ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۷ ب.ظ
مصاحبه کافه حقوق با دکتر امیری اصفهانی
پیش نویس سند جامع ملی پیشگیری از وقوع جرم آماده شده است
امیری اصفهانی
یکی از مهمترین مباحث در زمینه جرم زدایی در جامعه بحث پیشگیری از وقوع جرم است به صورتی که اگر این مساله در حوامع به صورت جدی دنبال شود می توان تا حدود زیادی از میزان جرم را در جامعه کاهش داد. در همین زمینه گفتگویی را با دکتر امیری اصفهانی معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ترتیب دادیم.

کافه حقوق: وضعیت پیشگیری از جرم در ایران به چه صورت است ؟

در قبل از انقلاب ما سابقه مشخصی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم نداریم اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در فصل مربوط به وظایف قوه قضاییه و اصل ۱۵۶ وظیفه اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم به عنوان یکی از وظایف ۵ گانه قوه قضاییه برشمرده شده است اما به شکل ساختاری و نظام مند و هوشمند تقریبا از اواسط دوره ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی به موضوع پیشگیری پرداخته شد و اقدام روشن تر آن با تشکیل ستاد حفاظت اجتماعی شکل گرفت و استمرار داشت تا این که در زمان مدیریت آیت الله لاریجانی با تشکیل معاونتی تحت عنوان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم شکل کاملا سازماندهی شده ای پیدا کرد. این معاونت در طول شش سال گذشته اقدامات گسترده ای در عرصه فرهنگ سازی و تولید ادبیات پیشگیری و ایجاد هماهنگی با حوزه های مختلف انجام داده است.

کافه حقوق: چه اقداماتی در زمینه پیشگیری از جرم صورت گرفته است؟

امیری اصفهانی: اقدامات زیادی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم صورت گرفته است و حرکتی رو به رشد داریم اما در طول سال های بعد از انقلاب ما یک عقب افتادگی در این عرصه داشتیم و باید با یک حرکت جهشی این عقب افتادگی را جبران کنیم.

آن چه که در بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی منظور شده است اقدام مناسب در زمینه پیشگیری از وقوع جرم بر عهده قوه قضاییه قرار گرفته است. مفهوم این اصل این است که سایر دستگاه ها و به ویژه قوه قضاییه باید قوه قضاییه را در این زمینه همراهی کنند . البته پیشگیری از وقوع جرم فقط یک وظیفه بخش حاکمیتی نیست زیرا اصلی ترین مشتری جامعه عاری از جرم و ناهنجاری مردم هستند، مادام که مردم در عرصه پیشگیری از وقوع جرم مشارکت نداشته باشند و احساس مسئولیت لازم را نداشته باشند پیشگیری از وقوع جرم به نتیجه نخواهد رسید . یعنی اگر ما بخواهیم یک مهندسی کلی داشته باشیم و جامعه را به دو بخش حاکمیت و مردم تقسیم کنیم، مردم یک مسئولیت ویژه در عرصه پیشگیری از وقوع جرم دارند کما این که در اصل ۸ قانون اساسی هم امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک وظیفه همگانی ، مردم نسبت به مردم، مردم نسبت به دولت و دولت نسبت به مردم اشاره شده است. در واقع وظیفه مردم نقش مهمی دارد.

بخش دیگر وظیفه دستگاه های حاکمیتی است . منظور از حاکمیت اعم از سه قوه و نهادهای عمومی غیر دولتی و نیرو های مسلح و سایر اشخاص متولی امر حاکمیتی است و هر کدام از این بخش ها باید در زمینه پیشگیری اقداماتی را انجام دهند. بنابراین در گام اول پیوستگی بین این بخش ها ضرورت دارد.

کافه حقوق: آیا قوانین خاصی هم در زمینه پیشگیری از وقوع جرم تصویب شده است؟

امیری اصفهانی: تقریبا در حدود ده سال قبل لایحه ای در مورد پیشگیری از وقوع جرم به مجلس ارائه شد. این لایحه در مجلس تغییراتی کرد و در شورای نگهبان مورد ایراد واقع شد و سرانجام مجمع تشخیص مصلحت نظام در تابستان سال گذشته این مصوبه را تایید کرد و ابلاغ شد و ما از مهرماه سال ۱۳۹۴ ما دارای قانونی تحت عنوان پیشگیری از وقوع جرم هستیم. بر اساس این قانون شورایی به ریاست رییس قوه قضاییه و معاون اول رییس جمهور با عضویت چند وزارتخانه و دستگاه اجرایی و چند سازمان متصل به قوه قضاییه و چند واحد از مجلس شورای اسلامی ، بسیج و نیروی انتظامی و صدا و سیما شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم را تشکیل می دهند.

وظیفه اصلی این شورا در ماده ۳ این قانون اشاره شده که شاید یکی از مهمترین و راهبردی ترین وظایفی که در ماده ۳ است، تقسیم کار ملی و تصویب برنامه های پیشگیری در سطح ملی، ایجاد هماهنگی بین واحد های مختلف ، انجام مطالعات مناسب جرم شناسی، پیش بینی وضعیت جرایم و ایجاد همگرایی در وظیفه بخش مردمی و بخش حاکمیتی می باشد. دبیرخانه ای هم بر اساس ماده ۵ این قانون منظور شده است که معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم در واقع نقش دبیرخانه این شورا را عهده دار است و الان برنامه های لازم برای تشکیل اولین جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در حال طراحی است، دستور جلسات مناسبی هم در حال آماده سازی است و امیدواریم هرچه زودتر اولین جلسه شورا هم تشکیل شود تا بتوانیم در راستای پیشگیری از وقوع جرم گام های مهمی برداریم.

طبق قانون پیشگیری از وقوع جرم مسئولیت نهایی هماهنگی بین مردم و حاکمیت با چه نهادی می باشد؟

امیری اصفهانی: این مسئولیت با شورایی است با نام شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم که رییس قوه قضاییه، رییس این شورا است.

چه برنامه ها و طرح هایی در دستور کار این شورا تاکنون قرار گرفته است؟

امیری اصفهانی: در حال حاضر برنامه ریزی های مختلفی شده است و بررسی های مناسبی انجام شده از جمله این که پیش نویس سند جامع ملی پیشگیری از وقوع جرم آماده شده است ، برنامه های عملیاتی بلند مدت برای نظام پیشگیری کشور تدوین شده ، هماهنگی های اولیه بین دستگاه های ملی با ایجاد جلسات هماهنگی و تنظیم تفاهم نامه های عملیاتی بوجود آمده است. اما این ها گام اول در عرصه پیشگیری از وقوع جرم است و همانطور که عرض کردم ما عقب افتادگی داریم و باید با تسریع تقویت این مسیر عقب افتادگی را جبران کنیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید