ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۰:۱۷ ق.ظ
در پارلمان اسرائیل تصویب شد:
بسترسازی قانونی برای مصادره املاک فلسطینیان و ادامه شهرک سازی ها
گسترش شهرک سازی ها و تصاحب اراضی فلسطینیان، از سوی پارلمان اسرائیل، قانونی اعلام شد. پارلمان اسرائیل یا همان کنست، دوشنبه با تصویب «لایحه قانونی‌کردن پاسگاه‌های نظامی ساخته‌شده در اراضی تحت تملک فلسطینی‌ها» زمینه قانونی را برای گسترش شهرک سازی ها و مصادره املاک فلسطینیان فراهم می نماید.

گروه بین الملل کافه حقوق: گسترش شهرک سازی ها و تصاحب اراضی فلسطینیان، از سوی پارلمان اسرائیل، قانونی اعلام شد. پارلمان اسرائیل یا همان کنست، دوشنبه با تصویب «لایحه قانونی‌کردن پاسگاه‌های نظامی ساخته‌شده در اراضی تحت تملک فلسطینی‌ها» زمینه قانونی را برای گسترش شهرک سازی ها و مصادره املاک فلسطینیان فراهم می نماید.

به موجب این قانون، رژیم صهیونیستی اراضی اختصاصی فلسطینیان در کرانه باختری را مصادره کرده و آنها را به عنوان شهرک‌های صهیونیست‌نشین قلمداد می‌کند و در صورتی‌که مالکیت صاحبان اصلی این زمین‌ها به اثبات برسد، ۱۲۵ برابر ارزش این زمین‌ها به آن‌ها غرامت پرداخت می‌شود. این لایحه که اولین نمونه از تطبیق قوانین اسرائیلی بر سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری از زمان تأسیس آن رژیم است، جدای از قانونی اعلام‌کردن ساخت‌وساز در این اراضی، مالکان فلسطینی را نیز به تسلیم زمین‌هایشان وادار نموده است.

لایحه مذکور که با ۶۰ رای موافق و مخالفت ۵۲ نماینده کنست به تصویب رسیده است، منتقدان بسیاری در داخل اسرائیل و در سطح بین المللی به همراه دارد.

بسیاری از گروه ها و جریانات سیاسی اسرائیل ضمن ابراز مخالفت با تصویب این قانون، آن را زمینه ساز محکومیت اسرائیل در دادگاه های بین المللی دانسته اند. از جمله این افراد می‌توان به اسحاق هرتزوگ، رهبر حزب کار، اشاره کرد که پس از جلسه پارلمانی، لایحه مورد نظر را به قطاری باری تشبیه کرده بود که با امضای نخست‌وزیر، سربازان و افسران اسرائیلی و یهودی را به پیشگاه محکمه‌های بین‌المللی خواهد فرستاد.

پیش از تصویب این لایحه در کنست نیز، نخست وزیر این رژیم از نگرانی های خود از تصویب این قانون خبر داده بود. بنیامین نتانیاهو پس از دیدار با ترزا می، همتای بریتانیایی خود، به خبرنگاران گفت: «پیش‌تر رئیس‌جمهوری آمریکا را در جریان برگزاری این رأی‌گیری و موضع موافق دولت در قبال آن قرار داده ایم.» از طرفی او بارها به وزرایش هشدار داده است که ترس آن دارد تصویب این لایحه اسرائیل را روانه دادگاه بین‌المللی کیفری کند.

همچنین گروه‌های چپ‌گرای اسرائیلی نیز لایحه یادشده را از منظری دیگر محکوم کرده‌اند. گروه حقوق‌ بشری صلح یکی از این سازمان‌هاست که با انتشار بیانیه‌ای، تصویب لایحه جدید را متضمن به‌رسمیت‌شناختن دزدی به‌عنوان یکی از سیاست‌های رسمی رژیم اسرائیل خوانده و نتانیاهو را متهم کرده درصدد است به‌منظور حفظ حیات سیاسی خود، آینده دو طرف اسرائیلی و فلسطینی را قربانی منافع گروه کوچکی از شهرک‌نشینان افراطی کند.

اما این تمام واکنش ها به تصویب این قانون در کنست نبود. این اقدام در سطح جهانی نیز واکنش هایی را به همراه داشت. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در اظهار نظری پیرامون مصوبه اخیر پارلمان اسرائیل گفته است: «این لایحه در تناقض با حقوق بین‌الملل است و تبعات حقوقی گسترده‌ای برای اسرائیل خواهد داشت. این لایحه از «خط قرمز باریک» حرکت به سمت الحاق کامل کرانه باختری را نقض کرده است.»

همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در همین رابطه گفته است : «این [قانون] اگر اجرا شود، وضعیت تک دولتی را که شامل حقوق نابرابر، اشغال ابدی و مناقشه است را بیش از پیش به واقعیت نزدیک می‌کند. این قانون با صدور مجوز ضبط اراضی خصوصی فلسطینی‌ها، از آستانه‌ای جدید و خطرناک عبور می‌کند.»

گروه های مختلف فلسطینی نیز هرکدام به نوعی این اقدام کنست را محکوم ساخته اند. نبیل ابوردینه، سخنگوی رسمی تشکیلات خودگران فلسطینی ضمن محکوم‌کردن لایحه، آن را نافی قطع‌نامه ٢٣٣۴ شورای امنیت دانسته و از سازمان ملل خواسته بود پیش از وخامت هرچه‌بیش‌تر اوضاع، به مسئولیت‌هایش در این زمینه عمل کند. سازمان آزادی‌بخش فلسطین نیز تصویب این لایحه را معادل قانونی‌کردن سرقت اراضی فلسطینی دانسته و اعلام کرده رژیم اسرائیل به‌خوبی نشان داده سر آن دارد تا هرگونه فرصتی برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی و دو – دولتی را از میان بردارد. اینها جدای از واکنش‌های جداگانه جنبش‌های فتح و حماس است که لایحه یادشده را تجاوز و تعدی آشکار اسرائیل به حقوق فلسطینی‌ها و تروریسمی سازمان‌یافته دانسته‌ و از مقاومت در برابر اجرائی‌شدن آن خبر داده‌اند.

اما در این میان، روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در آمریکا را در تصویب این قانون نباید بی تاثیر دانست. به نظر میرسد تصویب این قانون با چراغ سبز دونالد ترامپ که پیش از این نیز حمایت خود را از سیاست های تل آویو اعلام داشته بود، همراه بوده است و این تازه آغاز راهی است رئیس جمهور جدید آمریکا در حمایت از اقدامات نژادپرستانه رژیم اشغالگر قدس در پیش گرفته است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید