ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۲ ب.ظ
مصاحبه اختصاصی سایت کافه حقوق با رتبه 12 کانون وکلای خراسان:
چگونه برای آزمون وکالت آماده شویم
محمد محمودی
نتایج آزمون وکالت روز پنج شنبه منتشر شد و داوطلبان نتیجه زحمات خود را مشاهده نمودند. یکی از قبول شدگان آزمون وکالت جناب آقای محمودی هستند که در کانون خراسان توانستند رتبه ۱۲ را کسب نمایند. ایشان در آزمون قضاوت امسال نیز موفق به کسب رتبه ۵۶ شدند. در ادامه مصاحبه ای را با ایشان ترتیب دادیم.

کافه حقوق: ابتدا خودتون رو معرفی کنید

محمد محمودی هستم متولد ۱۳۷۰ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه گیلان، رتبه ۱۲ کانون وکلای خراسان و رتیه ۵۶ آزمون قضاوت سال ۱۳۹۵٫

کافه حقوق: چی شد به رشته حقوق علاقمند شدید؟

من از دبیرستان علاقمند به دروس استدلالی نظیر منطق و فلسفه بودم و از همونجا با تحقیقاتی که داشتم رشته حقوق رو به عنوان یکی از اولویت های شخصی خودم در زندگی انتخاب کردم چون حس میزدم با توجه به برخی از توانایی های شخصی که دارم میتونم تو این رشته موفق باشم. رشته حقوق فضای خاص خودش را دارد و این خیلی برای من جذاب است.

کافه حقوق: سال چندمی هست که در آزمون وکالت شرکت می کنید؟

من اولین سالی هست که در آزمون وکالت شرکت می کنم.

کافه حقوق: چقدر برای قبولی در آزمون وکالت و قضاوت وقت گذاشتید؟

من تا اوایل تیر ماه درگیر خدمت سربازی بودم و در واقع بعد از ماه مبارک رمضان به صورت جدی وقت خودمو برای قبولی آزمون ها گذاشتم. اوایل شروع مطالعه یکم سخت بود برام چون از فضای درس و دانشگاه ی مدت دور بودم اما هر روز ک میگذشت این حس رو داشتم که دارم به آمادگی مطلوب میرسم. البته برای آزمون قضاوت اونطور که دلخواهم بود نتونستم مطالب رو جمع بندی کنم اما برای وکالت کاملا آماده بودم. در کل چهار ماه برای آزمون وکالت وقت گذاشتم

کافه حقوق: روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟ چه ساعت هایی؟

میزان ساعات مطالعم در روز تغییر زیادی نداشت. اوایل ک شروع کردم از روزی ۸ ساعت تا نزدیکای آزمون (منظورم دو هفته آخر هست) تا روزی ده ساعت هم رسید. من برای مطالعه به کتابخونه میرفتم و از ساعت ۸ صبح کتابخونه بودم البته این بین وقت نهار و نماز هم باید در نظر گرفته بشه. من اعتقاد دارم بهترین زمان برای خوندن صبح هست برای همین دروس سخت رو برای صبح برنامه ریزی میکردم و دروسی که مسلط بودم مثل جزا و کیفری برای عصر برنامه ریزی میکردم.

کافه حقوق: شیوه مطالعتون چگونه بود ؟ هر روز ی درس خاصی رو میخوندید یا همه دروس رو میخوندید؟

نه من سعی میکردم هر روز چهار عنوان درسی بخونم چون تمرکز رو ی درس در یک روز کامل برام خسته کننده بود. البته این مساله بسته به نظر شخصی هر فردی داره اما من این شیوه رو انتخاب کردم.

کافه حقوق: شب و روز آزمون چطور بود براتون؟ استرس هم داشتید؟

استرس به اونصورت ک بخاد تمرکز اصلی منو بگیره نداشتم. در واقع کسی که به اندازه کافی مطالعه کرده باشه به نظرم استرس کمتری داره. من روز قبل آزمون رو رفتم حرم امام رضا علیه السلام و ازش خواستم که تو این آزمون کمکم کنه و خداروشکر ک امام رضا علیه السلام هم هوامو داشت. سر جلسه هم فقط حواسم به سوالات بود که اشتباه نکنم و تو دام تست نیفتم.

کافه حقوق: چه منابع مطالعاتی برای آزمون وکالت و قضاوت خوندید؟

به این دلیل که آزمون های نظیر وکالت و قضاوت برخلاف آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری قانون محور هستند و متن قانون ملاک اصلی برای طرح سوالات هست به عنوان یکی از مهمترین منابع متن قانون رو ابتدا پیشنهاد میکنم. در کنار قانون برای فهم بیشتر میشه از کتاب های کمک حافظه هم استفاده کرد. اگر بخام به طور جزیی به منابع مطالعاتیم اشاره کنم تو درس مدنی کتاب نظم کاتوزیان و جزوه دکتر شهبازی، در درس آیین دادرسی مدنی، کتاب کمک حافظه علی فلاح، حقوق تجارت هم کتاب کمک حافظه علی فلاح، در درس حقوق جزا، سه جلد حقوق جزا اختصاصی دکتر میر محمد صادقی، در درس آیین دادرسی کیفری کتاب نکته ها در قانون آیین دادرسی کیفری نوشته دکتر خالقی و درس اصول فقه هم کتاب اصول فقه دانشگاهی فرید شب خیز. کتاب های مفصل تر دیگری نیز برای مطالعه می توان پیشنهاد کرد نظیر کتاب های دکتر شمس در درس آیین دادرسی مدنی اما من با توجه به زمان اندکی که داشتم ترجیح دادم از خوندن این کتب صرف نظر کنم.

البته باز هم تاکید میکنم متن قانون از اصلی ترین منابع هست و تسلط کافی باید به متن داشت. در ماه آخر منتهی به آزمون هم توصیه میکنم داوطلبان با زدن تست فراوان و البته استاندارد اشکالات خودشون رو برطرف کنند.

آیا از کلاس و آزمون های موسسات هم استفاده کردید؟

من از هیچ کلاسی برای آزمون های وکالت و قضاوت استفاده نکردم و اعتقاد داشتم که خوندن خودم تاثیر خیلی بیشتری داره تا این که بخام وقتمو تو رفت و آمد به کلاس بگذرونم. البته از آزمون های یکی از موسسات استفاده میکردم.

شیرین ترین درس مطالعاتی برای وکالت از نظر شما؟

من چون گرایش ارشدم جزا و جرم شناسی هست ، درس حقوق جزای اختصاصی رو خیلی دوست دارم و هروقت ک این درس رو میخونم حس خوبی دارم و به امید درصد بالا تو این درس رفتم سر جلسه آزمون اما متاسفانه بخاطر سطح سوالات جزا و این ک نزدیک به چهار سوال این درس رو اختلافی داده بودن درصدی ک مد نظرم بود رو نتونستم بدست بیارم.

شما قضاوت هم رتبه خوبی آوردید نظرتون در مورد این شغل چی هست؟

قضاوت یکی از مشاغل سخت در کشور ما هست و کسی که این شغل رو انتخاب میکنه باید از توانایی ها و قابلیت های زیادی برخوردار باشه. کسی که تو این منصب خدمت میکنه باید خیلی مراقب باشه تا درگیر خیلی از مسایل حاشیه ای نشه. البته وکالت هم همینطور هست اما قضاوت به نظرم سخت تر هست.

نهایتا کدوم رو انتخاب میکنید اگر قضاوت رو هم قبول بشید؟

هنوز مشخص نیست که قضاوت هم قبول بشم یا نه چون مراحل زیادی در پیش دارم و امکان داره تو هرکدوم از مراحل حذف بشم. وقتی قبول بشم تصمیم میگیرم که کدوم یکی رو انتخاب کنم.

چه پیشنهادی برای داوطلبان سال آینده وکالت دارید؟

تنها پیشنهاد من برای داوطلبان سال آینده تلاش و پشتکار هست و این که همیشه امید داشته باشن. داشتن روحیه و امید به قبولی یکی از پیش نیازهای قبولی تو این آزمون هست. من خودم از روزی که شروع به مطالعه کردم با این ک مدت چهار ماه از نظر خیلی از دوستام کم بود و برخی میگفتند نمیتونی قبول بشی با این حجم از درس ها، اما یک روز هم به این ک قبول نمیشم فکر نکردم و به تلاش خودم ادامه دادم و نتیجه مدنظرم رو کسب کردم.

کافه حقوق: ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید

خواهش میکنم، بنده هم از سایت خوب کافه حقوق تشکر میکنم.


  1. فا_طمه   ۱۳۹۶/۰۳/۰۲  

    عالی

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید