ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۳:۰۰ ب.ظ
افزایش مستمری مددجویان سازمان های حمایتی نیازمند اختصاص ردیف در بودجه ۹۶
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر بازنگری در لایحه بودجه سال آینده، گفت: دولت باید درلایحه بودجه سال ۹۶ با اختصاص ردیف بودجه مشخص برای افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد به اجرای مصوبات برنامه ششم کمک کند.

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره اظهارات رییس کمیته امداد مبنی برضرورت اختصاص ردیف بودجه مشخص برای افزایش مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد با هدف اجرای مصوبات برنامه ششم، گفت: مهلت اجرای برنامه پنجساله پنجم تا پایان سال است و از سال ۹۶ باید برنامه پنجساله ششم اجرایی شود، بنابراین همه دستگاه ها از جمله سازمان بهزیستی و کمیته امداد باید مصوبات برنامه ششم را پس از تصویب نهایی از سوی شورای نگهبان اجرایی کنند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در لایحه برنامه ششم مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان های حمایت گر به میزان ۵ برابر افزایش پیداکرد، افزود: درحال حاضر مددجویان به میزان ۴۰ هزار تومان مستمری دریافت می کنند که بر اساس مصوبه مجلس حداقل میزان دریافتی ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

 وی با انتقاد از اینکه دولت باید لایحه بودجه را براساس قانون برنامه ششم تنظیم و به مجلس ارسال می کرد، افزود: متاسفانه لایحه بودجه سال آینده پیش از بررسی برنامه ششم درمجلس نوشته و ارسال شد، بنابراین دولت باید برای اختصاص ردیف بودجه مشخص درلایحه سال آینده در کلیات بودجه بازنگری کند در غیر این صورت به دلیل اینکه مراحل و ضوابط قانونی توسط دولت در ارسال لایحه برنامه ششم و بودجه سال ۹۶ طی نشد شاید نتوان ردیف بودجه مشخصی را برای افزایش مستمری مددجویان درنظرگرفت.

خضری با اشاره به اینکه دولت باید پس از تصویب نهایی برنامه ششم با ارسال لایحه ای دیگر برخی مواد موجود در لایحه بودجه را اصلاح کند، تصریح کرد: به طورحتم باید ردیف بودجه مشخصی را برای افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در نظرگرفت زیرا اگر بودجه به طور مشخص اختصاص پیدا نکند مستمری ها به همان میزان قبلی به مددجویان پرداخت می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید بر بازنگری درلایحه بودجه سال آینده توسط دولت، گفت: متاسفانه دولت درارایه لایحه برنامه ششم به مجلس تاخیرداشت و بررسی آن درمجلس نیز به دلیل ایجاد تغییر و تحولات اساسی زمان زیادی را به خود اختصاص داد، ضمن اینکه دولت درحین بررسی برنامه لایحه بودجه را به مجلس ارسال کرد، بنابراین همین موضوع سبب شد که دولت بدون توجه به برنامه ششم لایحه بودجه را به مجلس ارسال کند که بازنگری درآن با هدف اختصاص ردیف بودجه مجزا برای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد  ضرورتی انکارناپذیر است.

وی با بیان اینکه مجلس در بررسی لایحه بودجه به ویژه در ردیف ها ریالی نمی تواند تغییر ایجاد کند، گفت: مجلس تنها می تواند دربرخی موارد با ارایه پیشنهاداتی  این اختیار را به دولت دهد که تغییراتی را دربودجه به وجود آورد، اما مجلس نمی تواند دولت را مکلف به افزایش و یا کاهش بودجه ای کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از تایید نهایی برنامه ششم توسعه توسط شورای نگهبان اجرای مصوبات از سوی دستگاه ها لازم الاجرا است، افزود: عدم توجه به اجرای قانون توسط دستگاه ها غیرقابل قبول بوده و دولت باید اعتبار افزایش مستمری ها را تامین کند که در این زمینه دولت می تواند از محل حذف یارانه های پردرآمدها تامین اعتبار کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رییس کمیته امداد درنامه به رییس مجلس شورای اسلامی با ابراز تشکر ازنمایندگان مجلس درتصویب افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، گفت: امید است بااهتمام مسئولان شرایط دراجرای مصوبات لایحه برنامه ششم در بودجه سال آینده فراهم شود، ضمن اینکه درلایحه بودجه برای افزایش مستمری ها باید ردیف اختصاصی مجزا درنظرگرفته شود. /


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید