۴ رای موافق و رای ممتنع آمریکا به تصویب رسید. در بخشی از این قطعنامه امده است که «شهرک سازی اسرائیل بقای راه حل دو کشور را به شدت به خطر می‌اندازد و مانعی در برقراری صلح است»

گروه بین الملل کافه حقوق: مبالغه نیست اگر بگوییم که رژیم صهیونیستی با پیشبرد مطالبات خود در زمینه شهرک‌سازی غیرقانونی در تنش مستقیم با بیشتر کشورهای دنیا قرار گرفته است. دولت‌های اروپایی و آمریکا نیز گرچه به صورت ضعیف، اما نارضایتی خود را از ادامه این سیاست ها اعلام و از رژیم صهیونیستی خواسته اند تا این اقدامات را متوقف کند. اما طی سال‌های گذشته کابینه بنیامین نتانیاهو نه تنها اهمیتی به این مطالبات نداده ، بلکه روند شهرک‌سازی‌ را با شدت بیشتری دنبال کرده است. اما به راستی ادامه سیاست گسترش شهرک سازی ها چه اهمیتی برای دولت اسرائیل دارد؟ اهمیتی که باعث شده تل آویو انزوای بیش از پیش خود را به جان بخرد تا بتواند به برنامه های خود در زمینه افزایش شهرک های اسرائیلی نشینی ادامه دهد.

شهرک سازی های یهودی نشین در سرزمینهای اشغالی در حقیقت راهی برای یهودی سازی سرزمینها و اشغال زمینهای جدید است. رژیم صهیونیستی در اجرای طرحهای شهرک سازی و اسکان یهودیان در داخل سرزمینهای اشغالی و مناطق پرجمعیت فلسطینی اهداف زیر را دنبال می کند:

الف: اهداف نظامی – امنیتی :

رژیم صهیونیستی با تملک سرزمینی به وسعت ۲۰۷۰۰ کیلومتر مربع و عدم برخورداری از عمق مناسب و به لحاظ جغرافیای آسیب پذیر در مقابل کشورهای همجوار و همچنین با توجه به سیاست تجاوزکارانه خود همواره در معرض تهدید نیروهای خارجی و همجوار خود بوده است . در همین راستا ، ایجاد شهرکهای یهودی نشین در سرحدات جغرافیایی و مرزهای اقامت صهیونیست ها می تواند یک اقدام پیشگیرانه وپدافندی در مقابل هجوم احتمالی کشورهای همجوار عربی یا نیروهای مبارز به عمق اسرائیل و مرکزیت شهرها و تأسیسات حیاتی آن باشد که در صورت حمله زمینی از سوی یک کشور خارجی ، این شهرکها به عنوان یک مانع عمده می توانند خط پدافندی مناسبی محسوب شده و از پیشروی دشمن به داخل عمق اسرائیل ممانعت کرده و یا حداقل ، آن را تا رسیدن نیروهای کمکی صهیونیستی به تأخیر اندازد .

از سوی دیگر ، تقسیم سرزمینهای اشغالی به بخشهای کوچک جغرافیایی و جداسازی آنها از همدیگر و ایجاد شهرکها در مرزها علاوه بر اینکه آسیب پذیری اسرائیل را در مقابل حملات گسترده و کلاسیک دشمن خارجی ترمیم می کند ، عملاً سیاست سد نفوذ و تئوری دو مرزه کردن اسرائیل را اجرا و از نفوذ گروههای فلسطینی و حملات چریکی آنها به داخل اسرائیل از طریق کشورهای همجوار مثل لبنان ، سوریه و اردن که در مرزها مورد حمایت مادی و معنوی مردم منطقه قرار می گیرند ، جلوگیری می کند ، زیرا شهرکها بر روی ویرانه های روستاها و شهرک های عرب نشین بنا شده و موجب تخریب بسیاری از منازل و مناطق مسکونی و کشاورزی می شد که طبیعتا به منزله اهرم فشاری بر مردم بومی برای کوچ اجباری آنها از مناطق مرزی مورد استفاده قرار می گرفت.

ب: اهداف  سیاسی – اجتماعی

با اشغال سرزمینهای فلسطین توسط صهیونیستها و احداث شهرکهای یهودی نشین در آنها ، هم بافت جمعیتی این سرزمینها تغییر پیدا می کند و هم زمینه اسکان مهاجرین یهودی جدید و توسعه سرزمینی برای ایجاد یک کشور یهودی فراهم می شود. با توجه به وسعت محدود فلسطین اشغالی که جوابگوی اسکان همه یهودیان جهان نیست ، ایجاد شهرکهای یهودی نشین بهترین روشی است که تعداد بیشتری از یهودیان را اسکان می دهد.

ج: اهداف فرهنگی

نظر به اینکه یهودیان مهاجر از ملیت های مختلف ( اروپایی ، آمریکایی ، آفریقایی و آسیایی ) بوده و دارای فرهنگ های مختلف از جوامع گوناگون هستند ، کنترل و همگون کردن آنها امری اجتناب ناپذیر است . رژیم صهیونیستی سعی در ایجاد تسهیلات لازم برای کنترل جامعه یهود و تزریق فرهنگ واحد نوین و همه جانبه بر آنها دارد که تحقق آن در مجموعه های مسکونی بسته به مراتب سهل تر و دستیابی ارگانهای اسرائیل به اهداف مربوطه به لحاظ اطمینان و سرعت ، قطعا بیشتر خواهد بود . مثلاً اسکان دادن یهودیان افراطی در مجاورت با شهرهای فلسطینی به توسعه و رشد روحیه دشمنی آنها با اعراب کمک می کند ، همچنان که این وضعیت در شهرکهای کریات اربع و ایلون ، موریه و عفره که در نزدیکی شهرهای الخلیل و نابلس و رام الله واقع شده اند مشهود است .  همچنین صهیونیستها با گسترش ساخت و ارائه سرویسهای مناسب به مهاجرین در این شهرکها ، فضای مناسب را برای انجام تبلیغات و تشویق سایر یهودیان به مهاجرت به فلسطین و جذب کمکهای یهودیان سراسر جهان مهیا می کنند .

د: اهداف آرمانی و مذهبی

صهیونیستها در تصرف اشغال سرزمینهای فلسطینی و احداث شهرکهای یهودی نشین در این سرزمینها ، بر مبنای آموزه های دینی یهود دو هدف را دنبال می کنند : هدف اول رسیدن به سرزمین موعود ؛ هدف دوم آزادسازی زمینهای به اصطلاح توراتی که به ادعای یهودیان به صورت غصبی در اختیار فلسطینی ها قرار گرفته است . این امر با توجه به آموزه های انحرافی و تحریف شده کتاب مقدس ، زمینه ساز ظهور یک دولت یهودی و تصاحب سرزمین توراتی می باشد که حدود آن در کتاب مقدس تعیین شده است .

ه: اهداف اقتصادی

صهیونیستها ، شهرکهای خود را در مهمترین زمینهای کشاورزی و قابل استفاده فلسطینیان بنا نموده اند و از این طریق دست آنها را از اراضی کشاورزی کوتاه نموده اند. سرزمین فلسطین با وسعت محدود کشاورزی سنتی خود نمی تواند منبع درآمدی سودآوری برای رژیم صهیونیستی بوده و نیازمندیهای جمعیت صهیونیست ساکن سرزمین های اشغالی را با توجه به رشد روزافزون مهاجرین یهودی پاسخگو باشد.  لذا ایجاد شهرکهای یهودی نشین بر روی اراضی و مراکز حیاتی که دارای اهمیت استراتژیکی می باشد از قبیل مناطق کوهستانی و کوهپایه های مجاور و یا سرزمینهای پر آب واجد شرایط جهت کشاورزی و نیز مناطق پرجمعیت فلسطین و سلب مالکیت فلسطینیان از اراضی مزروعی خود ، راه را برای یک کشاورزی مکانیزه فراهم می کند که بر اساس سیاست های اقتصادی رژیم صهیونیستی هم نیازمندیهای غذایی استراتژیک اسرائیل را به طور هماهنگ تأمین نموده و هم از وابستگی غذایی رژیم صهیونیستی به خارج از سرزمین های اشغالی بکاهد.

در مجموع با توجه به آنچه گفته شد، تا حدودی مشخص گردید که توسعه شهرک سازی ها تا چه میزان برای دولت رژیم صهونیستی اسرائیل مهم و حیاتی است. از طرفی مخالفت ها با توسعه این روند روز به روز در حال افزایش است به طوری اخیرا شورای امنیت سازمال ملل در قطعنامه ای ضمن محکومت کردن سیاست های شهرک سازی این رژیم ، خواستار توقف شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطینی از جمله شرق بیت المقدس شد.

این قطعنامه که پیش نویس آن به پیشنهاد مصر تهیه گردیده بود، در روز پنجشنبه ۲۳ دسامبر در با ۱۴ رای موافق و رای ممتنع آمریکا به تصویب رسید. در بخشی از این قطعنامه امده است که «شهرک سازی اسرائیل بقای راه حل دو کشور را به شدت به خطر می‌اندازد و مانعی در برقراری صلح است»

اگر چه این قطعنامه از ضمانت اجرای محکمی در راستای توقف شهرک سازی های اسرائیل به همراه ندارد اما صدور یک چنین قطعنامه ای نیز اعتراض نتانیاهو را به همراه داشته است.

نخست وزیر اسرائیل که پیش از این مخالفت خود را با تصویب این قطعنامه اعلام کرده بود، در واکنش به اقدام شورای امنیت گفت: «اسرائیل به قطعنامه ای که شورای امنیت روزجمعه تصویب کرده و خواستار پایان دادن به شهرک سازی ها شده است، پایبند نخواهد ماند. اسرائیل این قطعنامه شرم آور ضد اسرائیلی سازمان ملل را رد می کند و به مفاد آن پایبند نخواهد ماند»

در مجموع به نظر می رسد مادامی که شورای امنیت با اتخاذ تصمیماتی عینی تر و ضمانت اجراهای مستحکم تر نسبت به محدود ساختن اقدامات توسعه طلبانه اسرائیل در سرزمین های اشغالی اقدام نکند، این قطعنامه مانع حقوقی زیادی برای ادامه فعالیت شهرک سازی به وجود نخواهد اورد. بنابراین این قطعنامه نیز همچون قطعنامه های گذشته اثری بر تغییر سیاست های توسعه طلبانه اسرائیل نخواهد داشت.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید