ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۰ ب.ظ
ترامپ به دنبال بازگشایی زندان‌های مخفی سیا در خارج از آمریکا
رئیس‌جمهور جدید آمریکا در صدد است زندان‌های مخوف و مخفی سازمان سیا را در خارج از خاک آمریکا بازگشایی کند. ​

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، قرار است دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، یک دستور اجرایی صادر کند که بر اساس آن برنامۀ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مبنی بر بازجویی از مظنونان تروریستی در زندان‌های مخفی خارج از خاک آمریکا با استفاده از روش‌هایی که به‌عنوان «شکنجه» از آنان یاد شده، به حالت قبل برگردند.

از این زندان‌ها که به زندان‌های «سیاه» معروف هستند، برای بازداشت و نگهداری مظنونانی استفاده می‌شد که در عملیات تروریستی دست داشتند. این زندان‌ها در زمان جرج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، و پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ راه‌اندازی شد.

به گزارش پرس‌تی‌وی، برنامۀ منسوخ «تکنیک‌های پیشرفتۀ بازجویی» که شامل روش‌های وحشیانۀ شکنجه ازجمله غرقه‌سازی مصنوعی می‌شد، بر اساس گزارش کمیتۀ اطلاعاتی سنا در سال ۲۰۱۴ ناکارآمد شناخته و کنار گذاشته شد.

در گزارش سنای آمریکا در دسامبر سال ۲۰۱۴ فاش شد که سیا در راستای اعمال روش‌های بازجویی خود طیف وسیعی از شکنجه  و آزار جنسی را علیه زندانیان به کار گرفته بود.

بر اساس پیش‌نویس این دستور که واشنگتن‌پست آن را منتشر کرد، این دستور اجرایی به ترامپ توصیه می‌کند یا برنامۀ بازجویی از تروریست‌های بیگانه در خارج از آمریکا به حالت قبل برگردانده شود و یا سیا باید این امکان را فراهم کند.

این دو مقام آمریکایی که نامشان فاش نشد، گفتند قرار است ترامپ این دستور را تحت عنوان «بازداشت و بازجویی جنگجویان دشمن» طی چند روز آینده امضا کند.

به گفتۀ بسیاری از منابع آمریکایی، بازگشایی زندان‌های سیاه و استفادۀ مجدد از روش‌های بازجویی با مخالفت‌های گسترده در کنگره، نهادهای اطلاعاتی آمریکا و ارتش این کشور روبرو است.

این دستور همچنین اجازۀ بازنگری را در روش‌های بازجویی که مقام‌های آمریکایی می‌توانند در قبال مظنونین تروریستی اعمال کنند، می‌دهد.

همچنین بر اساس این دستور زندان گوانتانامو همچنان باز خواهد ماند و دسترسی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ به زندانیان بازداشتگاه‌های آمریکا مسدود خواهد شد.

امضای این دستور توسط ترامپ در تقابل آشکار با تلاش‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، است. اوباما در جریان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۸ وعده داده بود که زندان نظامی گوانتانامو را  تا پایان دورۀ تصدی خود تعطیل کند. بااین‌حال، وی به علت مخالفت شدید کنگره آمریکا در تحقق این وعده ناکام ماند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید