ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۵ ب.ظ
گفت و گو با جانباز دفاع مقدس در حاشیه نمایشگاه رسانه های دیجیتال:
بنیاد شهید و امور ایثارگران اقدام مثبتی برای پیگیری حقوق جانبازان انجام نداده است
بهروز ساقی
جانبازان و ایثارگران از جمله افرادی هستند که در جامعه ما از نظر برخی از حقوق و مزایا مورد توجه قرار نگرفته اند. اما از سوی دیگر آن چه که در ذهن مردم نقش گرفته این احساس کاذب است که جانبازان عزیز از امکانات رفاهی و مزایای خوبی برخوردار هستند. به همین جهت با یکی از جانبازان دوران دفاع مقدس در حاشیه چهارمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال گفتگویی را ترتیب دادیم تا در مورد حقوق جانبازان به بحث و گفتگو بنشینیم.

گروه اجتماعی کافه حقوق: جانبازان و ایثارگران از جمله افرادی هستند که در جامعه ما از نظر برخی از حقوق و مزایا مورد توجه قرار نگرفته اند. اما از سوی دیگر آن چه که در ذهن مردم نقش گرفته این احساس کاذب است که جانبازان عزیز از امکانات رفاهی و مزایای خوبی برخوردار هستند. به همین جهت با یکی از جانبازان دوران دفاع مقدس در حاشیه چهارمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال گفتگویی را ترتیب دادیم تا در مورد حقوق جانبازان به بحث و گفتگو بنشینیم.

کافه حقوق: ابتدا خود را برای خوانندگان محترم معرفی نمایید و بفرمایید که چه مدت سابقه حضور در جبهه را دارید؟

ساقی: بهروز ساقی هستم عضو هییت تحریریه روزنامه کیهان دارای تحصیلات دکتری در رشته ادبیات فارسی و سابقه بیست ساله روزنامه نگاری دارم و در حوزه فضای مجازی فعال هستم.

من حدود یک سال و نیم از فروردین سال ۱۳۶۲ در جبهه حضور داشتم و در و در عملیات والفجر یک هم مجروح شدم و از دور خارج شدم.

کافه حقوق: متاسفانه در جامعه ما بین مردم عادی این شایعه وجود دارد که جانبازان و ایثارگران از حقوق و مزایای خاصی برخوردارند و امکانات لازم همیشه در اختیارشان بوده و هست اما وقتی پای درد دل این عزیزان مینشینیم متوجه می شویم که در بسیاری از حالات حتی از حقوق اولیه خود نیز برخوردار نیستند. نظر شما در مورد این موضوع به عنوان یک جانباز چیست؟

ساقی: ببینید ایثارگری و جانبازی همیشه با مظلومیت همراه بوده و این هم یک بخشی از کار است که اجر خودش را دارد. یک سری افراد هستند که غرض دارند از مطرح کردن این نوع حرف ها و دلیل آن هم بخاطر این است که با نظام و انقلاب و ارزش های انقلاب مشکل دارند و به هر حال نمی توانند از خیلی از راه ها وارد شوند، از این طریق وارد می شوند و شایعاتی را پخش می کنند.

یک بخش دیگر کار که به مسئولین و متولیان امر بر می گردد که این ها هم با بد عمل کردن باعث شده اند که بسیاری از این حرف ها بوجود بیاید.

آن چه که در واقعیت وجود دارد این است که به لحاظ معیشت، به لحاظ درمان که اصلی ترین نیاز یک جانباز است رسیدگی درستی نشده است و جانبازان از اصلی ترین نیاز خود که درمان است محروم هستند. جانبازان هم بخاطر حجب و حیایی که داشتند و مسئولین را از خود می دانستند، زبان اعتراض آمیزی با وجود بسیاری از مشکلات نداشتند .

من فکر می کنم اگر آن هایی که این قبیل حرف ها را می زنند بروند تحقیق کنند و ببینند کشورهای دیگر برای جانبازان و افرادی که برای وطن خود جنگیدند چه امکانات و مزایایی را در اختیارشان قرار داده اند ؟ واقعا فضای فیزیکی همانند مترو و تاکسی و …برای آن ها آماده است. ما حتی در استفاده از امکانات عمومی نیز  محروم هستیم و به مانند همه جامعه حق بیمه و مالیات پرداخت می کنیم اما نمی توانیم ار امکانات عمومی استفاده کنیم .

انتظار ما این است که لااقل در ازای آن کاری کنند تا جبران شود تا ما برخی از معیشتمان صرف رفت و آمدمان نشود . به عنوان مثال یک جانباز برای رفت و آمد حتما باید آژانس بگیرد  و توان پرداخت هزینه آژانس به دلیل ناتوانی از استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بسیار زیاد است.

اگر این افرادی که اینطور حرف ها می زنند اگر یک مقدار منصفانه بنشینند و فکر کنند خودشان شرمنده می شوند . از نظر من این ارزش کار جانبازان است و بخشی از مظلومیتشان است.

کافه حقوق: به نظر شما در ایران آیا در تصویب قوانین برای جانبازان کمبود وجود دارد یا این که قانونی هست اما اجرا نمی شود؟

ساقی: اکثرا چون درک درستی ندارند و دغدغه کار را ندارند و دلسوز کار نیستند، بله،  برای این که رای بیاورند و یا با خوش بینانه ترین وضع نشان بدهند که کار می کنند، مرتبا قانون تصویب می کنند و انقدر قانون تصویب شده است که خیلی از قوانین همدیگر را خنثی می کنند. قوانین روی هم انباشته شده و آنقدر قوانین متزاحم است که یک وکیل می تواند یک موضوع را ثابت کند که هم حق است و هم باطل .

در بحث ایثارگران نیز همینطور است. نمایندگان مجلس برای این که نشان دهند که برای ایثارگران کار می کنند بدون درک و تحقیق و بدون پیش بینی پشتوانه مالی برای قانون مورد تصویب، قانون را تصویب می کنند اما وقتی این قانون به شورای نگهبان می رسد، در بسیاری از موارد به دلیل این که محل هزینه کرد قانون مشخص نشده است آن را رد می کند. دولت نیز اقدام به تصویب قوانینی می کند که ظاهر خوبی دارد اما در عمل اجرایی نمی شود.

به عنوان مثال قانون جامع ایثارگران حدود دوازده سیزده سال بین کمیسیون های مختلف مجلس و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسکاری شد و نهایتا دوره آن تمام شد در حالی که اجرایی نشده بود که ناچار شدند آن را تمدید کنند. آن چه را که تصویب کرده اند را اجرا نمی کنند. دولت یا می گوید بودجه نداریم یا تحریم هستیم و مشکل داریم.

نظام و رهبری جمهوری اسلامی ایران که در راس این نظام است مرتب توصیه  و تشویق می کنند و بهترین تعابیر را در مورد ایثارگران به کار می برد و در سخنرانی های خود  اشاره می کنند که امکانات لازم را در اختیار جانبازان و ایثارگران قرار دهند.

امکانات نیز تا حدودی تخصیص می یابد اما کل امکانات بنیاد شهید و امور ایثارگران صرف این می شود که یک عده شاغل شوند، یک عده حقوق بگیرند و وقتشان را بگذرانند. سیستم در واقع فلج است و بنیاد اقدامی انجام نمی دهد.

کافه حقوق: دولت تدبیر و امید کاری کرده است؟ آیا اقداماتی انجام داده است؟

ساقی: خیر این دولت دولت کار نیست و تنها دولت شعار است. ما این همه خون دادیم و حیثیت و قدرت نظام که به واسطه این همه خون به دست آمده است به راحتی این دولت به باد داده است. تاکنون افتخار ما این بود که زیر بار ظلم آمریکا نرفته بودیم اما الان ما را به جایی رساندند که نون و آب ما هم باید با تصویب آن ها تامین بشود.

کافه حقوق: عقد قرارداد در منزل سفیر سوئیس به نظر شما نشان دهنده چیست؟

ساقی: این نشان می دهد که ما سقوط کردیم یعنی شما وقتی از زمان قبل از انتخابات و تبلیغات حرص و ولع خود را برای رسیدن به توافق نشان به هر روشی نشان بدهی ، یک بچه صغیر هم می فهمد که طرف دارد گرا می دهد. یعنی ما ناچاریم که با آن ها توافق کنیم یا وقتی رییس جمهور می گوید خزانه خالی است داری نشان می دهی که ما به شما نیاز داریم. وقتی که شما بیایید گفتمان دلواپس بودن برای کشور را یک امر منفی جلوه بدهی و کسانی که منتقد هستند را تحقیر می کردند این اصلا خوب نیست.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید