ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۷:۰۰ ب.ظ
عضو کمیسیون انرژی در مصاحبه با کافه حقوق گفت:
ضعف IPC در عدم پیش بینی ایفای تعهد شرکت های خارجی در هنگام وضع تحریم
هدایت الله خادمی
کی از مسائلی که در گذشته در قراردادهای نفتی با شرکت های خارجی برای کشور معضلات بسیاری را به وجود آورده بود، عدم پایبندی شرکتهای خارجی نسبت به تعهدات خود در هنگام برقراری تحریم های نفتی بود. اتفاقا یکی از اشکالات اساسی که به IPC وارد است، عدم پیشبینی شرایطی برای الزام شرکت های خارجی به ایفای تعهد در هنگام وضع تحریم های نفتی علیه ایران است.در همین رابطه گفتگو نمودیم به هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی.

گروه اقتصادی کافه حقوق: با تصویب قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت در سال ۱۳۹۱، به موجب ماه ۷ این قانون، تدوین الگوی عمومی قراردادهای نفتی بر عهده وزارت نفت قرار می گیرد. بر همین اساس، این وزارتخانه نسبت به تدوین الگو عمومی تحت عنوان IPC اقدام می نماید. اما این الگو دارای نواقص زیادی بود که از سوی کارشناسان مورد انتقادات جدی قرار گرفت. بعد از چندین مرتبه ویرایش و اصلاح، سرانجام IPC در شهریور ماه امسال در هیات وزیران به تصویب می رسد. اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، اشکالات زیادی بر این الگو کماکان باقی است.

یکی از مسائلی که در گذشته در قراردادهای نفتی با شرکت های خارجی برای کشور معضلات بسیاری را به وجود آورده بود، عدم پایبندی شرکتهای خارجی نسبت به تعهدات خود در هنگام برقراری تحریم های نفتی بود. اتفاقا یکی از اشکالات اساسی که به IPC وارد است، عدم پیشبینی شرایطی برای الزام شرکت های خارجی به ایفای تعهد در هنگام وضع تحریم های نفتی علیه ایران است.در همین رابطه گفتگو نمودیم به هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی.

خادمی در ابتدای این گفتگو، ضمن تکرار این موضوع که در IPC همچنان مشکلات فراوانی وجود دارد، به خبرنگار کافه حقوق گفت:«هنوز قرارداد مشخصی بر اساس ضوابط IPC نوشته نشده است. لذا در حال حاضر چیزی به اسم قرارداد جدید نفتی با شرکتی نظیر توتال یا شرکتی دیگر، نداریم. بله یک سری تفاهم نامه هایی با شرکت های مختلف امضا شده است، اما هیچ کدام از آنها ماهیت قرارداد را که از منظر حقوقی دارای آثار شخصی است، ندارند.»

وی در ادامه افزود:«البته این ایراد جدی به IPC وارد است که هیچ گونه الزامی برای شرکت های خارجی در جهت ایفای تعهد در هنگام وضع تحریم های نفتی پیش بینی نکرده است و ما این موضوع را به دولت تذکر داده ایم.»

خادمی درباره میادین مشترک نفتی گفت:«یکی از معضلات اصلی ما در حوزه نفت و گاز، برداشت از میادین مشترک نفت و گاز است به طوری که عربستان و قطر با ظرفیت چند برابر ما در حال برداشت از این میادین هستند.»

وی در خصوص توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز گفت:«فاز ۱۱ پارس جنوبی مرزی ترین میدان مشترک ما با قطر است. بنابراین اگر قرار باشد توسعه ای در میادین مشترک نفتی صورت بگیرد، نسبت به سایر قسمت ها در اولویت قراردارد. اما متاسفانه تاکنون توجهی به توسعه این میدان نفتی صورت نگرفته است.»


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید