ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
چگونه برای آزمون وکالت آماده شویم«2»:
روش مطالعه برای آزمون وکالت/ در کدام کلاس و آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟
دانا معبدی- رتبه 5 آزمون وکالت کانون البرز
شرکت در کلاس های مختلف و متنوع، امروزه، بتدریج در حال تبدیل به یک سنت و قاعده است؛ این موضوعی است که به راحتی نمی توان بطور کامل وصف صحت را برای این رفتار تایید یا رد نمود.

گروه علمی کافه حقوق: شرکت در کلاس های مختلف و متنوع، امروزه، بتدریج در حال تبدیل به یک سنت و قاعده است؛ نمی توان بطور کامل وصف صحت را برای این رفتار تایید یا رد نمود.

بله! همانطور که به اشاره آمد نمی توان چنین کلاس هایی را کاملا رد کرد اما باید لزوم شرکت در این قبیل کلاس ها را مختص افرادی دانست که اثری از اعتماد بنفس و توان خودیادگیری در آنها نیست یا اینکه مدتهاست از مشق حقوق دورافتاده ، کِلک بدست نگرفته و در دوران دانشجویی حداقل ها را نیاموخته اند؛ در غیر اینصورت نیازی به شرکت در اینگونه کلاس ها نیست. با چنین وجهی اگر داوطلبانی که اصولا نیاز به حضور در این کلاس ها ندارند، به اشتباه، یا داوطلبانی که به یقین  و بدرستی یافته اند چاره ایی جز شرکت در کلاس ها ندارند، با خطا در انتخاب موسسه ایی، در این کلاسها حضور یافته اند، نتنها هزینه هایی را به ناروا بر خانواده خود تحمیل کرده، بلکه احتمالا یک یا چند سال زمان را از کف داده و ذهن خود را بیش از پیش مخدوش کرده اند.

شرکت در کلاس ها و آزمون های آزمایشی موسسات؛ آری یا خیر؟

اما در مورد شرکت در آزمون های آزمایشی تصمیم گیری و اظهار نظر ساده تر است. کسانیکه از  گروه های شخصیتی A”” هستند، معمولا افراد نگران و پر استرسی اند که همیشه در مدیریت فرآیند و جلسه آزمون مشکل داشته و با اینکه سطح اطلاعات بالایی دارند، اما همیشه نتایج نامطلوب حاصله را ناشی از استرس، کم آوردن زمان، گیجی و فراموشی نکات می دانند.

بنابراین افراد اخیر بیشترین نیاز را به آزمون های آزمایشی دارند، اما باید در انتخاب موسسه ایی که چنین خدمتی را ارائه می دهد دانا باشند و مطلقا جذب تبلیغاتی از قبیل “فلان تعداد سوالات آزمون وکالت عینا در آزمون های آزمایشی ما قبلا تکرار شده است و …” نشوند ؛ در نتیجه از تجربیات دیگران در این خصوص مدد بجویید، در صورت امکان سوالات آزمایشی سال های قبل موسسات مختلف را بیابید و مطالعه کنید و بهترین را برگزینید{و نویسنده نمی تواند در این خصوص بدلایل اخلاقی توصیه خاصی نماید}.

اگر انتخاب داوطلب ناصواب باشد و موسسه ایی را که تجربه کافی و متخصصان لازم را برای برگزاری آزمون های متعدد ندارد، برگزیند، از قضا سرکنگبین صفرا  خواهد فزود، و داوطلبی که بنا به گفته بالا از بابت رفع استرس و کسب مهارت مدیریت آزمون، به چنان موسساتی رجوع کرده است، در جلسه آزمون وکالت بیش از پیش دچار استرس و نگرانی می شود.

انتظام دهی به مطالعات؛ چگونه؟

موفقیت در آزمون وکالت حاصل یک ترکیب است، اگر از کسانی که در این رقابت موفق شده اند بپرسید: چه کرده ایی؟ احتمالا آنچه در پاسخ او برجستگی می نماید شیوه برنامه ریزی اوست؛ بعبارت ثانی از تجزیه ترکیب موفقیت در آزمون وکالت و کسب رتبه برتر به عناصر مختلفی دست می یازید که یکی از مهمترین آنها “برنامه ریزی منطقی، صحیح و مناسب با شخصیت داوطلب و خانواده ی اوست”.

زمانی که فرد اقدام به تهیه یک برنامه تحصیلی برای خود می‌کند توجه بیشتری به اهداف برنامه مبذول می‌دارد و این کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از اهداف پیدا کند و آنها را دسته بندی می‌کند؛ اهداف طولانی مدت و کوتاه مدت را تشخیص دهد و هیچیک را فدای دیگری نکند.

همچون سایر امور زندگی مسائل تحصیلی نیز از لحاظ تنظیم وقت و زمان دارای اهمیت هستند. برنامه ریزی به فرد کمک خواهد کرد استفاده مفیدتری از مدت زمانی که در اختیار دارد،  نماید و از اتلاف وقت خود جلوگیری کند. مسأله وقت در آزمون وکالت و در حین برنامه ریزی برای آن اهمیت شایان توجهی دارد. از دست دادن وقت برابر خواهد بود با از دست دادن بسیاری از موفقیتها در آینده.

استفاده از یک برنامه ریزی استاندارد و با اصول صحیح و علمی به فرد کمک خواهد کرد انرژی و توان ذهنی خود را بیهوده به هدر ندهد. در این نوع برنامه ریزی های استاندارد عمدتا روشهای مفیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد که موجب خواهد شد فرد بیشترین استفاده را از توان ذهنی خود بکند و از اتلاف آن جلوگیری کند. به یک مثال توجه کنید، در برنامه ریزی تحصیلی بر مبنای یافته‌های روانشناسی اصلی در نظر گرفته می‌شود، با این محتوا که بعد از مدتی (حدود ۴۵ دقیقه) بعد از شروع مطالعه و یادگیری منحنی یادگیری بسیار پائین می‌آید، بطوری که فرد یادگیری خوبی بعد از این زمان نخواهد داشت، مگر اینکه یک استراحت کوتاهی داشته باشد. با در نظر گرفتن اصولی از این قبیل، فرد برنامه ریزی تحصیلی خود را طوری انجام می‌دهد تا هر ۴۵ دقیقه یکبار استراحت کوتاهی داشته باشد تا دوباره با تجدید قوای ذهنی شروع به یادگیری نماید.

برای برنامه ریزی در کلیه امور باید اهداف دقیق و روشنی داشته باشید؛ این مسأله در برنامه ریزی برای آزمون وکالت حائز اهمیت فراوان تری است. برای خود روشن کنید اهداف بلند مدت شما کدامها هستند، اهداف کوتاه مدت کدامها هستند. زمان دقیقی برای هر یک از اهداف کوتاه مدت تعیین کنید، مثلا تعیین کنید که مطالعه چه دروسی را در چه مدت زمانی به اتمام خواهید بود.

برخی افراد از شیوه مطالعه تک درسی استفاده می‌کنند. مثلا یک هفته یا یک روز برای یک درس؛ این شیوه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری در آنها می‌شود. توصیه می‌گردد به جای روش تک درسی از شیوه موازی استفاده کنند. به این ترتیب که دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب و مطالعه کنند؛  به این ترتیب خواهند توانست از خستگی ذهنی جلوگیری کنند. هر چقدر تنوع در زمان بندی مطالعه این دروس بیشتر باشد به همان اندازه از خستگی ذهنی بیشتر جلوگیری خواهد شد.

در مطالعه تمام وقت خود زمانیکه برای آزمون وکالت برنامه ریزی می‌کنید علاوه بر استراحتی که هر ۴۵ دقیقه یکبار و به مدت یک ربع برای خود در نظر می‌گیرید، هر چند ساعت یکبار مدت زمان طولانی تری برای استراحت مثلا نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه در نظر بگیرید و استراحت طولانی تری برای پایان هر مقطع زمانی (مثلا یک هفته یا یک ماه) و شروع مقطع در نظر داشته باشید.

توصیه نویسنده این است که در یک بازه ی زمانی ده (۱۰) ماهه، چهار(۴) دوره مطالعاتی داشته باشید. در دوره یکم وظیفه مهم و سرنوشت ساز محشا نویسی برای هر درس را دارید؛ در این دوره همانطور که قبلا به تفصیل ذکر شد از منابع مهم و اصلی باید مطالب را ضمن فراگیری در کتب پایه وارد کنید، تست های سنوات قبل و تالیفی را مطالعه و به طرح سوال در ذهن خود بپردازید، اگر در آزمون های آزمایشی موسسه ایی شرکت کرده اید پاسخنامه تفصیلی آنها را مطالعه و موارد حائز اهمیت را در منابع پایه محشا کنید. آرای وحدت رویه و قوانین پراکنده را مطالعه و ارتباط شبکه ایی بین مواد یک قانون و ارتباط آنها با قوانین پراکنده را کشف کنید. دقت داشته باشید که در مرحله یکم باید بخش زیادی از فرآیند یادگیری را پیموده باشید.

بنظر می رسد که اگر در این مرحله هر روز را به سه(۳) درس اختصاص دهید بهتر است. هر بار که عنوان و مبحثی را محشا می کنید در مرتبه بعد که قرار است همان درس را مطالعه کنید، ابتدا محشا نویسی های قبلی را مرور کنید و سپس وارد عنوان جدیدی شوید؛ مثلا اگر امروز سه شنبه باشد و از ساعت ۸صبح الی ۱۲ظهر درس تجارت مبحث اشخاص و اعمال تجاری را مطالعه و از کتاب های قانون تجارت در نظم حقوقی آقای فرحناکیان و جلد اول حقوق تجارت آقای عرفانی مطالب اساسی و آزمونی را با محشا نویسی وارد کتاب ساده ساز آقای فرحناکیان نمایید و با تست ها بازی نمایید، پس از اتمام این کار، در پنج شنبه اگر قرار است از ساعت ۸صبح الی ۱۲ظهر مجددا درس تجارت اما مبحث دفاتر تجاری را بخوانید، ابتدا عنوان قبلی محشا شده را مرور کنید و به همین ترتیب سایر مباحث و سایر دروس را با دقت مطالعه و مرور کنید. این مرحله ۴ ماه بطول خواهد انجامید، زمانبر است و ظالمانه! اما مطمئن باشید با این تلاش مستمر بار خود را بسته اید و بالقوه از نفرات برتر آزمون وکالت هستید.

در مرحله دوم که احتمالا سه(۳) ماه بطول می انجامد موظف هستید منابع پایه و محشا شده ایی که خودتان خالق و نویسنده آنها هستید را بخوانید، هرچند می توانید در موارد نادری که ابهام یا نقصی در نوشتار خود می یابید مجددا گوشه چشمی به منابع اصلی داشته باشید یا حتی دوباره تست ها را مرور کنید؛ اشکالی ندارد.

در مرحله سوم،  تمرکز، حفظ حریم و تنهایی بیش از سایر مراحل اهمیت دارد. مضمون این مرحله شبیه مرحله دوم است، با این تفاوت که مدت آن دو(۲) ماه بطول خواهد انجامید، و تسلط نهایی هدف اصلی آن است.

در گام چهارم که یک ماه برای انجام آن فرصت دارید و بیش از پیش به روز برگزاری آزمون نزدیک هستید باید طوری برنامه ریزی کنید که هر شش درس را حداقل یکبار مرور و به جمع بندی نهایی بپردازید. در این دوره یک ساعت در روز را به مطالعه قوانین پراکنده و آرای وحدت رویه اختصاص دهید.

در روز برگزاری آزمون آرامش خود را حفظ نمایید. نگران جمعیت زیاد داوطلبان در محل برگزاری آزمون نباشید زیرا افراد قلیلی نظیر شما وجود دارند که زحمت کشیده اند و بر مباحث همچون شما تسلط دارند.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید