ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۰ ب.ظ
طبق اصل 99 قانون اساسی:
شورای نگهبان حق بررسی صلاحیت رییس جمهور فعلی را دارد
یکی از مهمترین وظایف شورای نگهبان، مسئولیت نظارت بر انتخابات است. اصل (۹۹) قانون اساسی در این خصوص بیان می‌دارد:«شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی و همه‌پرسی را بر عهده دارد.» یکی از سوالات بحث های امروزه این است که آیا صلاحیت رییس جمهور فعلی نیازمند رسیدگی مجدد است یا خیر.

یکی از مهمترین وظایف شورای نگهبان، مسئولیت نظارت بر انتخابات است. اصل (۹۹) قانون اساسی در این خصوص بیان می‌دارد:

«شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی و همه‌پرسی را بر عهده دارد.»

همچنین مطابق نظر تفسیری شورای نگهبان «نظارت مذکور در اصل ۹۹ قانون اساسی استصوابی است و شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات از جمله تأیید و رد صلاحیت کاندیداها می‌شود.» (نظر تفسیری شماره ۱۲۳۴ مورخ ۱۳۷۰/۳/۱) مطابق این نظر تفسیری، احراز صلاحیت کاندیداها یکی از مراحل اجرایی انتخابات است که در هر انتخاباتی توسط مرجع پیش‌بینی شده در قانون صورت می‌گیرد، لیکن نظارت بر این مرحله از مراحل اجرایی انتخابات نیز برعهده شورای نگهبان است؛ چراکه نظارت شورای نگهبان بر انتخابات عام بوده و شامل نظارت بر تمامی مراحل اجرایی انتخابات از جمله مرحله تایید و رد صلاحیت‌ نامزدهای انتخاباتی می‌گردد.

این موضوع در قوانین انتخاباتی مصوب مجلس نیز مورد تصریح قرار گرفته است که در این خصوص می‌توان به ماده (۳) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی (مصوب ۱۳۷۸) و ماده (۸) قانون انتخابات ریاست جمهوری (مصوب ۱۳۶۴) اشاره نمود.

با وجود این، قانون اساسی به موجب ذیل بند «۹» اصل (۱۱۰)، به صورت استثنائی احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری را «مستقیماً» برعهده شورای نگهبان قرار داده است. به موجب ذیل این بند «…صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری از جهت دارا بودن شرایطی که در این قانون می‌آید، باید قبل از انتخابات به تأیید شورای نگهبان و در دوره اول به تأیید رهبری برسد.» بر این اساس، اگرچه احراز صلاحیت نامزدهای انتخاباتی یکی از مراحل اجرایی انتخابات محسوب می‌گردد، لیکن اهمیت و حساسیت انتخابات ریاست جمهوری موجب شده است که قانون اساسی استثنائا این مرحله اجرایی در انتخابات ریاست جمهوری را مستقیماً برعهده شورای نگهبان قرار دهد.

در قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۳۶۴) نیز به تبع قانون اساسی، اگرچه وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات شناخته شده است (ماده ۳۱ قانون)، لیکن رسیدگی به صلاحیت داوطلبان به صورت کامل مستقیماً برعهده شورای نگهبان قرار گرفته (مواد ۵۶ تا ۵۹ قانون) و وزارت کشور در این خصوص صلاحیتی ندارد.

در خصوص این که آیا شورای نگهبان اختیار رسیدگی به بررسی صلاحیت رییس جمهور فعلی را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ،که در دوره قبل صلاحیت وی تایید شده است را نیز دارد یا خیر بحث های مختلفی بوجود آمده است. برخی می گویند با توجه به رویه ای که در چند سال اخیر بوجود آمده است و تمامی روسای جمهور منتخب مردم در دور دوم نیز صلاحیت آن ها تایید شده است، اکنون نیز صلاحیت رییس جمهور قبلی تایید می شود و نیازی به بررسی مجدد صلاحیت وی نمی باشد. اما آن چه که از گفته های کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان می توان برداشت کرد این است که در همه حالت ها این حق قانونی شورای نگهبان است تا صلاحیت همه ی نامزدها را بررسی کند و فرقی ندارد که وی رییس جمهور قبلی است یا فردی عادی. پس با این سخنان می توان احتمال داد که جناب روحانی در دور جدید انتخابات امکان رد صلاحیت وی وجود دارد و شورای نگهبان این حق را دارد تا با بررسی صلاحیت اوی، ایشان را رد صلاحیت یا تایید صلاحیت کند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید