ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۴:۳۰ ق.ظ
ترکیه بزرگترین زندان خبرنگاران در جهان است
«جان دوندار» سردبیر پیشین روزنامه «جمهوریت» ضمن انتقاد از سکوت اروپایی‌ها در قبال سرکوب خبرنگاران در ترکیه، این کشور را بزرگترین زندان خبرنگاران در جهان خوانده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در ادامه انتقادها از «سرکوب مخالفان در ترکیه»، سردبیر پیشین و مطرح روزنامه ترکیه‌ای کشورش را «بزرگترین زندان خبرنگاران در جهان» خوانده است.

 دادگاه ترکیه ۱۷ اردیبهشت امسال «جان دوندار» سردبیر پیشین روزنامه «جمهوریت» سردبیر وقت را در پرونده افشای اسرار دولتی به ۵ سال و ۱۰ ماه محکوم کرد.

آقای دوندار در مسیر حضور در دادگاه برای شنیدن حکم قاضی، هدف ترور فرد ناشناس مسلحی قرار گرفت اما آسیبی به او نرسید.

دوندار پس از صدور حکم دادگاه، از کشورش متواری شد و از آن زمان در آلمان به صورت تبعیدی زندگی می‌کند.

ماجرا زمانی آغاز شد که او اوایل ۲۰۱۴ با انتشار مقاله‌ای مستند گفته بود سازمان اطلاعات ترکیه به سوریه سلاح ارسال می‌کند. پس از انتشار این گزارش و علی رغم انتقادات بین‌المللی، نیروهای امنیتی او و یکی از همکارانش را بازداشت کردند.

سردبیر پیشین روزنامه جمهوریت امروز سه شنبه مصاحبه کرده و از شرایط وخیم روزنامه نگاران و خبرنگاران در ترکیه امروزی سخن گفته است.

او به فرانس ۲۴ گفت: «من ۳۷ سال است که خبرنگار هستم و در تاریخ ترکیه و در زندگی من، شرایط کنونی بدترین دوره بوده است. ما قبلا همچنین سرکوبی را حتی در زمان حکومت نظامیان در دهه ۱۸۹۰۰ ندیده‌ایم».

جان دوندار ادامه داد: «ترکیه، بزرگترین زندان خبرنگاران و روزنامه نگاران در جهان است».

این روزنامه نگار برجسته از کشورهای اروپایی هم به خاطر محکوم نکردن سرکوب خبرنگاران در ترکیه توسط دولت رجب طیب اردوغان انتقاد کرد.

وی تصریح کرد: «من به شدت از موضع اروپا کاملا و شدیدا ناامید هستم؛ موضعی که به خاطر توافق بر سر پناهجویان اتخاذ شده است».

دوندار گفت: «توافق این بوده که ترکیه قول داده پناهجویان را در خاک ترکیه نگهدارد و آنها را به اروپا نفرستد و در ازای آن، متاسفانه ترکیه سکوت آنها (اروپاییها)  را خریده است».

او که با رسانه فرانسوی مصاحبه می‌کرد، افزود: «فرانسه چرا اینقدر درباره این موضوع ساکت است؟ آنها چطور می‌توانند در برابر چنین سرکوبی ساکت باشند؟ واقعا ناامیدکننده است».


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید