ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۳ ق.ظ
آشنایی با دیوان عالی فدرال آمریکا:
گزینه ترامپ برای قاضی دیوان عالی فدرال کیست؟
مطابق قانون اساسی ایالات متحده آمریکا و قوانین مرتبط، معرفی گزینه ریاست دیوان عالی از سوی رئیس جمهور این کشور، تنها آغاز فرایندی است که می تواند چندین ماه به طول انجامد. این فرآیند در ادامه بصورت پنج مرحله معرفی گردیده.

گروه بین الملل کافه حقوق:دیوان عالی ایالات متحده (Supreme Court of the United States) عالی ترین نهاد قضایی آمریکا است. تعداد قضات دیوان عالی آمریکا ۹ نفر است که پس از انتخاب از سوی رئیس جمهوری و دریافت رای اعتماد سنا به طور مادام العمر در این سمت خدمت می‌کنند.

از جمله وظایف این دیوان رسیدگی به در خواست‌های تجدید نظر چه از دادگاه‌های ایالتی و چه از دادگاه‌های فدرال، رسیدگی‌به شکایات ایالات علیه یکدیگر و نظارت برمصوبات کنگره ایالات متحده آمریکا و مجالس قانونگذاری ایالت‌ها است از این حیث که مصوبات مغایر با اصول قانون اساسی نباشند. در واقع دیوان عالی آمریکا نقش دادگاه قانون اساسی را ایفا می‌کند تا از نقض قانون اساسی توسط مقامات فدرال و یا مقامات ایالتی جلوگیری به‌عمل آورد. از همین رو ترکیب قضات دیوان عالی از نظر سیاسی و عقیدتی از اهمیت زیادی در تعیین روند اجتماعی آمریکا برخوردار است.

دونالدترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، روز سه شنبه (۳۱ ژانویه / ۱۲ بهمن‌) در مصاحبه‌ای با رادیوی CBN  که به کلیسای پروتستان آمریکا نزدیک است، گفت گزینه‌ی او برای ریاست دیوان عالی هر چند که “صد در صد” نظرات پروتستان‌ها را نمایندگی نمی‌کند، ولی مسیحیان او را دوست خواهند داشت”.

گمان می‌رود که نیل مک گیل گورساچ، قاضی ۴۹ ساله از ایالت دنور، و ویلیام پرایور، از دادگاه تجدید نظر آتلانتا، که هر دو از مخالفان قانون آزادی سقط جنین و برابری حقوق همجنس‌گرایان هستند، به عنوان گزینه‌های دونالد ترامپ معرفی شوند. این کرسی پس از مرگ آنتونین اسکالیا، قاضی محافظه‌کار دیوان تا کنون، نزدیک به یک سال است که بی‌جانشین مانده. مریک گارلند، قاضی ارشد دادگاه‌های استیناف آمریکا که باراک‌اوباما، رئیس‌جمهور پیشین این کشور، به عنوان جانشین اسکالیا معرفی کرده بود، با مخالفت اکثریت حزب جمهوریخواه کنگره روبرو شد. دیوان عالی ایالات متحده دارای ۴ قاضی دمکرات و ۴ قاضی جمهوریخواه است. با انتصاب یک قاضی محافظه‌کار دیگر در این دیوان، جمهوری‌خواهان اکثریت کرسی‌های آن را اشغال می‌کنند.

مطابق قانون اساسی ایالات متحده آمریکا و قوانین مرتبط، معرفی گزینه ریاست دیوان عالی از سوی رئیس جمهور این کشور، تنها آغاز فرایندی است که می تواند چندین ماه به طول انجامد. این فرآیند در زیر بصورت پنج مرحله معرفی گردیده:

۱) ارجاع به کمیته قضایی سنا
در مرحله نخست، نامزدی که رئیس جمهور معرفی می کند باید برای تحقیقات بیشتر به کمیته قضایی سنا متشکل از ۲۰ عضو معرفی شود. از آنجایی که در حال حاضر این کمیته از ۱۱ جمهوریخواه و ۹ دموکرات تشکیل شده، گذر از این مرحله برای نامزد آقای ترامپ چندان پیچیده نخواهد بود.

۲) تحقیقات پیش از جلسه پرسش و پاسخ
در مرحله دوم و پیش از برگزاری جلسه پرسش و پاسخ، اعضای کمیته قضایی سنا با جمع آوری اطلاعات و انجام تحقیقات لازم درباره نامزد معرفی شده صلاحیت او برای ورود به مرحله پرسش و پاسخ را تعیین می کنند. در این مرحله، پیش‌زمینه نامزد معرفی شده، از جمله نوشته ها، سخنرانی ها، بیانیه های عمومی، و ایدئولوژی های قضایی او به طور کامل بررسی می شوند.

۳) جلسه پرسش و پاسخ کمیته قضایی سنا
در این مرحله که چندین روز به طول می انجامد، اعضای کمیته قضایی سنا با توجه به اطلاعات در دست درباره نامزد معرفی شده، از او سوالاتی می پرسند. در این جلسه، سناتورهای دیگر سنا نیز می توانند سوالاتی را برای این نامزد مطرح کنند.

۴) رأی کمیته قضایی سنا
پس از جلسه پرسش و پاسخ کمیته قضایی سنا، اعضای کمیته تصمیم می گیرند این نامزد را برای ورود به مرحله بعد تأیید کنند یا نه. در صورت تأیید شدن این نامزد از سوی کمیته، او برای یک رأی گیری عمومی به سنا معرفی خواهد شد.

۵) جلسه عمومی رأی گیری در سنا
این پیچیده ترین مرحله برای تأیید نامزد است. در مجلس سنای صد نفره، هم اکنون جمخوریخوهان با ۵۲ عضو، اکثریت را تشکیل می دهند. اما دمکرات ها می توانند با اعمال یک سری مقررات، تعداد آرا لازم برای تأیید شدن نامزد دیوان عالی از حداقل ۵۱ به ۶۰ رأی افزایش دهند. که این موضوع می تواند تأیید نامزد پرزیدنت ترامپ را برای جمهوریخواهان پیچیده کند، چراکه در صورت رأی مثبت تمامی جمهوریخواهان سنا، و در صورتیکه کمتر از ۸ دمکرات رأی مثبت بدهند، نامزد آقای ترامپ تأیید نخواهد شد.

در صورتیکه کار به اینجا بکشد، جمهوریخواهان یک راه حل دیگر خواهند داشت و آن اعمال شرایطی است که در سنا به «گزینه هسته ای» معروف شده است.

در صورت لزوم، جمخوریخواهان سنا می توانند با تغییر مقررات رأی گیری در داخل سنا، حد نصاب آراء لازم برای تأیید نامزد دیوان عالی را به ۵۱، یعنی اکثریت ساده، تغییر دهند که از تعداد جمهوریخواهان سنا کمتر است. اما این شرایط نیز در صورتی کارساز خواهد بود که تمامی جمهوریخواهان سنا به نامزد آقای ترامپ رأی مثبت دهند.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید