ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۳ ب.ظ
نگاهی حقوقی به حکم اخیر مقام معظم رهبری:
تبیین حقوقی حکم مقام معظم رهبری در باب ریاست هیئت امنا دانشگاه آزاد
محمد محمودی
دانشگاه آزاد اسلامی که سال ۶۱ با پیشنهاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تائید و حمایت حضرت امام خمینی(ره) تاسیس شد، شامگاه ۱۹ دی ماه ۹۵ بنیانگذار خود را از دست داد. پس از درگذشت حجه الاسلام هاشمی رفسنجانی که در عین حال رییس و عضو هیات امنای دانشگاه نیز بود، اظهارنظرهای متعددی طی روزهای اخیر مطرح شد. در این یادداشت به بررسی اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی و بررسی حقوقی حکم مقام معظم رهبری می پردازیم.

گروه سیاسی کافه حقوق: دانشگاه آزاد اسلامی که سال ۶۱ با پیشنهاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تائید و حمایت حضرت امام خمینی(ره) تاسیس شد، شامگاه ۱۹ دی ماه ۹۵ بنیانگذار خود را از دست داد. پس از درگذشت حجه الاسلام هاشمی رفسنجانی که در عین حال رییس و عضو هیات امنای دانشگاه نیز بود، اظهارنظرهای متعددی طی روزهای اخیر مطرح شد. و با توجه به سکوت اساسنامه در مورد جانشین، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی را به عنوان رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کردند.

در این یادداشت به بررسی اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی و بررسی حقوقی حکم مقام معظم رهبری می پردازیم.

اگر نگاهی به اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی بیندازیم متوجه می شویم که این دانشگاه بر اساس ماده ۷ فصل دوم اساسنامه ، از چهار رکن “هیات مؤسس”، ” هیات امنا”، “رییس دانشگاه” و “شورای دانشگاه” تشکیل شده است. همچنین بر اساس ماده ۸ اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی، «هیات مؤسس مرکب از ۹ نفر شامل آقایان اکبر هاشمی‌رفسنجانی، سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی، عبدالله جاسبی، علی اکبر ولایتی، حسن حبیبی، سیدحسن خمینی، محسن قمی و حمید میرزاده و میرحسین موسوی است و چنانچه اعضای هیات مؤسس به علل مختلف مانند فوت، استعفاء، بیماری، برکناری، ناتوانی و یا هر علت دیگر به ۶ نفر کاهش یابد،  هیئت مؤسس باید افراد جایگزین به تعداد مورد نیاز را ظرف مدت ۳ ماه برای عضویت در هیئت مؤسس به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کند.»»

در حال حاضر آقایان حجه الاسلام هاشمی رفسنجانی و سید عبدالکریم موسوی و حسن حبیبی به دلیل فوت در هییت موسس حضور ندارند که در واقع این اتفاق هییت موسس را به شش نفر کاهش داده است. از سوی دیگر طبق تبصره ۱ ماده هشت آمده است: «چنانچه هر یک از اعضای هیات مؤسس در سه جلسه متوالی یا ۵ جلسه غیر متوالی و بطور غیر موجه شرکت نکنند، مستعفی تلقی می‌شوند و طبق مفاد ماده فوق، جایگزین آنها تعیین می‌شود.»» با توجه به این تبصره و این که میرحسین موسوی به دلایل متعددی امکان حضور در جلسات هییت موسس را ندارد مستعفی تلقی می شود که در این حالت تعداد اعضای هییت موسس دانشگاه آزاد اسلامی را به پنج نفر می رسد.

طبق ماده ۲ آیین نامه داخلی دانشگاه آزاد اسلامی نیز جلسات هییت موسس با حضور دو سوّم اعضاء رسمیّت می یابد و تصمیمات جلسه با اکثریّت اعضاءِ حاضر ( حدّاقل ۴ رأی مثبت ) به تصویب خواهد رسید .در واقع اکنون به این دلیل که تنها ۵ نفر از اعضای هییت موسس باقی مانده است و این تعداد صلاحیت تشکیل جلسه برای تعیین رئیس هییت موسس را ندارند، مقام معظم رهبری با توجه به سکوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیأت مؤسس در این حالت و ضرورت تسریع در انتخاب فرد عهده‌دار این مسئولیت، با استفاده از اختیارات خود جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی از اعضای هیأت موسس را به‌ عنوان رئیس هیأت مؤسس منصوب کردند تا با همکاری سایر اعضای محترم هیأت مؤسس و هیأت امناء و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تکمیل اعضای هیأت مؤسس و هیأت امناء اقدام نمایند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید