ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ | ۱۹:۴۶ ب.ظ
آشنایی با رشته حقوق انرژی:
حقوق انرژی یک گرایش میان رشته ای است/ یکی از نیاز های اساسی کشور در حوزه ساماندهی منابع انرژی است
گروه علمی کافه حقوق: اهمیت انرژی در دنیای امروز بر کسی پوشیده نیست. توجه به تاثیرات انکار نشدنی انرژی بر زندگی بشر سبب گشته تا رشته های گوناگونی برای مطالعه و مدیریت انرژی جهت بهبود سطح زندگی بشر و کاهش آسیب های ناشی از تخریب محیط زیست ایجاد گردد. از جمله این رشته ها ،رشته «حقوق انرژی» است. در ادامه جهت آشنایی بیشتر خوانندگان کافه حقوق با این گرایش تخصصی، گفتگو نمودیم با دکتر پیری، دکترای حقوق انرژی از دانشگاه ماستخریت.

گروه علمی کافه حقوق: اهمیت انرژی در دنیای امروز بر کسی پوشیده نیست. از یک سو با توجه به تاثیرات انکار نشدنی انرژی بر زندگی بشر و از سویی دیگر تخریب های گسترده ی زیست محیطی، سبب گشته تا رشته های گوناگونی برای مطالعه و مدیریت انرژی جهت بهبود سطح زندگی بشر و کاهش آسیب های ناشی از تخریب محیط زیست ایجاد گردد. از جمله این رشته ها که به حوزه انرژی از منظر مطالعات حقوقی می پردازد، رشته «حقوق انرژی» است. در ادامه جهت آشنایی بیشتر خوانندگان کافه حقوق با این گرایش تخصصی، گفتگو نمودیم با دکتر پیری، دکترای حقوق انرژی از دانشگاه ماستخریت:

کافه حقوق: در ابتدا اگر موافق باشید تعریفی از رشته حقوق انرژی ارائه دهید؛ این گرایش در چه حوزه هایی ورود می نماید؟

پیری: برای دست یافتن به یک تعریف مشخص از حقوق انرژی نیاز است تا در ابتدا مفهوم انرژی را مشخص سازیم. در گام بعدی باید ببینیم چه جنبه هایی از انرژی است که دارای ابعاد حقوقی است. بنابراین با توجه به این دو مولفه ای که بیان شد، ممکن است تعاریف و چهارچوبهای متعددی از رشته حقوق انرژی ارائه گردد. به عنوان مثال برخی قائل به این هستند که حقوق انرژی محدود می شود به قراردادهایی که در حوزه حمل و نقل، خرید و فروش و کلیه موارد دیگری که به خود انرژی مربوط می شود، منعقد می گردد. برخی دیگرحقوق انرژی را توسعه می هند به منابع طبیعی و انرژی و اینکه ما از چه منابعی می توانیم انرژی را استحصال نماییم و در نهایت حوزه این دانش را به مفاهیمی نظیر آلاینده های زیست محیطی و تخریب محیط زیست می رسانند. بنابراین تعاریف متعددی از حقوق انرژی ارائه می گردد.

کافه حقوق: ایا در حال حاضر گرایشی با این عنوان در ایران تدریس می شود؟

پیری: با توجه به آنچه گفته شد، حقوق نفت و گاز که در بعضی دانشکده های حقوق در ایران تدریس می شود، یکی از زیر مجموعه حقوق انرژی به حساب می آید. چرا که نفت و گاز بخشی از منابع انرژی هستند و غیر از این دو، منابع دیگری نیز در حوزه استحصال انرژی وجود دارد. بنابراین حقوق نفت و گاز یکی از گرایش های خاص حقوق انرژی محسوب می گردد.

کافه حقوق: علاقه مندان به حقوق انرژی در چه گرایشی میتوانند به ادامه تحصیل در این رشته به پردازند؟

پیری: علاقه مندان به ادامه تحصیل در این حوزه میتوانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش حقوق نفت و گاز به ادامه تحصیل بپردازند. البته گرایشی با نام «حقوق انرژی» نیز در حال تدوین و شکل گیری است که به یاری خدا به زودی در دانشکده های های حقوق تدریس خواهد شد.

کافه حقوق: دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در حوزه حقوق انرژی هستند، باید توان خود را برای تقویت بر روی چه مباحثی متمرکز نمایند؟

پیری: اولین نکته برای ورود به این رشته تسلط بر زبان انگلیسی است. از آنجا که بسیاری از متون حقوقی و قراردادهای موجود در این حوزه به زبان انگلیسی است، کسانی که به دنبال ادامه تحصیل در زمینه حقوق انرژی هستند باید از یک تسلط خوبی بر زبان انگلیسی برخوردار باشند. همچنین افراد باید در زمینه حقوق قراردادها به مطالعات عمیق تری بپردازند. همچنین مباحثی نظیر حقوق تجارت بین الملل، حقوق عمومی به خصوص در زمینه قراردادهای دولتی، مالیات و عوارض در حوزه انرژی بپردازد. از موضوعات حقوق بین الملل نیز مباحثی نظیر حل و فصل اختلافات بین المللی و حقوق سرمایه گذاری خارجی نیاز است تا یک متخصص حقوق انرژی مطالعاتی داشته باشد.

کافه حقوق: ایا دانشجویانی که دوره کارشناسی در رشته ای غیر از حقوق مطالعه کرده اند، به ویژه دانشجویان مهندسی یا علوم پایه، میتوانند در این گرایش ادامه تحصیل دهند؟

پیری: البته دانشجویانی هستند که در مقطع کارشناسی در رشته حقوق تحصیل نکرده اند و عمدتا در لیسانس خود را در رشته های فنی و نظیر آن گرفته اند. اما درحال حاضر در رشته حقوق نفت و گاز بسیار موفق هستند. به عبارت دیگر رشته حقوق نفت و گاز یک ماهیت بین رشته ای دارد.


Comments are closed.

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید