ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰ ق.ظ
معاهدات بین المللی در دولت یازدهم:
موافقتنامه اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی با دولت مجارستان
بر اساس دو اصل کلی «سرزمینی بودن قوانین مالیاتی» و «مالیات بر اشخاص مقیم» قواعدی را برای اخذ مالیات از منابع یا اشخاص وضع می نماید. در این میان اجرای همزمان این دو اصل از سوی یک کشو در خصوص افراد یا شرکت های سرمایه گذار کشور خارجی دیگر، امکان دریافت مالیات مضاعف را نسبت به اتباع آن کشور خارجی به وجود می آورد. معاهدات جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف راه حلی است برای پیشگیری از بروز مشکلات این چنینی در روابط اقتصادی میان کشورها.

گروه بین الملل کافه حقوق: مالیات مضاعف مالیات وضع شده از سوی دو یا چند کشور مختلف بر یک درآمد، یک دارایی و یا یک معامله واحد می باشد و چون اخذ مالیات مضاعف عرفاً عملی ناعادلانه به شمار می رود اغلب کشورها با عقد قراردادهایی تحت عنوان موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف از دریافت مالیات مجدد صرف نظر می کنند و یا از میزان آن می کاهند.

درواقع کشورها بر اساس دو اصل کلی «سرزمینی بودن قوانین مالیاتی» و «مالیات بر اشخاص مقیم» قواعدی را برای اخذ مالیات از منابع یا اشخاص وضع می نماید. در این میان اجرای همزمان این دو اصل از سوی یک کشو در خصوص افراد یا شرکت های سرمایه گذار کشور خارجی دیگر، امکان دریافت مالیات مضاعف را نسبت به اتباع آن کشور خارجی به وجود می آورد. مطابق اصل سرزمینی بودن مالیات ها، کلیه درآمدهای حاصله در محدوده سرزمینی یک کشور، مشمول اخذ مالیات می گردد. همچنین اصل مالیات بر اشخاص مقیم نیز بیان می دارد کلیه افرادی که مقیم یک کشور محسوب می گردند نسبت به درآمدهای خود در داخل یا خارج آن کشور مشمول پرداخت مالیات می گردند.

اما در پاره ای از مواقع تداخل ناشی از اجرای همزمان این دو اصل در خصوص برخی از فعالیت های اقتصادی در کشور از سوی اتباع کشور خارجی دیگر، مشکلاتی از جمله اخذ مالیات مضاعف به وجود می آورد. بنابراین معاهدات جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف راه حلی است برای پیشگیری از بروز مشکلات این چنینی در روابط اقتصادی میان کشورها.

این موافقتنامه ها شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر سرمایه است که صرفنظر از ‌نحوه اخذ آنها، از سوی هر دولت متعاهد، تقسیمات سیاسی یا مقامات محلی آن وضع‌می‌گردد.مالیات بر درآمد و سرمایه عبارت است از مالیات بر کل درآمد و کل سرمایه یا‌اجزای درآمد و سرمایه از جمله مالیات درآمدهای حاصل از نقل و انتقال اموال منقول یا‌غیرمنقول، مالیات بر کل مبالغ دستمزد یا حقوق پرداختی توسط موسسات و همچنین‌مالیات بر افزایش ارزش سرمایه. بدین ترتیب که اشخاص حقیقی و حقوقی که در کشور ثالث سرمایه گذاری می نمایند از پرداخت مضاعف مالیاتهای مذکور معاف گردند و تنها به یکی از دول طرفین مالیات پرداخت نمایند.

در همین راستا تاکنون دولت جمهوری اسلامی ایران بیش از ۱۴ موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف با کشورهای مختلف امضا نموده است. از جمله این موارد میتوان به لایحه «موافقت‌نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری مجارستان به‌منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد و سرمایه به‌انضمام تشریفات (پروتکل) الحاقی» اشاره داشت.

موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری مجارستان به منظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیاتهای بر درآمد و سرمایه به انضمام تشریفات (پروتکل الحاقی)، با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه مورخ ۹۴/۱۱/۲۵به تصویب هیئت وزیران رسیده است. این موافقتنامه در تهران و در دو نسخه در تاریخ ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۹/۹/۹۴هجری شمسی به زبانهای فارسی، مجاری و انگلیسی تنظیم شده است. تمامی متون این موافقتنامه از اعتبار یکسانی برخوردار بوده و در صورت بروز اختلاف در تفسیر مفاد آن، متن انگلیسی ملاک خواهد بود.

مبنای قانونی ارائه این لایحه ازسوی دولت، ماده (۱۶۸) قانون اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم است که به موجب آن، دولت میتواند برای جلوگیری از أخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات راجع به درآمد و دارایی مؤدیان با دولتهای خارجی موافقتنامه های مالیاتی منعقد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی، به مرحله اجرا بگذارد.

لازم به ذکر است پیش از انقلاب اسلامی، ایران تنها با کشورهای فرانسه و آلمان موافقتنامه اجتناب از أخذ مالیات مضاعف امضا کرده بود، اما در سالهای بعد از انقلاب اسلامی و علی الخصوص در سالهای اخیر(از سال ۱۳۷۶ تا به حال) چندین مورد موافقتنامه از این نوع با دیگر کشورها ازجمله اسپانیا، اندونزی، ایتالیا، بحرین، بلغارستان، سودان، تاجیکستان، زیمبابوه، رومانی، الجزایر، صربستان و… در مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در خصوص این لایحه نکاتی را منتشر ساخته است :

کشور مجارستان با مساحت ۹۳٫۰۳۳ کیلومتر مربع و حدود ۹٫۸۹۷٫۵۴۱ نفر جمعیت در شرق اروپا و در شمال شبه جزیره بالکان واقع است. این کشور از شمال با جمهوری اسلواک، در شرق با رومانی، از شمال شرقی با جمهوری اوکراین، از جنوب با جمهوریهای پیشین یوگسلاوی (صربستان، کرواسی و اسلوونی) مرز مشترک دارد؛ در غرب نیز با اتریش هم مرز می باشد.

مهمترین اقلام صادراتی ایران به مجارستان : ماشینآلات و لوازم صنعتی، مواد بهداشتی و آرایشی ارگانیک، پوشاک، فرش و کفپوش، میوه و خشکبار، سبزیجات و صیفیجات.

مهمترین اقلام وارداتی ایران از مجارستان:  وسائط نقلیه، لوازم الکتریکی و الکترونیکی، دارو، غلات، لوازم پزشکی، لنزها و لوازم عکاسی، ماشین آلات، مواد شیمیایی و پلاستیک، سوخت های معدنی و سرامیک.

لایحه موافقتنامه مذکور که بهمنظور اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری مجارستان منعقد شده، مشتملبر یک مقدمه و ۲۹ ماده و تشریفات (پروتکل) الحاقی است.

اهداف لایحه

۱)گسترش همکاریهای اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلواک،

۲)لزوم اتخاذ تدابیر قانونی برای اجتناب از أخذ مالیات مضاعف از اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در هریک از دو کشور،

۳) ایجاد تسهیلات و تمهیدات لازم بهمنظور تضمین تداوم فعالیتهای اقتصادی،

۴) توسعه و ارتقای سطح مناسبات بین دو دولت.

مفاد لایحه

طبق این موافقتنامه دولتهای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری مجارستان، درخصوص اجتناب از أخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات بر درآمد و سرمایه، در موارد ذیل با یکدیگر توافق کردند:

۱)تعیین اشخاص مشمول موافقتنامه؛ ماده  ۱

۲) مالیاتهای موضوع موافقتنامه که شامل مالیات بر درآمد و سرمایه یا اجزای درآمد و سرمایه ازجمله مالیات بر درآمد حاصل از نقل و انتقال اموال منقول یا غیرمنقول، مالیات بر کل مبالغ دستمزد یا حقوق پرداختی توسط مؤسسات و همچنین مالیات بر افزایش ارزش سرمایه است؛ ماده  ۲

۳)تعریف اصطلاحات مورد نیاز؛ مواد۳، ۴، ۵

۴)تعیین موارد مشمول مالیات بر درآمد حاصل از اموال غیرمنقول، ماده(۶)، درآمدهای تجاری، ماده(۷)، درآمد حاصل از حمل و نقل بین المللی، ماده(۸)، مؤسسات وابسته، ماده(۹)، سود سهام، ماده(۱۰)، هزینه های مالی، ماده(۱۱)، حق الامتیازها، ماده(۱۲)، عواید سرمایه ای، ماده۱۴، درآمد حاصل از استخدام، ماده(۱۴)، حق الزحمه مدیران، ماده(۱۵)، درآمد هنرمندان و ورزشکاران، ماده(۱۶)، حقوق بازنشستگی، ماده(۱۷)، خدمات دولتی، ماده(۱۸)، مدرسین، محصلین و محققین، ماده(۱۹)، سایر درآمدها؛ ماده(۲۰)

۵)نحوه مالیاتستانی از سرمایه؛ ماده(۲۱)

۶)آیین حذف مالیات مضاعف؛ ماده(۲۲)

۷)اشاره به رعایت موارد عدم تبعیض؛ ماده(۲۳)

۸)آیین نامه توافق دوجانبه؛ ماده(۲۴)

۹)تبادل اطلاعات در راستای اجرای توافقنامه؛ ماده(۲۵)

۱۰)نحوه اجرای مقررات در مورد اعضای هیئتهای نمایندگی و مأموریتهای سیاسی و مناصب کنسولی؛ ماده (۲۶)

۱۱)برخورداری از مزایا؛ ماده(۲۷)

۱۲)نحوه لازمالاجرا شدن موافقتنامه؛ ماده (۲۸)

۱۳)نحوه فسخ موافقتنامه؛ ماده (۲۹)


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید