ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۸:۲۴ ب.ظ
تعدادی از فارغ التحصیلان رشته حقوق:
خواهان حذف محدودیت ظرفیت از آزمون وکالت هستیم
تعدادی از فارغ التحصیلان رشته حقوق در اعتراض به کم بودن ظرفیت آزمون وکالت اقدام به تشکیل کمپینی با عنوان «« حذف ظرفیت از آزمون وکالت »» در شبکه های اجتماعی کرده اند . از اهداف اصلی این کمپین برداشتن ظرفیت از آزمون وکالت می باشد. این کمپین البته موافقان و مخالفانی دارد.

گروه علمی کافه حقوق: تعدادی از فارغ التحصیلان رشته حقوق در اعتراض به کم بودن ظرفیت آزمون وکالت اقدام به تشکیل کمپینی با عنوان «« حذف ظرفیت از آزمون وکالت »» در شبکه های اجتماعی کرده اند . از اهداف اصلی این کمپین برداشتن ظرفیت از آزمون وکالت می باشد. این کمپین البته موافقان و مخالفانی دارد.

عمده نظرات موافقان این کمپین  این است که الگوی رقابت در عرصه کسب و کار ایجاب می کند که تخصیص بهینه منابع از سوی خود بازار متوازن شود نه بصورت دستوری و با تعیین تکلیف عده ای محدود . حرفه وکالت را نباید تافته جدا بافته ای از سایر مشاغل دانست و خیل عظیم متقاضیان این شغل را صرفا با بهانه اشباع بودن بازار از احراز این شغل محروم کرد. البته این امر به معنای بی توجهی به سطح علمی و دانش متقاضیان این حرفه نیست. اما آزمون وکالت صرفا باید برای سنجش سواد حقوقی مورد نیاز حرفه وکالت، با یک حد نصاب ثابت و معین نمره ای برگزار شود نه با تعیین محدودیت ظرفیت نفرات.

از سوی دیگر مخالفان این کمپین معتقدند بازار وکالت تا حدوی اشباع شده است و برخی از وکلا نمی توانند درامد کافی را داشته باشند. از سوی دیگر جذب کانون وکلا هر سال تابعی است از آمارهایی که در اختیار مقامات قضایی است و همین طور چارت هر استان از نظر قضایی که تعیین می‌کند چند وکیل جدید برای آن استان موردنیاز است، باید توجه شود مسیر ورود به حرفه وکالت تنها برگزاری آزمون نیست؛ بلکه قضات محترمی که بازنشسته، بازخرید و مستعفی می‌شوند و یا حتی به اشکال دیگری از خدمت قوه قضائیه بیرون می‌روند می‌توانند پروانه وکالت بگیرند و تقریباً همگی هم می‌گیرند.

همچنین کارمندان دولت که با ۳۰ سال سابقه و ۱۰ سال متناوب یا ۵ سال متوالی فعالیت حقوقی در ادارات دولتی، به شرط داشتن لیسانس حقوق، بازنشسته می‌شوند با گذراندن نصف دورۀ کارآموزی و معافیت از شرط سن، وکیل می‌شوند. بعضی از کانون‌ها اخیراً اعلام می‌کردند که تعداد بازنشستگان مورد بحث که در آمارها هم به حساب نمی‌آیند از تعداد کارآموزان جدید الورود بیشتر است. به این ترتیب ملاحظه می‌شود این بحث که تعداد پایین آمده و جذب کم است ناشی از عدم توجه به حقایق موجود است.

آن چه مشخص است  شرایط به وجود آمده در بازار کار و معضل بیکاری در بین دانش آموختگان رشته حقوق باید به صورت ریشه ای حل شود و نباید تنها یک نهاد مانند کانون وکلا را مسئول شرایط بوجود آمده دانست. رشته حقوق بازار کارهای مختلفی دارد که اگر همه فعال شوند می توانند بسیاری از مشکلات بیکاری این رشته را حل کنند.

 

 


 1. رضارضا   ۱۳۹۵/۱۱/۰۸  

  واقعا که, انگار بازار سیب زمینی پیازه که رقابت ایجاد بشه, فکر نکرده حرف می زنن, رقابت در شغل وکالتی یعنی فساد دادگستری, چون وکالت بر خلاف سایر مشاغل تعهد به وسیله است نه تعهد به نتیجه, رقابت صرفا در مشاغل تعهد به نتیجه معنا و مفهوم پیدا می کند.

 2. مریم   ۱۳۹۵/۱۱/۱۴  

  واقعا جای تاسف داره که حقوقدان مملکت اینقد بی منطق حرف بیخود بزنه یکی شبانه روز درس خونده تا وارد بهترین داشنگاه شده بعد از همه زندگیش رده و درس خونده تا وارد حرفه وکالت شده بعد یه نفر از دانشگاه قیزقیز اباد یه لبسانس حقوق گرفته بشه وکیل؟کجای دنیا وکالت بی ضابطه وجود داره؟توی امریکا قبولی توی ازمون وکالت سختترین ازمونه و هیچ جایی از راه حقوقی نمبشه وکیل

 3. داراب شمشی   ۱۳۹۵/۱۲/۰۶  

  رقابتی سالم برای این عرصه نیز باید وجود داشته باشد نه محدودیت بلکه باآزمون ورقابت بین تحصیل کرده های حقوق وهیچ تبعیضی بین شرکت کنندگان وجود نداشته باشد ومتاسفانه بااین ظرفیت حداقلی پذیرش وبا این خیل عظیم شرکت کننده قبولی خیلی دشوار است ما خواستار افزایش ظرفیت پذیرش درآزمون وکالت هستیم.

 4. مهرداد مهر   ۱۳۹۵/۱۲/۰۶  

  لطف کنید درصورت امکان ظرفیت پذیرش را افزایش دهید.

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید